Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółdzielnie już prawie nie budują. Nowe prawo nic nie zmieni

0
Podziel się:

10 lat temu spółdzielnie budowały ponad 60 proc. mieszkań, teraz - zaledwie 3,79 proc. Odchodzą do lamusa.

Spółdzielnie już prawie nie budują. Nowe prawo nic nie zmieni
(photoGartner/iStockphoto)

Liczba mieszkań budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce z roku na rok spada. Statystyki nieubłaganie dowodzą, że taki model budownictwa ma coraz mniej zwolenników i odchodzi do przeszłości - w styczniu spółdzielnie oddały do użytku zaledwie 132 mieszkania (o 88 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu 2010 r.). Nie bez wpływu na taki stan rzeczy jest prawo regulujące działanie spółdzielni - zawikłane i nieprzejrzyste. Posłowie PO chcą je zmienić, ale projekt który przygotowali wzbudza wiele kontrowersji.

Według danych GUS liczba mieszkań spółdzielczych oddanych do użytku w ubiegłym roku spadła o prawie 30 proc. w stosunku do 2009 r. Z blisko 136 tys. lokali, które trafiły na rynek, spółdzielczych było tylko nieco ponad 5 tys., co stanowi 3,79 proc.

źródło: obliczenia Money.pl na podstawie roczników statystycznych GUS

Dla porównania 10 lat temu - w 1991 r. - proporcje były zupełnie inne. Spółdzielczy zasób nowych _ M _ liczył 83,5 tys. Było to 61 proc. wszystkich nowych lokali oddanych wtedy do użytku (w sumie było ich 136,7 tys.).

źródło: GUS, Tablice przeglądowe: Budownictwo mieszkaniowe 1991-2011

Wyraźną zapaść spółdzielczego budownictwa można tłumaczyć złym prawem, które reguluje codzienne funkcjonowanie ponad 2,6 mln spółdzielczych mieszkań. Można przyjąć, że lokatorzy spółdzielczych zasobów to pokaźna rzesza. Licząca nawet kilkanaście milionów ludzi skazanych na przepisy, których w zdecydowanej większości nie rozumieją.

- _ Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych to jedna z najgorszych regulacji. Jak ją w praktyce zinterpretować, nie wiedzą często nawet prawnicy. Trzeba by napisać ją od początku, a nie nakładać kolejne łaty _ - mówi Seweryn Chwałek, prawnik, zarządca nieruchomości z firmy Expert Dom.

Chcą poprawić prawo

Na jutrzejszym posiedzeniu rząd ma zająć się poselskim projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ma zastąpić obowiązujące obecnie regulacje. To ważny inicjatywa, bo ma zmienić skomplikowane i niejasne przepisy, które dotyczą 2,6 mln mieszkań.

- _ Po licznych nowelizacjach przyszedł czas, żeby wprowadzić nową ustawę _ o spółdzielniach mieszkaniowych _ . Wprowadzi ona sporo zmian, ale wśród najważniejszych jest kwestia praw do lokali _ - mówi Lidia Staroń, posłanka PO i zarazem reprezentantka wnioskodawców projektu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t20624.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tani;wykup;mieszkan;rzad;chce;pomoc,25,0,521753.html) Tani wykup mieszkań. Rząd chce pomóc

Według aktualnych przepisów istnieją trzy typy praw do mieszkania spółdzielczego: lokatorskie, własnościowe i odrębna własność.

- _ Wszędzie na świecie jest tak, że jeśli człowiek za coś płaci, to staje się właścicielem. Nowa ustawa ma ucywilizować przepisy obowiązujące w Polsce. Obecnie człowiek, który ma prawo własnościowe do mieszkania spółdzielczego, czyli w całości sfinansował jego budowę i spółdzielnia mieszkaniowa nie dołożyła do tego ani złotówki, nie figuruje jako właściciel w księgach wieczystych. Oczywiście może dokonać wpisu do ksiąg, ale wymaga to podpisania aktu notarialnego _ - mówi posłanka PO. - _ Ustawa ma uprościć ten proces tak, by z mocy ustawy wystarczyło złożenie wniosku osoby mającej prawo własnościowe do mieszkania spółdzielczego, by została ona wpisana w księgach wieczystych jako właściciel _ - tłumaczy.

Projekt zakłada również nową formułę związania członkostwa w spółdzielni z prawem do lokalu. - _ Teraz możliwa jest sytuacja w której ktoś ma prawo do lokalu, ale nie jest członkiem. To sprawia, że nie ma podstawowych praw takich chociażby jak wgląd w dokumenty, czy udział w wyborach władz spółdzielni _ - mówi Lidia Staroń. Nowa ustawa ma wyeliminować tego rodzaju wykluczenia.

Inna istotna zmiana zawarta w projekcie polega na rozwiązaniu problemu bloków stojących na gruntach, do których spółdzielnia nie ma tytułu prawnego. Nowa ustawa ma sprawić, że rok po jej wejściu w życie spółdzielnia nabędzie praw do działki na zasadzie zasiedzenia.

**[

Pogorszy zamiast ulepszyć?

Niestety projekt posłów PO, który miał już pierwsze czytanie w Sejmie budzi wiele kontrowersji. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, który zrzesza spółdzielnie wydał projektowi nowej ustawy negatywną opinię.

_ Można było oczekiwać, że kompleksowe opracowanie nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych będzie poprzedzone rzetelną analizą prawną oraz oceną faktograficzną efektywności gospodarczej i społecznej działania spółdzielni mieszkaniowych. Niestety nic takiego nie nastąpiło _ - czytamy w opinii przesłanej przez ZRSM RP do Sejmu. _ Odnosi się wrażenie, że projekt jest odzwierciedleniem subiektywnych poglądów posłów, którzy się pod nim podpisali _ - skwitowano.

Związek dołączył do opinii 36 uwag do poszczególnych artykułów, niewiele mniej od uwag zawartych rządowej ocenie projektu (38 uwag). Rząd nie zakwestionował wprawdzie potrzeby uregulowania prawa i wyeliminowania niejasnych przepisów. Wskazał jednak, że mimo iż projekt nowej ustawy zawiera szereg uzasadnionych zmian, to jednocześnie obarczony jest znaczna liczbą niespójnych, czy wręcz wzajemnie wykluczających się zapisów, które trzeba zmienić i poprawić.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t83206.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;zabiera;sie;za;spoldzielnie;koniec;samowoli,203,0,687051.html) PO zabiera się za spółdzielnie. Koniec samowoli
- _ Podstawowy problem jest taki, że nie ma jasnej koncepcji funkcjonowania spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce. Pojawiają się poszczególne pomysły, i są wdrażane bez kontroli, jak wpłyną one na pozostałe przepisy. Tak jest w przypadku tej nowelizacji - to jej podstawowa wada _- uważa Seweryn Chwałek. Jego zdaniem projekt jest niespójny, a braki szczegółowych rozwiązań po wprowadzeniu nowej ustawy spowodują kolejne problemy z jej stosowaniem i interpretacją.

Przykładowo - projekt zwiększa władzę zebrań lokatorskich - co samo w sobie jest słuszne. - _ Nie jest jednak powiedziane, jak podejmować decyzje w przypadku braku kworum. Nieuwzględnienie tego rodzaju problemu spowoduje, że ważne decyzje będą odwlekane nawet całymi miesiącami _ - uważa Chwałek.

Ekspert ma tez zastrzeżenia do zapisu o uwłaszczeniu, w przypadku, gdy budynek spółdzielni stoi na obcym gruncie. - _ Spółdzielnia obligatoryjnie musiałaby tu zapłacić właścicielowi, nie mogłaby jednak obciążyć tym lokatorów. Jednak, z definicji, spółdzielnia to właśnie jej członkowie. Powstaje więc pytanie: jeśli za ten grunt płacić ma spółdzielnia, to znaczy kto? Skoro nie członkowie, to może należy to pokryć z innych dochodów - przykładowo wynajmu lokali użytkowych? _ - zastanawia się Chwałek.

Takich wątpliwości związanych z projektem ustawy jest więcej, dlatego nie brakuje głosów, że należy go zdecydowanie odrzucić. Jednak inicjatorzy nie tracą optymizmu i według zapewnień posłanki Staroń, która zasiada w podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - jeśli będzie to zasadne wszelkie mankamenty zostaną poprawione. - _ To ma być prawo dla kilkunastu milionów spółdzielców, którzy jeśli zechcą z niego skorzystać zyskają wpływ na działanie spółdzielni mieszkaniowych _ - podkreśla Lidia Staroń. Dodaje, że prace legislacyjne powinny skończyć się do czerwca, tak by ustawa weszła w życie do wakacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t20624.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spoldzielnie;tona;w;dlugach;nie;radza;sobie,61,0,517693.html) Spółdzielnie toną w długach. Nie radzą sobie Dwie trzecie spółdzielni nie radzi sobie z zadłużeniem lokatorów i najemców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t45545.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trybunal;kontra;spoldzielnie;9;przepisow;uchylonych,168,0,492200.html) Trybunał kontra spółdzielnie. 9 przepisów uchylonych Lokatorzy mieszkań zakładowych, przejętych przez spółdzielnie, nie dostaną lokali za darmo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t19159.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/prezesi;placa;za;utrudnianie;wykupu,19,0,344851.html) Prezesi płacą za utrudnianie wykupu Po kilkaset złotych grzywny orzekają sądy w sprawach członków spółdzielczych zarządów, którzy utrudniają tani wykup ich lokali

Na jutrzejszym posiedzeniu rząd ma zająć się poselskim projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ma zastąpić obowiązującą obecnie regulację. To ważny inicjatywa, bo ma zmienić skomplikowane i niejasne przepisy dotyczące spółdzielni, które mają w swoich zasobach blisko 2,6 mln. mieszkań. Niestety projekt posłów PO, który miał już pierwsze czytanie w Sejmie budzi wiele kontrowersji.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)