Falę protestów środowisk gejowskich we Włoszech oraz popierających je polityków wywołały słowa Benedykta XVI z jego orędzia na Światowy Dzień Pokoju. Papież wymienił inne związki niż małżeństwo mężczyzny i kobiety wśród zagrożeń dla stabilizacji i pokoju.
W ogłoszonym w piątek orędziu na obchodzony przez Kościół 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju, zatytułowanym _ Błogosławieni pokój czyniący _ Benedykt XVI napisał: _ Trzeba uznać i promować naturalną strukturę małżeństwa, jako związku między mężczyzną a kobietą, wobec prób zrównania jej w obliczu prawa z radykalnie innymi formami związków, które w rzeczywistości szkodzą jej i przyczyniają się do jej destabilizacji, przesłaniając jej szczególny charakter i niezastąpioną rolę społeczną _.
Papież podkreślił następnie, że zasady te _ nie są prawdami wiary _ i są _ wpisane w samą naturę człowieka, możliwe do rozpoznania rozumem, a zatem wspólne dla całej ludzkości _.
W dalszej części dodał, że działalność Kościoła na rzecz ich promowania _ jest tym bardziej konieczna, im bardziej owe zasady są negowane lub błędnie rozumiane, ponieważ znieważa to prawdę o osobie ludzkiej, w poważny sposób rani sprawiedliwość i pokój _.
Właśnie te ostatnie słowa o ranie, zadawanej sprawiedliwości i pokojowi, interpretowane jako odniesienie do _ radykalnie innych form związków _ wywołały ogromną polemikę i burzę we Włoszech, która przysłoniła całkowicie pozostałe fragmenty obszernego orędzia, nazwanego przez watykański dziennik _ L'Osservatore Romano _ _ niemal małą encykliką _.
Deputowana centrolewicowej Partii Demokratycznej Paola Concia, która zawarła homoseksualne małżeństwo w Niemczech, oświadczyła, że stanowisko papieża _ sprzeczne jest z chrześcijańskim orędziem _. Zapytała: _ Które batalie w dziejach bardziej zagroziły pokojowi? Wojny religijne czy żądania homoseksualistów i lesbijek, którzy proszą tylko o to, by uznano miłość między osobami tej samej płci? _.
Prezes stowarzyszenia Equality Italia Aurelio Mancuso powiedział agencji Ansa, że prawa łamane są tam, gdzie _ homoseksualiści są zabijani, torturowani, więzieni, prześladowani przez dyktatorskie reżimy _. Według ruchu Arcigay, Benedykt XVI _ uzbraja homofobów ze wszystkich krajów, zachęcając ich do krucjaty przeciwko małżeństwom osób tej samej płaci _.
Działacze organizacji gejowskich zwrócili uwagę na to, że większość opinii publicznej na Zachodzie popiera małżeństwa homoseksualistów i lesbijek.
Rzecznik ruchu Gay Center Fabrizio Marrazzo powiedział: _ Słowa papieża nie mogą w żadnym razie wpłynąć na politykę. Jest wiele krajów w Europie, które uznały związki i małżeństwa gejowskie lub mają to uczynić _.
Przeciwko stanowisku Benedykta XVI zaprotestowali też politycy włoskiej lewicy. Socjalista Riccardo Nencini ocenił, że to słowa _ rodem ze Świętej Inkwizycji, zagrażające pokojowi i fundamentalnym prawom człowieka _, a komunista Paolo Ferrero uznał, że to _ atak wobec osób, które nie zasługują na to, aby pokazywać je palcem _.
Watykanista publicznego radia RAI skrytykował z kolei włoskie media za to, że koncentrując się na tym fragmencie papieskiego orędzia i na głosach krytycznych wypaczyły sens całego tego przesłania.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Ostre słowa papieża o kapitalizmie i...aborcji W orędziu na Światowy Dzień Pokoju Benedykt XVI napisał, że wiele napięć i konfliktów spowodowanych jest przez nierówności między bogatymi a biednymi. | |
Zdziwisz się, co mały papież chciał pod choinkę Kościelne zainteresowania chłopców w tak młodym wieku nikogo wówczas nie dziwiły, ponieważ w tamtym czasie odgrywanie w domu mszy świętej należało do popularnych zabaw - tłumaczy dyrektor teologiczny domu rodzinnego Benedykta XVI, Ludwig Raischl. |