Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Puls Biznesu" zawarł ugodę z Sikorskim ws. antysemickich wpisów

0
Podziel się:

Na portalu Pulsu Biznesu ukażą się wyrazy ubolewania za antysemickie wpisy m.in. wobec Radosława Sikorskiego.

"Puls Biznesu" zawarł ugodę z Sikorskim ws. antysemickich wpisów
(Xinhua News/East News)

Na portalu _ Pulsu Biznesu _ ukażą się wyrazy ubolewania za antysemickie wpisy m.in. wobec Radosława Sikorskiego - przewiduje ugoda zawarta przez adwokata szefa MSZ z wydawcą _ PB _.

Powiedział o tym mec. Roman Giertych, pełnomocnik Sikorskiego w procesach wytoczonych kilku mediom za takie wpisy na ich forach internetowych z 2011 r. Spór toczy się głównie o to, czy internetowe wydanie gazety połączone z forum internetowym także jest rodzajem prasy (podlegającym Prawu prasowemu z 1984 r.), czy tylko _ usługą hostingową _ świadczoną na podstawie Ustawy o usługach świadczonych drogą elektroniczną - jak twierdzą prawnicy pozwanych.

Oprócz tych pozwów szef MSZ zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa szerzenia w internecie nienawiści na tle narodowościowym. W styczniu br. stołeczny sąd nakazał prokuraturze wznowić umorzone śledztwo w tej sprawie.

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się też kolejna rozprawa wobec wydawcy _ Faktu _. Sikorski żąda, by sąd nakazał pozwanemu przeprosiny w mediach i wpłatę 20 tys. zł zadośćuczynienia. Giertych chce zawieszenia tego procesu do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny jego skargi konstytucyjnej ws. ustawy o świadczeniu usług drogą internetową. Sąd ma to rozstrzygnąć w piątek.

Według pozwu wpisy na forach widniały nawet przez trzy miesiące i były przez wydawcę _ tolerowane _. Wydawca _ Faktu _ wnosi o oddalenie pozwu. Podkreśla, że wpisy z forum usunięto, a Sikorskiego już za nie przeproszono. Według pozwanego nie można obarczać wydawcy winą za naruszenie prawa, dopóki nie udowodni się, iż wiedział o obraźliwym wpisie. Giertych mówi, że wpisy na forum to jak listy do redakcji, za które redakcja odpowiada.

W maju 2011 r. wydawca _ Faktu _ (jak i _ Puls Biznesu _) przeprosił Sikorskiego. _ Jest nam niezwykle przykro, że pan Radosław Sikorski i jego żona zostali obrażeni komentarzami opublikowanymi m.in. na forum fakt.pl i z osobistych powodów zdecydowali się wstąpić na drogę prawną _ - oświadczył Ringier Axel Springer Polska. Dodano, że antysemickie komentarze wydawca uważa za _ ohydne i niedopuszczalne _. Sikorski uznał to jednak za niewystarczające i poszedł do sądu.

W 2012 r. wydawca _ Wprost _ zawarł ugodę z Sikorskim w procesie o obraźliwe wpisy na forum internetowym tygodnika. _ Wprost _ musiało przyznać, że odpowiada za wpisy i przeprosić Sikorskiego. _ Wygrana potyczka _ - komentował minister.

11 stycznia br. stołeczny sąd na wniosek Giertycha uznał, że prokuratura musi wszcząć śledztwo w sprawie publicznego znieważania grupy ludności albo danej osoby z powodu jej przynależności m.in. narodowej, etnicznej i rasowej. Art. 257 Kodeksu karnego przewiduje za to do 3 lat więzienia. Wcześniej prokuratura umorzyła śledztwo, które prowadziła w sprawie pomówienia Sikorskiego takimi wpisami (grozi za to do roku więzienia). Uznała bowiem, że minister może ścigać sprawców z oskarżenia prywatnego.

W kwietniu 2011 r. Sikorski zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa propagowania w sieci treści antysemickich, argumentując m.in., że podważa to wizerunek Polski w świecie. Minister - który dostał status pokrzywdzonego - złożył w prokuraturze wydruki z sieci z przykładami wpisów, np.: _ Hitler zaczął, my skończymy. Do pieca, smażyć się, żyduchy, do pieca _ albo: _ Przyjdzie czas, że dalej się będziecie k... po piecach i piwnicach chować _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: Będziemy bronić praw chrześcijan _ Polska jest jednym z tych krajów, które nie boją się mówić, że chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną religią na świecie _ - mówi Sikorski.
"Sytuacja Cypru rzeczywiście jest dramatyczna" Zobacz, jak do decyzji cypryjskiego parlamentu odniósł się szef MSZ Radosław Sikorski.
Śledzili profil Sikorskiego na Twitterze. Teraz... Szef polskiej dyplomacji zaprosił do rozmowy osoby, które śledzą jego profil na portalu społecznościowym Twitter.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)