Dokument mówi o setkach pokrzywdzonych kobiet w Liberii i Haiti.
Z tajnego do tej pory raportu, opatrzonego datą 15 maja, który ma zostać w ostatecznej wersji opublikowany w przyszłym tygodniu, wynika, że kobiety w tych dwóch krajach oferowały usługi seksualne m.in. z głodu i biedy. W zamian otrzymywały pieniądze, a także ubrania, obuwie, telefony komórkowe, perfumy, biżuterię czy inne dobra materialne.
W zestawieniu, o którym w czwartek informują światowe media, jest mowa o 480 oskarżeniach o wykorzystywanie seksualne i inne nadużycia w latach 2008-2013. Po 2009 roku był pewien spadek w liczbie takich nadużyć, ale w latach 2012-2013 roku znowu odnotowano wzrost. W jednej trzeciej przypadków w wymienionym okresie chodzi o dzieci.
Doświadczenie misji pokojowych w Haiti (MINUSTAH) i w Liberii (UNMIL) "wskazuje, że wymiany o charakterze seksualnym są rozpowszechnione i niedoszacowane" - podkreślono w raporcie wewnętrznej kontroli ONZ.
Autorzy raportu powołali się na świadectwa ok. 230 kobiet w Haiti, które twierdzą, że uprawiały "transakcyjny seks" z żołnierzami błękitnych hełmów. "Część kobiet zachowywała oznaczenia identyfikacyjne żołnierzy i groziła ujawnieniem ich tożsamości w mediach społecznościowych w razie braku wynagrodzenia" za usługi - napisano w raporcie. Jako przyczynę kobiety często wskazywały "głód, brak dachu nad głową, brak produktów pierwszej potrzeby i lekarstw".
Inna ankieta, przeprowadzona w stolicy Liberii, Monrovii, na próbie ok. 490 kobiet w wieku 18-30 lat, wykazała, że "ponad jedna czwarta z nich doświadczyła transakcji seksualnych z >>błękitnymi hełmami<<, przede wszystkim za pieniądze".
W dokumencie przypomina się, że takie zachowanie stanowi rażące naruszenie zasad ONZ, która deklaruje "politykę zero tolerancji" wobec nadużyć seksualnych na misjach i stanowczo zabrania utrzymywania stosunków seksualnych z miejscową ludnością. W Haiti tylko siedem z ankietowanych kobiet znało te oenzetowskie zasady, a żadna z nich nie wiedziała o poufnej linii telefonicznej, gdzie można zgłaszać takie przypadki - podała AFP.
W raporcie przywołano również odpowiedź departamentów operacji pokojowych ONZ, które podkreślają, że nie kwestionują faktu, iż przypadki takie są niedoszacowane. Zaznaczono zarazem, że w ciągu minionych 10 lat znacznie wzrosła liczba żołnierzy misji pokojowych, a jednocześnie odnotowano spadek przypadków seksualnego wykorzystywania i oskarżeń o nadużycia.
ONZ utrzymuje obecnie ok. 125 tys. żołnierzy sił pokojowych wchodzących w skład 16 misji. Problem "transakcyjnego seksu" dotyczy szczególnie operacji w Haiti, Liberii, Demokratycznej Republice Konga oraz w Sudanie i Sudanie Południowym.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Ban Ki Mun zwraca się o współpracę ONZ i UE UE i ONZ powinny współpracować, by doprowadzić do dobrobytu - podkreślał Ban Ki Mun. | |
Dziś Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci Nowelizacja przepisów wprowadziła w Polsce całkowity zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące nad nim opiekę. | |
Syria dostanie prawie 4 mld dolarów pomocy Najwięcej, bo ponad miliard dolarów, zadeklarowała Unia Europejska. |