Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd za obniżeniem chorobowego dla sędziów i prokuratorów

0
Podziel się:

- Skończymy z tym sztywnym i nieuzasadnionym przywilejem, który także powodował bardzo często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił w październiku premier Donald Tusk.

Rząd za obniżeniem chorobowego dla sędziów i prokuratorów
(Reporter)

Chodzi o ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy: o Sądzie Najwyższym i o prokuraturze.

Projekt zmian opracował resort sprawiedliwości, który w zeszłym roku został zobowiązany do przygotowania przepisów dotyczących obniżenia zasiłków chorobowych. - _ Skończymy z tym sztywnym i nieuzasadnionym przywilejem, który także powodował bardzo często nadużywanie zwolnień lekarskich _ - mówił w październiku premier Donald Tusk.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją sędziowie i prokuratorzy przebywający na zwolnieniu lekarskim mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia, a nie - jak obecnie - 100 proc. Jednak jeśli nieobecność w pracy nastąpiła m.in. z powodu wypadku przy pracy, choroby przypadającej w okresie ciąży lub choroby spowodowanej atakiem na sędziego lub prokuratora w związku z wykonywanym przez niego zajęciem zachowane ma zostać prawo do 100 proc. wynagrodzenia.

Pozyskane w ten sposób środki mają być w dyspozycji dyrektora sądu, który - na wniosek prezesa - będzie mógł je przeznaczyć na wynagrodzenia (sędziowie nie otrzymują nagród i premii, dlatego te pieniądze nie mogą być przeznaczone na te cele).

W przypadku prokuratur dodatkowe pieniądze mają trafić na ich funkcjonowanie. W sytuacji zmniejszenia uposażeń sędziów i prokuratorów wojskowych, dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na nagrody uznaniowe.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku zwolnienia na poddanie się badaniom lekarskim na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddanie się zabiegowi ich pobrania.

Podobne regulacje przewidziano dla funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych. - _ Proponowane rozwiązania mają przyczynić się do zrównania sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę (cywili) i funkcjonariuszy służb mundurowych podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim _ - poinformowało CIR.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą niedouczeni bo zabraknie 8 mln zł? Środowisko sędziowskie jest zbulwersowane, bo w przyszłym roku zabraknie pieniędzy na szkolenia sędziów i prokuratorów.
Bunt sędziów? Nie chcą forsowanych zmian Krajowa Rada Sądownictwa sprzeciwia się poselskiemu projektowi ustawy, który w jej ocenie radykalnie rozszerza nadzór administracyjny ministra sprawiedliwości nad sądami.
Za zwolnienia lekarskie zapłaci ZUS? Obecnie płacą za nie głównie pracodawcy. Zaproponowany przez klub RP projekt nowelizacji kodeksu pracy nie spotkał się z przychylnym przyjęciem posłów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)