Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sądy wojskowe. Rząd chce zmian

0
Podziel się:

Nadzór nad działalnością administracyjną sądów wojskowych będzie wykonywany przez sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości - przewiduje projekt.

Sądy wojskowe. Rząd chce zmian
(SalFalko/Flickr)

Nadzór nad działalnością administracyjną sądów wojskowych będzie wykonywany przez sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości - przewiduje rządowy projekt zmian w Prawie o ustroju sądów wojskowych. Dzisiaj prace nad nim rozpoczął Sejm.

Proponowane w projekcie przepisy wprowadzają zewnętrzny nadzór ministra sprawiedliwości nad działalnością administracyjną sądów wojskowych. Nadzór ten będzie wykonywany poprzez delegowanych do MS sędziów sądów wojskowych. Wcześniej taki nadzór wykonywał Departament Sądów Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości, zlikwidowany nowelizacją ustawy z sierpnia 2011 r.

W przepisach dotyczących nadzoru mają znaleźć się regulacje dotyczące analizy i oceny prawidłowości oraz skuteczności wykonywania wewnętrznego nadzoru administracyjnego przez prezesów sądów wojskowych. Nadzór ma objąć także czynności na wypadek wystąpienia uchybień w działalności sądów i czynności dotyczące reprezentowania Polski przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

W przypadku stwierdzenia istotnych nieprawidłowości minister sprawiedliwości będzie mógł zarządzić przeprowadzenie lustracji sądu, jego wydziału albo dokonać lustracji działalności nadzorczej prezesa sądu.

W przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie zaproponowano, że kandydat na prezesa sądu wojskowego będzie musiał uzyskać pozytywną opinię zgromadzenia sędziów sądów wojskowych. Jeśli zgromadzenie w ciągu dwóch miesięcy nie wyda opinii, minister sprawiedliwości w porozumieniu z szefem MON będzie mógł powołać prezesa. Wtedy warunkiem będzie pozytywna opinia Krajowej Rady Sądownictwa. Negatywna opinia KRS będzie dla ministra wiążąca. KRS będzie miała 30 dni na wydanie opinii. Jeśli tego nie zrobi, będzie to oznaczać, że kandydat uzyskał opinię pozytywną.

W środę Sejm skierował projekt do komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz obrony narodowej. Opowiedziały się za tym kluby PO i SLD. Natomiast przedstawiciel PiS poinformował, że jego klub nie ustalił jeszcze stanowiska wobec przedłożenia. Podkreślił przy tym, że PiS jest za włączeniem sądów wojskowych do systemu sądów powszechnych. Reprezentanci TR i PSL złożyli swoje przemówienia do protokołu, zaś przedstawiciel Sprawiedliwej Polski nie dotarł na dyskusję.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej pieniędzy w budżecie 2015 na potrzeby Kancelarii Sejmu i Senatu Sprawdź, o ile wzbogaci się polski parlament.
Na podróże posłów wydaliśmy blisko 8 mln zł. Zobacz, którzy wyjeżdżali najczęściej Od rozpoczęcia kadencji lider zestawienia wyjechał 63 razy, spędzając 237 dni w delegacji.
SLD chce wziąć w obronę chrześcijan Klub Sojuszu zaproponował projekt uchwały Sejmu i apeluje do rządu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)