Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przestępczość na granicy Polski i Niemiec. Wspólne warsztaty

0
Podziel się:

Jutro rozpoczynają zajęcia między innymi z prawa oraz zasad współpracy.

Przestępczość na granicy Polski i Niemiec. Wspólne warsztaty
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Polscy i niemieccy policjanci oraz prokuratorzy z Pomorza Zachodniego i Meklemburgii będą wspólnie szkolić się, jak zwalczać przestępczość transgraniczną. Jutro rozpoczynają zajęcia między innymi z prawa oraz zasad współpracy.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie Anna Gawłowska Rynkiewicz, pięciu prokuratorów z obszaru apelacji szczecińskiej weźmie udział w projekcie realizowanym w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci _ Strategie zwalczania przestępczości transgranicznej w Niemczech i Polsce _.

Szkolenia zaczną się od niedzieli w Urzędzie Kryminalnym Meklemburgii-Pomorza Przedniego i potrwają tydzień. Zajęcia będą prowadzone wspólnie przez polskich i niemieckich prokuratorów oraz policjantów. Szkolenia mają dotyczyć przede wszystkim różnych form przestępczości transgranicznej, głównie narkotykowej i samochodowej.

Jak tłumaczyła Gawłowska-Rynkiewcz, chociaż coraz rzadziej kradzione w Niemczech auta są przemycane do Polski, to często przejeżdżają one _ tranzytem _ do krajów byłego bloku wschodniego, w tym Rosji czy Ukrainy._ - Efektem projektu ma być wypracowanie metod oraz form współpracy między policją i prokuraturą, pozwalających na efektywniejszą współpracę w zwalczaniu przestępczości transgranicznej. Dotychczas na terenie województwa zachodniopomorskiego nie było podobnych projektów, w których zaangażowane byłyby obie te instytucje wraz ze swoimi odpowiednikami w Niemczech _ - dodała rzeczniczka.

_ - Przestępczość nie zna granic, dlatego szkolenia i współpraca organów ścigania z Polski i Niemiec są niebywale ważne. A co najważniejsze są tego efekty, choćby zatrzymanie sprawców kradzieży maszyn budowlanych po niemieckiej stronie granicy, czy solarów słonecznych, gdzie straty spowodowanie działalnością grup przestępczych były bardzo duże _ - przypomniał rzecznik zachodniopomorskiej policji Przemysław Kimon.

_ Dzięki szybkiej i bezpośredniej wymianie informacji możliwe jest szybkie i skuteczne odzyskiwanie mienia i zatrzymywanie sprawców _ - podkreślił. Do Niemiec wyjedzie sześciu policjantów z kadry kierowniczej zachodniopomorskiego garnizonu, a także prokuratorzy, którzy w codziennej pracy zajmują się międzynarodowym obrotem prawnym.

Partnerem projektu jest Urząd Kryminalny Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Jego realizację wspiera Prokuratura Generalna z Rostocku. Według raportu przygotowanego wspólnie przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację Konrada Adenauera, policyjne statystyki odnotowywały w ostatnich latach systematyczny spadek liczby przestępstw popełnianych w przygranicznych miejscowościach niemieckich. W 2004 r. było ich ok. 31,6 tys., podczas gdy w 2012 r. - 20,2 tys. W ostatnich kilkunastu miesiącach nastąpił jednak wzrost przestępstw, m.in. kradzieży samochodów, maszyn rolniczych i rowerów. W 2013 r. odnotowano ich w gminach przygranicznych 22,1 tys.

Przestępczość przygraniczna występuje także po polskiej stronie granicy. Niemcy dopuszczają się w Polsce m.in. drobnych kradzieży, ucieczek ze stacji bez płacenia za paliwo, oszustw w sklepach, spożywania alkoholu w miejscach publicznych czy wysypywania śmieci w lasach. Polska policja współpracuje z niemiecką m.in. w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej - kradzieży samochodów, przemytu narkotyków, papierosów, handlu ludźmi, prania brudnych pieniędzy, handlu bronią, produkcji i fałszowania euro, a także poszukiwania liderów gangów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy unijny system niekorzystny dla Polski Dotychczas obowiązywał system głosów ważonych, zwany nicejskim, w którym każdy kraj miał przypisaną określoną liczbę głosów.
Polacy to złodzieje? Sprawdź, ile kradniemy w... Zaprezentowany dziś raport jest kolejną analizą opracowaną w ramach serii Slogany czy konkrety.
Polacy i Niemcy wspólnie protestują. Dlaczego? Kilka tysięcy przeciwników wydobywania tego surowca utworzyło łańcuch ludzki między Brandenburgią a Polską.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)