W najbliższych dniach przedstawiciele Kuby oraz UE ustalą datę pierwszego w tym roku spotkania negocjatorów, którzy mają wypracować dwustronne porozumienie dotyczące współpracy i dialogu politycznego między Brukselą i Hawaną - poinformowała KE.
Unia Europejska, która zawiesiła stosunki z Kubą w 2003 roku po fali represji wobec środowisk opozycyjnych, od zeszłego roku prowadzi rozmowy z władzami w Hawanie w sprawie zawarcia nowego porozumienia politycznego.
_ - Dwie rundy negocjacji już się odbyły, trzecia powinna się odbyć na początku tego roku, ale w tej chwili nie mamy jeszcze ustalonej daty _ - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Catherine Ray.
Jak podkreśliła, spotkanie, które miało odbyć się na początku 2015 r. zostało odłożone na prośbę władz kubańskich, jednak obie strony będą ustalać nową datę _ w najbliższych dniach _.
Pierwsza runda rozmów między UE i Kubą odbyła się w kwietniu 2014 r. w Hawanie między odpowiadającym za obszar obu Ameryk dyrektorem Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Christianem Lefflerem i wiceministrem spraw zagranicznych Kuby Abelardo Moreno.
Bruksela uznała start rozmów za ważny krok w relacjach dyplomatycznych z Kubą. - _ UE w trakcie wypracowywania porozumienia zamierza towarzyszyć Kubie w trwającym procesie zmian i modernizacji zapewniając silniejsze ramy dialogu politycznego i lepszej współpracy. Kluczowe dla obustronnych relacji pozostają obrona i wspieranie praw człowieka i podstawowych swobód _ - podkreślała w oświadczeniu po pierwszych rozmowach europejska dyplomacja.
Kuba do zeszłego roku była jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, z którym Bruksela nie miała instytucjonalnych form współpracy. UE zdecydowała się na rozmowy ze względu na zmiany, jakie zachodzą na wyspie od czasu dojścia tam do władzy Raula Castro.
Zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby ogłosiły w grudniu Stany Zjednoczone. Prezydent USA Barack Obama zalecił m.in. natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.
Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nazwała to wydarzenie historycznym przełomem. W oświadczeniu wydanym z tej okazji przypomniała, że UE także dąży do normalizacji relacji z Kubą.
Unia Europejska jest dla Kuby drugim najważniejszym partnerem handlowym i drugim największym źródłem towarów importowanych. Wyspa sprowadza z państw unijnych 20 proc. wszystkich importowanych towarów. Wartość kubańskiego importu z krajów UE wynosi 700 milionów euro rocznie. UE jest też największym międzynarodowym inwestorem na Kubie. Około jednej trzeciej turystów odwiedzających ten kraj przyjeżdża z _ 28 _.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Kluby dla lesbijek na Kubie. To nie wszystko Kraj zmienia się na naszych oczach. | |
Amerykanie uwolnili pięciu więźniów. Przełom? Trzech Jemeńczyków i dwóch Tunezyjczyków zostało przewiezionych samolotem wojskowym do Kazachstanu. | |
Znani kubańscy opozycjoniści zatrzymani Jak komentuje Reuters, jest to pierwszy przypadek zatrzymania tak znaczących dysydentów, odkąd Kuba i USA zgodziły się nawiązać ponownie stosunki dyplomatyczne. |