Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Rekordowa legislacja. Ustaw tworzymy najwięcej w historii Polski

0
Podziel się:

25,6 tys. stron maszynopisu - tyle nowego prawa uchwalono w 2014 roku w Polsce. Tak dużo ustaw i rozporządzeń nie tworzono w całym ostatnim stuleciu.

Rekordowa legislacja. Ustaw tworzymy najwięcej w historii Polski
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Od 1918 roku nie tworzono w Polsce tyle prawa co obecnie. Zeszły rok był pod tym względem rekordowy. Rząd i parlament napisały w sumie 25,6 tys. stron maszynopisu. Za ilością niestety nie idzie jakość - alarmują eksperci firmy doradczej Grant Thornton.

Firma doradcza policzyła, że zeszłym roku było to aż 1995 nowych aktów prawnych. Natomiast gdyby wszystkie je ustawić, to złożona z maszynopisów _ książka _ miałyby 1,3 metra grubości.

- _ Aby zapoznać się z nowymi przepisami, należy każdego dnia roboczego przeczytać 103 strony i poświęcić na to 3,5 godziny pracy _ - mówi współautor raportu Jacek Kowalczyk, dyrektor ds. relacji biznesowych w Grant Thornton.

A to i tak czas policzony bez interpretacje podatkowych. Drukarnie sejmowe i rządowe wzmogły swoje prace po akcesji do Unii Europejskiej. Od tego czasu weszło w życie 205 757 stron nowego prawa. Według Grant Thornton to aż 36-krotnie więcej niż w trakcie całych rządów Edwarda Gierka.

- _ Nasze badanie przynosi mało optymistyczne wnioski. Polskie prawo okazuje się jeszcze bardziej rozedrgane, niż się tego spodziewaliśmy. Ostatnio w życie wchodzi już ponad 20 tys. stron aktów prawnych rocznie, a rok 2014 był pod tym względem rekordowy - przyniósł aż 25,6 tys. stron nowego prawa. To kilkakrotnie więcej nawet niż w latach 90., kiedy zmienialiśmy cały ustrój państwa _ - podkreśla Tomasz Wróblewski z Grant Thornton.

Eksperci podkreślają, że zmienność prawa to obecnie jeden z największych problemów dla polskich firm. Według nich nie tylko utrudnia to prowadzenie działalności gospodarczej, ale również naraża przedsiębiorców na odpowiedzialność karną i administracyjną za łamanie prawa. Co gorsza nowe ustawy są nie tylko produkowane w masowych ilościach, ale też są słabej jakości, przez co komplikują życie także obywatelom.

- _ O ile wielkie korporacje mogą sobie pozwolić na to, aby śledzić tak potężne zmiany przepisów, o tyle mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa nie są w stanie poruszać się w tym legislacyjnym gąszczu. Właściwie stale, systematycznie narażone są przez to na ryzyko łamania prawa _ - mówi Grzegorz Maślanko, radca prawny i współautor raportu.

Grant Thornton ogłosił, że rusza z projektem badawczym. Będzie w nim przyglądać się jak szybko zmienia się polskie prawo. Co kwartał chce publikować dane statystyczne pokazujące liczbę nowych aktów prawnych. Wyniki będą prezentowane na stronie barometrprawa.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
In vitro dla wszystkich? Jest projekt ustawy W czwartek projektem ustawy o in vitro ponownie ponownie ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Do rozstrzygnięcia pozostaje m.in. kwestia, czy z tej procedury będą mogły korzystać wyłącznie pary małżeńskie, czy także nieformalne związki.
Finansowanie nauki. Sejm zatwierdził zmianę Ustawa jest kluczowym elementem zmian jakościowych w systemie nauki, które mają służyć poprawie jakości badań naukowych i lepszemu wykorzystywaniu środków na naukę z budżetu państwa.
Ulgi i zniżki dla dużych rodzin Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Zyskają rodziny w których jest troje lub więcej dzieci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)