Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Światowe Forum Edukacyjne: 120 mln dzieci nie chodzi do szkoły

0
Podziel się:

Niepiśmiennych jest wciąż około 781 mln osób dorosłych - informuje UNICEF w związku z trwającym Światowym Forum Edukacyjnym.

Światowe Forum Edukacyjne: 120 mln dzieci nie chodzi do szkoły
(sxc.hu/gokoroko)

120 mln dzieci na świecie nie chodzi do szkoły, a ponad połowa z nich mieszka w Afryce Subsaharyjskiej. Niepiśmiennych jest wciąż około 781 mln osób dorosłych - informuje UNICEF w związku z trwającym Światowym Forum Edukacyjnym.

Forum odbywa się od 19 do 22 maja w Incheon w Korei Południowej. Uczestniczą w nim m.in. przedstawiciele rządów, reprezentanci organizacji międzynarodowych i pozarządowych oraz naukowcy.

Celem forum jest - jak wskazuje UNICEF - opracowanie globalnego planu działań na rzecz edukacji do 2030 r. Uczestnicy spotkania mają wypracować sposób koordynacji, finansowania i monitorowania działań na rzecz edukacji na poziomie globalnym, regionalnym i narodowym.

- Każde dziecko zasługuje na szansę w życiu; przede wszystkim na możliwość nauki" - podkreśla dyrektor Generalny UNICEF Anthony Lake, cytowany w udostępnionej PAP informacji.

Jego zdaniem, jeśli nie zapewniamy dzieciom równego dostępu do edukacji, pozbawiamy je możliwości społecznego i ekonomicznego rozwoju. - Dając każdemu dziecku szansę nauki, dajemy mu narzędzie do budowania lepszego świata - uważa Lake.

Z międzynarodowych danych wynika, że ponad połowa ze 120 mln dzieci znajdujących się poza systemem edukacji mieszka w Afryce Subsaharyjskiej. 53 proc. dzieci niechodzących do szkoły to dziewczęta.

UNICEF podkreśla, że wspólne wysiłki podejmowane w ciągu ostatnich 15 lat zaowocowały ogromnym postępem w dziedzinie edukacji.

Niemniej, według opublikowanego w tym roku przez UNESCO sprawozdania - Education for All Global Monitoring Report - około 781 mln osób dorosłych wciąż jest niepiśmiennych. Niemal 2/3 (493 mln) wszystkich dorosłych niepiśmiennych osób to kobiety. Statystyki pokazują także, że około 2,3 mld ludzi na świecie - tj. 40 proc. populacji - nie ma dostępu do edukacji we własnym języku.

Według UNICEF szacuje się, że zapewnienie powszechnej edukacji przedszkolnej i szkolnej do 2030 r. to koszt 22 mld dolarów rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy uczniowie coraz bardziej świadomi Co może zrobić uczeń, kiedy jego prawa nie są przestrzegane? Zdaniem specjalistów najlepiej, jeśli konflikt rozwiązywany jest na terenie szkoły.
Kluzik-Roskowska: Nie dam sobie wmówić, że... Minister edukacji wręczyła 23 najwyższe odznaczenia resortowe - Medale Komisji Edukacji Narodowej.
Rekordowe kary za nieobecności w szkole Liczba kar wzrosła w ciągu ostatniego roku o 70 proc. Problem dotyczy też polskich uczniów.
edukacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)