Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd orzekł areszt domowy wobec byłego ministra finansów

0
Podziel się:

Darius Valcov oskarżany jest o przyjęcie korzyści majątkowych i podejrzewany o działalność biznesową stwarzającą konflikt interesów.

Sąd orzekł areszt domowy wobec byłego ministra finansów
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Rumuński sąd orzekł, że oskarżany o przyjęcie korzyści majątkowych były minister finansów Darius Valcov zostanie osadzony w areszcie domowym. Podejrzewany też o działalność biznesową stwarzającą konflikt interesów Valcov zapewnia, że jest niewinny.

W środę parlament Rumunii zgodził się na jego tymczasowe aresztowanie. Były minister jest senatorem i tylko deputowani mogli pozbawić go immunitetu.

Były minister jest podejrzany o to, że jako burmistrz Slatiny, na południu Rumunii, nakłaniał komisję przetargową do korzystnego dla faworyzowanej przez niego firmy naginania przepisów i w rezultacie porozumienia z pewnym biznesmenem otrzymał w latach 2010-2013 około 2 mln euro.

Ponadto prokuratura oskarża byłego ministra o to, że "począwszy od 2011 roku do teraz prowadził operacje finansowe bądź robił interesy biznesowe niemożliwe do pogodzenia ze stanowiskiem burmistrza, senatora i ministra". Chodzi o trzy firmy, w tym firmę księgową i kancelarię prawną, które należą do Valcova i którymi zarządza za pośrednictwem osób trzecich.

W środę prokuratorzy znaleźli w sejfie byłego ministra m.in. 90 tys. dolarów, trzy sztabki złota ważące łącznie 3 kg, a także trzy obrazy, z których jeden jest, jak się wydaje, dziełem Renoira.

Valcov 15 marca podał się do dymisji jako minister, a jego obowiązki przejął tymczasowo premier Rumunii Victor Ponta. Zmiana na stanowisku szefa resortu nastąpiła w czasie, gdy rząd przygotowuje się do przyjęcia programu radykalnych cięć podatków w latach 2016-2019, który ma ożywić wzrost gospodarczy.

Rumunia jest postrzegana jako jeden z najbardziej skorumpowanych krajów Unii Europejskiej, ale działalność rumuńskich organów ścigania w walce z korupcją została ostatnio dobrze oceniona przez Brukselę. Ok. 7 proc. rumuńskich parlamentarzystów wybranych w 2012 roku zostało skazanych bądź toczą się przeciwko nim śledztwa w sprawach o korupcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Wicedyrektor NFZ oskarżony o łapówkarstwo O trzykrotne przyjęcie łapówek i przekroczenie uprawnień oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku byłego zastępcę dyrektora ds. medycznych miejscowego oddziału NFZ.
Pierwszy raz gaz płynie z zachodu na wschód W środę otwarty został 43-kilometrowy gazociąg, który pozwoli kolejnemu krajowi uniezależnić się od dostaw Gazpromu.
Chevron wycofuje się z poszukiwań gazu Jak pisze Wall Street Journal, rzecznik Chevronu nie chciał wyjaśnić, dlaczego firma rezygnuje z rumuńskiej koncesji.
Dwaj rumuńscy ministrowie byli szpiegami Dwóm byłym ministrom udowodniono sprawstwo wycieku poufnych danych na temat prywatyzacji i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która chciała skorzystać na planowanej prywatyzacji wielkich rumuńskich przedsiębiorstw w latach 2005-2007.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)