Dwaj wysocy rangą agenci Secret Service z najbliższej ochrony prezydenta USA Baracka Obamy zostali odsunięci od pełnienia obowiązków w związku z dochodzeniem w sprawie ich zachowania nielicytującego z powagą służby - podał Washington Post.
Nie jest to pierwszy skandal z udziałem Secret Service. Do incydentu z udziałem agentów Ignacio Zamory Juniora oraz Timothy'ego Barraclough doszło w maju br. w luksusowym hotelu Hay-Adams, położonym w sąsiedztwie Białego Domu. Przed inauguracją mieszkał tam, jeszcze jako prezydent elekt, Barack Obama.
Personel hotelu w godzinach nocnych zgłosił do Białego Domu, że jeden z agentów domaga się dostępu do jednego z pokoi. Jak wykazał wewnętrzny raport Secret Service, Zamora próbował ponownie wejść do pokoju kobiety, którą wcześniej poznał w hotelowym barze, ponieważ podczas wcześniejszej wizyty zostawił tam jeden nabój ze służbowej broni. Kobieta nie chciała wpuścić go do środka.
Po zgłoszeniu Secret Service wszczęło wewnętrzne dochodzenie, podczas którego odkryto, że agent wysyłał _ niewłaściwe i niedwuznaczne _ e-maile do niższej stopniem agentki tej samej służby. Przy okazji znaleziono wiadomości podobnej treści wysyłane do tej samej kobiety także przez Timothy'ego Barraclough.
Komentarza odmówił rzecznik Secret Service, sami zainteresowani oraz ich prawnicy. Zamora to doświadczony agent Secret Service, który od kilku lat zajmował się ochroną głowy państwa. Wcześniej był odpowiedzialny za bezpieczeństwo poprzedniej pierwszej damy Laury Bush, która w autobiografii chwaliła jego służbę.
Nie jest to pierwszy skandal z udziałem Secret Service. Zrobiło się o niej głośno, gdy w kwietniu ubiegłego roku wyszło na jaw, że kilku jej agentów przed wizytą prezydenta Baracka Obamy w Cartagenie w Kolumbii spotykało się tam z prostytutkami.
Po aferze organizacja zapowiedziała walkę z panującą w niej _ kulturą maczyzmu związaną z intensywnym imprezowaniem i innymi ekscesami _ - przypomina _ WP _. Wiosną br. na czele Secret Service po raz pierwszy w historii stanęła kobieta, Julia Pierson. W najbliższych tygodniach oczekiwana jest publikacja raportu po wewnętrznym audycie.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Obietnice Waszyngtonu w sprawie podsłuchów Niemiecki rząd poinformował, że amerykańskie służby mogły włamać się do telefonu komórkowego Angeli Merkel. | |
Strzelanina i pościg pod Kapitolem Waszyngtońska policja potwierdziła śmierć kobiety, za którą wszczęto pościg. |