Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie rakiety tuż przy granicy z Unią Europejską

0
Podziel się:

Rakiety krótkiego zasięgu Iskander stacjonują w obwodzie kaliningradzkim od
dawna - oświadczyło wysokie rangą źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.

Rosyjskie rakiety tuż przy granicy z Unią Europejską
(Digr/CC/Wikipedia i defensetech.org/GFDL)

Rakiety krótkiego zasięgu Iskander stacjonują w obwodzie kaliningradzkim od dawna - oświadczyło wysokie rangą źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej, cytowane przez dziennik _ Izwiestija _.

_ - O ile pamiętam, to rakiety te są tam od dawna. Problemem może być tylko ich liczba _ - oznajmił zastrzegający sobie anonimowość rozmówca rosyjskiej gazety.

Z kolei wysokie rangą źródło w dowództwie Sił Lądowych FR poinformowało _ Izwiestija _, że Iskandery znajdują się w obwodzie kaliningradzkim od 1,5 roku. - _ Tam wszystko funkcjonuje normalnie. Jest niezrozumiałe, dlaczego Niemcy dzisiaj wywołują panikę _ - oznajmił wojskowy.

Niemiecki tabloid _ Bild _ podał w sobotę, że Rosja rozmieściła na terenie Kaliningradu w pobliżu granicy z Polską oraz wzdłuż granicy z krajami bałtyckimi rakiety Iskander-M, przystosowane do przenoszenia głowic atomowych.

Redakcja powołała się na tajne zdjęcia satelitarne, mające być dowodem na instalację dwucyfrowej liczby rakiet. Rozlokowanie broni rakietowej miało miejsce w minionych dwunastu miesiącach - pisał _ Bild _. W zasięgu rakiet znajduje się całe terytorium Polski oraz - teoretycznie - nawet Berlin.

Niemiecki tabloid wyjaśnił, że Iskandery, określane przez NATO jako SS-26 Stone, są odpowiedzią prezydenta Rosji Władimira Putina na plany budowy europejskiej tarczy antyrakietowej.

Przytoczony przez _ Izwiestija _ analityk wojskowy Konstantin Siwkow ocenił, że _ - Europa sztucznie wznieca histerię, by dać powód do rozbudowy swojej grupy wojsk na granicy z Rosją _. _ Czyni to na tle osłabienia swoich pozycji w Europie Wschodniej i nieudanej rewolucji na Ukrainie _ - dodał.

Siwkow przypomniał, że o planach rozmieszczenia Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim Moskwa poinformowała pięć lat temu.

W listopadzie 2008 roku ówczesny prezydent FR Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że w wypadku ulokowania przez USA elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej strona rosyjska podejmie _ stosowne kroki _ i m.in. rozmieści w eksklawie kaliningradzkiej rakiety Iskander. Groźbę tę rosyjscy politycy i wojskowi powtarzali kilkakrotnie.

W listopadzie 2011 roku Miedwiediew zagroził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej w Europie, Moskwa odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń, a także zastosuje kontrposunięcia.

Jako jedno z takich _ kontrposunięć _ wymienił _ dyslokację na zachodzie i południu FR nowoczesnych systemów uderzeniowych, pozwalających na niszczenie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie _. Miedwiediew sprecyzował, iż chodzi m.in. o rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim.

Iskander to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Iskandery mogą też przenosić ładunki nuklearne.

Czytaj więcej w Money.pl
Europejska tarcza. Rosja domaga się... Moskwa zaproponowała Waszyngtonowi wznowienie konsultacji.
Rosja chce być lepiej uzbrojona od USA -_ To ma być na tyle nowoczesny system, aby mógł unieszkodliwić przeciwnika teraz i w przyszłości _ - zapowiedział rosyjski przywódca.
"Ameryka nie powinna budować tarczy" -_ Rosja nie chce ratyfikować traktatu ograniczającego zbrojenia nuklearne, bo obawia się planów instalacji tarczy antyrakietowej przez USA _ - mówi Jayantha Dhanapala.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)