Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rodzice dzieci urodzonych w 2012 r. też powinni mieć roczne urlopy?

0
Podziel się:

Grupa, która określa się jako rodzice dzieci gorszego roku 2012, złożyła już w tej sprawie petycję do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Rodzice dzieci urodzonych w 2012 r. też powinni mieć roczne urlopy?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Politycy Solidarnej Polski zaapelowali dzisiaj do rządu i wszystkich partii parlamentarnych, aby prawo do wydłużonego, płatnego urlopu rodzicielskiego dotyczyło także rodziców dzieci urodzonych w 2012 r., które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Po tzw. matkach I kwartału prawa do wydłużonego urlopu rodzicielskiego domaga się teraz kolejna grupa rodziców. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w 2012 r., które w chwili wejścia w życie zmian w kodeksie pracy nie ukończą pierwszego roku życia.

Grupa, która określa się jako _ rodzice dzieci gorszego roku 2012 _, złożyła już w tej sprawie petycję do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

W ocenie szefa klubu SP Arkadiusza Mularczyka, projekt rządowy zakładający, że z rocznego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. i później, będzie dyskryminować dużą grupę dzieci urodzonych w 2012 roku, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Zapowiedział złożenie przez klub SP poprawki w tej sprawie.

_ - Może być taka sytuacja, że niektóre dzieci będą z uwagi na szczególną sytuację korzystały z rocznego urlopu macierzyńskiego, a niektóre nie. Ta sytuacja budzi wątpliwości z punktu widzenia równego traktowania obywateli wobec prawa i jest niedopuszczalna _ - powiedział Mularczyk na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Solidarna Polska zwróci się także m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka o zajęcie się tym problemem. Mularczyk ponadto skrytykował działania pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, która - według posła SP - nie chciała spotkać się z _ rodzicami dzieci gorszego roku 2012 _.

Ta grupa rodziców apeluje, by wraz z wejściem w życie nowych przepisów regulujących kwestie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, wszystkie dzieci, które nie ukończą pierwszego roku życia w dniu wejścia w życie ustawy, miały prawo do płatnej opieki sprawowanej przez matkę lub ojca do momentu, gdy przestaną być niemowlakami, tj. do momentu ukończenia przez nie 1. roku życia.

Rodzice proponują także, aby z płatnego urlopu rodzicielskiego można było skorzystać nie tylko bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, ale także np. po urlopie wypoczynkowym, którym to - jak zaznaczają - niejednokrotnie rodzice przedłużają sobie bezpośrednią opiekę nad dzieckiem, bądź w każdym innym momencie do czasu ukończenia przez dziecko 1. roku życia, w stosownym wymiarze częściowo płatnego urlopu do momentu osiągnięcia przez dziecko 1. roku życia.

Przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że funkcjonować będą: urlop macierzyński (20 tygodni, w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński (wydłużony z czterech do sześciu tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni). Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Urlop dodatkowy można będzie wykorzystać w dwóch częściach, zaś rodzicielski - maksymalnie w trzech, trwających co najmniej osiem tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl
Obniżenie wieku szkolnego. Dobry pomysł? Jan Bury bardzo dobrze ocenił decyzję premiera o objęciu większej liczby matek wydłużonymi urlopami macierzyńskimi.
To kobieta, która rodziła 300 razy Przez kobiety uważana za szamankę, dobrą wróżkę, która pomaga im przejść przez największą magię, jaką są narodziny dziecka.
Oddam dziecko w dobre ręce Część niań kocha swoich podopiecznych, ale psychopatki też się zdarzają. Przeczytaj historie o opiekunkach grozy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)