Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Relacje Unia Europejska-Rosja. "Merkel staje się głównym rozgrywającym"

0
Podziel się:

Zdaniem ekspertów Polska została wypchnięta z negocjacji.

Angela Merkel i Petro Poroszenko
Angela Merkel i Petro Poroszenko (EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Wizyta kanclerz Niemiec w Kijowie była ważnym gestem politycznym i sukcesem wizerunkowym - oceniają eksperci. Ich zdaniem Merkel staje się rozgrywającym w relacjach Unia Europejska-Rosja. Jednak ze względu na sytuację wewnętrzną prezydent Putin nie może zbyt szybko złożyć broni i napięcie na wschodzie Ukrainy będzie jeszcze trwało - zauważają.

Dyrektor fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło podkreślił, że wizyta była sposobem na wyrażenie szacunku Ukraińcom, którzy obchodzą dzisiaj swoje wielkie święto. _ - Z PR-owskigo punktu widzenia był to sukces, bo Merkel dowartościowała Ukraińców pokazując, że się o nich pamięta _ - zaznaczył Piekło.

Podobnego zdania jest dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych, która powiedziała, że wizyta _ ma duży wydźwięk symboliczny i polityczny _. _ - W sytuacji napiętych stosunków między Ukrainą a Rosją był to bardzo mocny sygnał. Takie symbole się bardzo liczą _ - wyjaśniła.

Merkel głównym rozgrywającym

Według Łady ważne jest też, że niemiecka kanclerz nie przyjechała do Kijowa _ z pustymi rękami _, bowiem rozmowy - jak relacjonował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na wczorajszej konferencji z Merkel - dotyczyły też 500 mln euro pomocy na odbudowę Donbasu, zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju.

Merkel podkreśliła - zauważyła ekspertka - że do rozwiązania konfliktu konieczne są nie tylko działania Ukrainy, ale i Rosji. _ - To na pewno było bardzo dobrze usłyszane w Moskwie, która śledzi wszystkie reakcje Berlina _ - oceniła Łada.

Według niej niemiecka polityk jest w tym momencie jedynym zachodnim przywódcą, z którym rozmawia Władimir Putin. _ - Pewna niemiecka gazeta podliczyła rozmowy, które Putin prowadził w ostatnich miesiącach z innymi przywódcami. Merkel zajmuje w nich zdecydowanie pierwsze miejsce i znacznie wyprzedza prezydentów Stanów Zjednoczonych, Francji, czy Białorusi _ - zauważyła Łada.

_ - To pokazuje, że Merkel jest czołowym rozgrywającym. Niestety rozgrywającym nie będzie Unia Europejska. Partnerzy spoza Unii chcą nadal rozmawiać tylko z przywódcami najważniejszych państw, a nie całą UE _ - dodała.

Polska wypchnięta z negocjacji

Znaczącą rolę niemieckiej kanclerz w relacjach z UE dostrzegł też Jan Piekło, który podkreślił, że cały czas usiłowała ona _ występować w roli rozgrywającej ze strony Zachodu w stosunkach z Rosją _, a Stany Zjednoczone _ były nieobecne przy wszystkich próbach doprowadzenia do pokoju _.

W opinii Piekły Niemcom nie udało się jednak _ uzyskać znaczącego sukcesu _. Zamiast deeskalacji konfliktu - jak wyjaśnił - ulega on eskalacji. Po tym, jak na Ukrainę wjechał rosyjski konwój, który dostarczył nie tylko prowiantu, ale być może też ludzi - powiedział ekspert - _ separatyści próbują rozpocząć kontrofensywę _. _ To pokazuje, że wizyta białego konwoju dodała im wigoru pokazując wsparcie wielkiej Rosji _ - zaznaczył.

Zdaniem eksperta, Angela Merkel przy współpracy Francji chce pokazać, że Europejczycy są w stanie sami rozwiązać problem z Rosją, bez udziału Stanów Zjednoczonych. - _ Polska została wypchnięta z tych wszystkich negocjacji. Można nawet powiedzieć, że Trójkąt Weimarski Polska-Francja-Niemcy został zastąpiony trójkątem z innym partnerem - Rosją _ - dodał Piekło.

Putin chce wycofać się?

Z kolei według doktora Kazimierza Wójcickiego ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, kanclerz Niemiec powiedziała to, czego należało się po niej spodziewać.

- _ Cały zachód mówi o pokoju i jednocześnie wypowiedź Poroszenki jest wyraźna, że nic nie może się odbywać kosztem integralności terytorialnej Ukrainy _ - zauważa. - _ To jest istota tej gry, że Putin musi być tak wyczerpany, jeśli chodzi o własne siły w tym pojedynku gospodarczym i częściowo militarnym, aż ulegnie i pójdzie na ustępstwa. _

Ekspert zwrócił uwagę, że według strony ukraińskiej ciężarówki z _ białego konwoju _ z pomocą humanitarną nie wracają do Rosji puste, ale wywożą z Ługańska i Doniecka wyposażenie tamtejszych fabryk.

- _ To jest jeszcze jedna prowokacja Putina. Co dokładnie wywieziono nie wiemy _ - powiedział. - _ Ale to, że on wywozi te fabryki świadczyłoby, że to złodziejstwo, a z drugiej strony może chce się wycofać. _

_ _

Kazimierz Wójcicki dodał jednak, że ze względu na sytuację wewnętrzną w Rosji prezydent Putin nie może zbyt szybko złożyć broni i napięcie na wschodzie Ukrainy będzie jeszcze trwało. - _ Do polityki rosyjskiej wdziera się chaos - zwraca uwagę . _

_ - Kiedy nagle się ogłasza sankcje dotyczące handlu, a później trzeba je odwołać, bo nie można zaopatrzyć Krymu, to świadczy że Rosja słabnie - _dodał. Według niego zaplanowane na wtorek w Mińsku negocjacje unijno-rosyjsko-ukraińskie nie przyniosą na razie przełomu.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel tłumaczy się ze słów wicekanclerza Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się za federalizacją na Ukrainie. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła jednak, że miał on na myśli decentralizację.
Angela Merkel obiecuje pół miliarda euro dla Ukrainy - _ Działania zbrojne powinny być wstrzymane - _oświadczyła i dodała, że Niemcy wiele nauczyły się ze swojej historii.
Wandalizm? Prezydent Ukrainy zachwycony Petro Poroszenko zaapelował do Ukraińców, aby umieszczali swoje barwy narodowe wszędzie, gdzie tylko można.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)