Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie rodzinnym. Takie same prawa do opieki dla ojców

0
Podziel się:

Senacki projekt ma wzmocnić pozycję dziecka i zrównoważyć prawa matki i ojca.

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie rodzinnym. Takie same prawa do opieki dla ojców
(ArtisticCaptures/iStockphoto)

Senat chce, by rodzice mieli równe prawa do opieki nad dziećmi po rozwodzie. Izba przyjęła wczoraj i skierowała do Sejmu projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Obecnie jest tak, że sędziowie, przyznając prawo do opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców, automatycznie ograniczają lub pozbawiają tego prawa drugiego rodzica. Projekt ma wzmocnić pozycję dziecka i zrównoważyć prawa matki i ojca - wyjaśnił senator Mieczysław Augustyn z PO, sprawozdawca projektu nowelizacji.

_ - W pierwszej naszej zmianie mówimy o prawie obojga rodziców do sprawowania opieki i zobowiązujemy sąd do rozstrzygnięcia gwarantującego to prawo obojgu rodzicom. I druga rzecz: gwarantujemy, żeby uwzględniano w tym wszystkim interes dziecka, a więc, żeby to dziecko miało prawo wypowiedzi z kim ono chce być, jak widzi swoją przyszłość _ - powiedział Augustyn.

Augustyn powiedział, że w pierwszej kolejności sąd będzie próbował skłonić rodziców do porozumienia się co do sposobu wychowywania dziecka. Jeżeli osiągną w tej kwestii zgodę i podpiszą się pod tym porozumieniem - wtedy sąd będzie mógł odstąpić od orzekania o formie sprawowania władzy rodzicielskiej.

- _ Bo skoro rodzice się dogadali, to po co angażować sąd _ - mówi Augustyn. Senator przypomina, że obecnie to sąd decyduje o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej, bez względu na porozumienie byłych małżonków.

Projekt został opracowany przez działającą przy Rzeczniku Praw Dziecka Komisję Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego. Jako inicjatywa legislacyjna Senatu musi przejść całą ścieżkę legislacyjną.

Czytaj więcej w Money.pl
Dwa tygodnie urlopu więcej dla mężczyzn Zobacz, co musi się wydarzyć, żebyś mógł dłużej odpoczywać od pracy.
Rząd powinien pomóc rodzinom z 1 dzieckiem Resort zaproponował, by małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania.
Dzieci niesamodzielne. Szokujące badania Co druga mama (45 proc.) nie widzi potrzeby, by dziecko samo przyrządzało sobie posiłek. Pomoc w kuchni jest obowiązkiem 39 proc. dzieci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)