Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reżim w Korei Północnej zbudował łódź podwodną, która...

0
Podziel się:

Korea Północna zakończyła budowę nowej łodzi podwodnej zdolnej w przyszłości do przenoszenia i wystrzeliwania balistycznych pocisków nuklearnych

Reżim w Korei Północnej zbudował łódź podwodną, która...
(Ulica w centrum Kaesŏng fot. Btxts/CC/Wikipedia)

- poinformowały w niedzielę źródła rządowe Korei Płd. Jednostkę zbudowano w oparciu o starą, radziecką technologię.

Reżim w Pjongjangu _ zakończył budowę nowego okrętu podwodnego, który powstał na bazie sprowadzonej wcześniej radzieckiej jednostki klasy Golf o napędzie diesela _ - poinformowało agencję Yonhap anonimowe źródło rządowe w Seulu. Radziecka łódź podwodna została zbudowana w 1958 roku, a wycofano ją ze służby w 1990 roku.

_ Nowa jednostka ma 67 metrów długości, 6,6 metrów szerokości i ok.3 tys. ton wyporności podwodnej _ - podały źródła zbliżone do władz południowokoreańskich. Jednocześnie podano, że Korea Północna nie dysponuje jeszcze technologią umożliwiającą zainstalowanie na okręcie pocisków balistycznych i ich wystrzelenie.

Okręty podwodne klasy Golf oryginalnie były wyposażone w pociski balistyczne zasilane paliwem płynnym R-21 (SS-N-5 Serb). Ich zasięg wynosił około 1,4 tys. km i można je było wystrzeliwać spod wody.

Informatorzy agencji Yonhap podkreślają, że Pjongjang od dłuższego czasu prowadzi badania nad pociskami balistycznymi i możliwością ich zainstalowania na pokładach okrętów podwodnych. Zdjęcia satelitarne pokazują, że tego typu prace mogą być prowadzone w stoczni marynarki wojennej w Sinpo na wschodnim wybrzeżu kraju.

_ Testy pocisków balistycznych pionowego startu z morza potrwają pewnie jeszcze rok lub dwa _ - oceniło anonimowe źródło wojskowe, na które powołuje się Yonhap. Agencja przypomina także, że Korea Północna dysponuje obecnie większą ilością łodzi podwodnych niż władze w Seulu - ich liczbę szacuje się na około 70.

W związku z tym zagrożeniem w Korei Południowej trwają prace nad wprowadzeniem do wyposażenia armii sześciu okrętów podwodnych wyposażonych w pociski balistyczne. Szacuje się, że rozpoczną służbę w 2020 roku.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska (1950-53) zakończyła się bowiem jedynie rozejmem. Dotychczas nie zawarto układu pokojowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Japonia walczy o uwolnienie porwanych Pod koniec maja br. Korea Północna zgodziła się ponownie zbadać losy uprowadzonych Japończyków. Postępowanie rozpoczęło się w czerwcu.
Korea Północna zamyka granice. Boją się... Na razie nie wiadomo, czy zakaz wjazdu do kraju będzie obejmował też członków delegacji dyplomatycznych i biznesowych.
Rozejm w Korei? Pierwsze od 7 lat rozmowy Głównym tematem rozmów mają być możliwości załagodzenia napięć wzdłuż granicy morskiej, a także akcje zrzucania propagandowych ulotek.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)