Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rehabilitacja ofiar Katynia zbliży nas do Rosji?

0
Podziel się:

Rosyjska prasa nazywa rehabilitację ofiar mordu NKWD na oficerach historycznym pokojem.

Rehabilitacja ofiar Katynia zbliży nas do Rosji?
(Ency/public domain)

_ Historyczny pokój _ - tak dziennik _ Wiedomosti _ tytułuje swój odredakcyjny komentarz do czwartkowego wystąpienia ambasadora Rosji w Polsce Aleksandra Aleksiejewa, zapowiadającego rehabilitację ofiar mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

_ Uznanie pomordowanych polskich oficerów, intelektualistów i duchownych za ofiary represji politycznych i ich rehabilitacja - nawet spóźniona - prawnie zakończy historyczne pojednanie Polski i Rosji, rozpoczęte w kwietniu 2010 roku po tragicznym wypadku polskiego samolotu rządowego _ - ocenia ta opiniotwórcza gazeta.

_ Rehabilitacja jeszcze raz potwierdzi, że wspólny smutek zbliżył nasze kraje i narody _ - dodają _ Wiedomosti _.

Według rosyjskiego dziennika, _ wraz z przekazaniem Polsce akt śledztwa w sprawie Katynia rehabilitacja ostatecznie zakończy okres, gdy tragiczne stronice historii wykorzystywane były przez nierzetelnych publicystów i polityków do kreowania rozbieżności między Moskwą i Warszawą, między rosyjskimi i polskimi obywatelami _.

_ Wiedomosti _ zauważają także, iż _ przyszła rehabilitacja po raz kolejny odsłoni problemy rodzimego systemu ochrony prawa i wymiaru sprawiedliwości _.

_ Wielu prawników wyraża zdumienie, po co szukać formuły, która nie będzie sprzeczna z rosyjskim prawem. Ustawa o rehabilitacji ofiar represji politycznych niedwuznacznie uznaje za represjonowanych i podlegających rehabilitacji obywateli Rosji, a także innych państw, którzy zostali osądzeni przez sądy, NKWD i inne organy pozasądowe bez przedstawienia zarzutów _ - wyjaśnia gazeta.

Ambasador Aleksiejew poinformował w czwartek w wywiadzie dla agencji Interfax, że Rosja może zrehabilitować ofiary zbrodni katyńskiej. _ Trwa poszukiwanie możliwości rehabilitacji rozstrzelanych polskich oficerów. Jestem przekonany, że zostanie znaleziona formuła, która zadowoli bliskich ofiar i jednocześnie nie będzie sprzeczna z rosyjskim prawem _ - oświadczył ambasador.

Później, w wypowiedzi dla polskich mediów, Aleksiejew ujawnił, że na szczeblu politycznym zapadła już decyzja o rehabilitacji polskich oficerów, a także o odtajnieniu i przekazaniu Polsce wszystkich akt śledztwa katyńskiego, które było prowadzone w ZSRR, a następnie w Rosji w latach 1990-2004.

Sikorski: rehabilitacja przede wszystkim potrzebna jest Rosji

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że rehabilitacja polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku w Katyniu byłaby ważna przede wszystkim dla samej Rosji. Jak dodał, rehabilitacja oznaczałaby ostateczne potępienie przez Rosję tej odrażającej zbrodni.

_ - Nie rozumiem właściwie po co nam ta rehabilitacja, bo w moich oczach, to są ludzie (oficerowie), na których honorze nie ma żadnej plamy, wręcz odwrotnie (...). Natomiast rozumiem rodziny (ofiar katyńskich), że byłoby to takim ostatecznym potępieniem przez Rosję tej odrażającej zbrodni. Gdyby Rosja to zrobiła, to naturalnie byłoby to ważne dla nas, ale przede wszystkim dla samej Rosji _ - powiedział Sikorski w Radiu ZET.

Jak podkreślił, do tej pory udaje się Polsce wprowadzać temat Katynia w _ krwiobieg świadomości _ rosyjskiej w taki sposób, aby pomógł Rosjanom rozliczyć się ze stalinizmem.

kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)