Perspektywy zmiany polityki narkotykowej z represyjnej na prewencyjną w Polsce i regionie są tematem rozpoczętych dziś w Warszawie obrad Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej. Punktem wyjścia jest raport Komisji o negatywnych skutkach wojny z narkotykami.
_ - Polski system prawny jest restrykcyjny, nawet podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego liberalizacja prawa w praktyce nie jest wykorzystywana _ - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Za pożądane uznał, by prokuratorzy częściej korzystali z możliwości odstąpienia od ścigania za posiadanie niewielkich ilości narkotyków.
Podkreślił, że w Polsce jest 400 tys. osób, często młodych skazanych za posiadanie - często znikomych ilości - narkotyków, co utrudnia im start zawodowy w i tak już trudnej sytuacji. Dodał, że bezrobocie też sprzyja uzależnieniom.
Kwaśniewski zwrócił uwagę na kulturowe uwarunkowania w Polsce i w regionie, gdzie alkohol i tytoń są akceptowane, podczas gdy inne substancje psychoaktywne, np. marihuana, są traktowane podejrzliwie. Przyznał, że nie oczekuje szybkich kolejnych zmian legislacyjnych, wobec silnego skrzydła konserwatywnego w partii rządzącej.
Pytany o perspektywy zmian w regionie Kwaśniewski powiedział, że Rosja, gdzie narkotyki są bardzo poważnym problemem, prowadzi bardzo surową politykę i nie chce słuchać rad i sugestii z zagranicy, odwrotnie niż Ukraina, otwarta na takie wpływy.
Była prezydent Szwajcarii Ruth Dreifuss wezwała do znalezienia równowagi między represjami a podejściem akcentującym zdrowotny aspekt używania narkotyków.
W przerwie obrad Kwaśniewskiego i byłych prezydentów innych państw uczestniczących w konferencji przyjął prezydent Bronisław Komorowski.
Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej powstała w 2010 r. i pracuje nad propozycjami dotyczącymi zmian prawa i polityki narkotykowej na świecie. Opublikowany w czerwcu br. raport Komisji opisuje, jak walka z narkotykami wiąże się z pandemią HIV wśród uzależnionych. Według przytoczonych szacunków co setny mieszkaniec Rosji żyje z tym wirusem, a większość zakażeń wiąże się z dożylnym stosowaniem narkotyków. Na świecie, z wyjątkiem Afryki Subsaharyjskiej, blisko jedna trzecia nowych zakażeń jest związana z używaniem narkotyków.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Co Aleksander Kwaśniewski wie o narkotykach? - To, co robiliśmy przez ostatnie lata, nie przyniosło efektów. Konieczna jest zmiana podejścia - uważa były prezydent. | |
Ciągle palimy i coraz więcej pijemy. Oto wyniki raportu Oto wyniki raportu Epidemiologii Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępności Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej. | |
Narkotyki wciąż popularne. Leczy się już milion Od 2009 r. ta liczba nie zmieniła się w 27 państwach unijnych, a także w Norwegii, Chorwacji oraz Turcji, uwzględnionych w tegorocznym badaniu. |