Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd Najwyższy zadecyduje co z emeryturą zaginionego żołnierza

0
Podziel się:

Powodem sprawy stała się skarga wdowy po emerytowanym żołnierzu, której odmówiono wypłacenia emerytury wojskowej męża za czas, gdy zaginął.

Sąd Najwyższy zadecyduje co z emeryturą zaginionego żołnierza
(Reporter)

Żona zaginionego żołnierza może pobierać za niego emeryturę - stwierdził w czwartkowej uchwale Sąd Najwyższy* *. Sprawa dotyczy emerytowanego żołnierza, który zaginął w grudniu 2009 r., a w kwietniu 2011 r. został odnaleziony martwy.

Aktualizacja: 12:06

Powodem sprawy stała się skarga wdowy po emerytowanym żołnierzu, której odmówiono wypłacenia emerytury wojskowej męża za czas, gdy zaginął. Stało się to w październiku 2009 r., w związku z tym Wojskowe Biuro Emerytalne wstrzymało wypłatę emerytury, powołując się na niemożność jej doręczenia z przyczyn niezależnych od Biura.

Mężczyznę odnaleziono w kwietniu 2011 r., i wówczas już nie żył. W tej sytuacji wdowa zażądała od WBE wypłacenia zawieszonej emerytury za okres od grudnia 2009 r. do kwietnia 2011 r., kiedy był uznany za zaginionego. Kobieta argumentowała, że emerytura powinna być wypłacona, bo przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych przewidują - w razie śmierci uprawnionego - wypłatę świadczenia na rzecz małżonka i dzieci, zamieszkałych ze zmarłym w dniu jego śmierci.

W sądzie I instancji wdowa przegrała - jej odwołanie oddalono, a sąd uznał, że skoro nie złożono wniosku o wznowienie wypłaty emerytury, to nie ma podstaw do przekazania jej wdowie. Wniosek o wznowienie wypłat powinien bowiem - zgodnie z przepisami - złożyć uprawniony emeryt.

Sąd Najwyższy uznał, że sprawa nie budzi rozbieżności w orzecznictwie, a sąd apelacyjny powołał się w swoim pytaniu tylko na jeden wyrok z 2003 r., który byłby niekorzystny dla żony zaginionego żołnierza, pomijając ten, który wydał w jej sprawie sąd I instancji. Wszystkie inne orzeczenia wskazują na to, że nie można ograniczać prawa członków rodziny do emerytury zaginionego - zauważył SN.

Czytaj więcej w Money.pl
Przepisy emerytalne niezgodne z konstytucją? Niezgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. zmusiły do rozwiązania umowy o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej uzyskali prawo do emerytury.
Sąd Najwyższy musi się ostro tłumaczyć Prezes Sądu Najwyższego musi wyjaśnić, dlaczego sąd korzysta z płatnego systemu informacji prawniczej oraz przedstawić treść umów wydawniczych zawartych przez SN z komercyjnym dostawcą tego programu.
Zmiany w emeryturach będą, tylko jakie? Najważniejsze jest bezpieczeństwo emerytur, które powinny być dożywotnie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)