Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedstawiciele miast chcą zmian w finansowaniu oświaty

1
Podziel się:

Samorządowcy chcą by państwo wzięło na siebie płace dla nauczycieli i pozostałych pracowników w szkołach.

Przedstawiciele miast chcą zmian w finansowaniu oświaty
(mrloz/iStockphoto)

Zarząd Związku Miast Polskich chce zmian legislacyjnych w sprawie finansowania oświaty w samorządach. Samorządowcy chcą, żeby pracownicy oświaty, w tym nauczyciele, opłacani byli z budżetu państwa, a samorządy finansowały utrzymanie placówek.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa ZMP Joanna Proniewicz, podczas posiedzenia w Łodzi zarząd związku poparł stanowisko Komisji Małych Miast w sprawie finansowania oświaty w polskich samorządach.

Zdaniem samorządowców niedoszacowanie przez budżet centralny wysokości subwencji oświatowej powoduje zaniedbania w innych dziedzinach finansowanych przez samorząd, np. modernizacji i utrzymaniu dróg lokalnych, pomocy społecznej czy kulturze.

Komisja Małych Miast wnioskuje za pośrednictwem zarządu ZMP do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego _ o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, w wyniku której uposażenie pracowników oświaty, w tym w szczególności nauczycieli, obciążałoby budżet państwa, a utrzymanie bazy oświatowej budżety samorządów _.

_ - Takie rozwiązanie prawne spowoduje jasny i klarowny sposób finansowania oświaty _ - głosi stanowisko Komisji Małych Miast ZMP.

Zarząd Związku poparł także stanowisko tej samej komisji, aby jednym z priorytetów na perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2014-2020 było finansowanie modernizacji i utrzymania dróg lokalnych. Władze związku zdecydowały także, że zostanie opracowany poradnik, który ma pomóc miastom w praktycznym wprowadzeniu w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Podczas posiedzenia zarządu ZMP samorządowcy pozytywnie zaopiniowali projekt ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i projekty rozporządzeń MEN w sprawie m.in. egzaminów eksternistycznych, publicznych placówek kształcenia ustawicznego czy klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Pozytywną opinię ZMP uzyskało także rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury w sprawie warunków produkcji i sposobu dystrybucji tablic rejestracyjnych oraz znaków legalizacyjnych i trybu ich legalizacji.

Prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny nie wyklucza, że związek będzie przygotowywał własne projekty ustaw, które zgłosi do parlamentu.

_ - Nie jest wykluczone, że nie będziemy wychodzić tylko z postulatami dyskusyjnymi, ale być może przygotujemy własne projekty ustaw, które zgłosimy do parlamentu czy to przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, czy być może rozmawiając bezpośrednio z posłami _ - powiedział w piątek dziennikarzom Grobelny.

Przedstawiciele ZMP dyskutowali też m.in. o dodatkowych źródłach finansowania samorządów, w tym o sprawie udziału samorządów w podatku VAT. Samorządowcy podkreślają, że gminy zwracają 23 proc. wartości inwestycji do budżetu państwa. W ocenie Grobelnego pieniądze z VAT powinny wracać do samorządów na inwestycje, tak jak np. w modelu francuskim, gdzie wpłacany VAT tworzy fundusz, który wraca do samorządu.

_ - Najlepiej, żeby wracał do tego samego samorządu, który ten VAT zapłacił. To byłoby najbardziej sprawiedliwe, bo premiowałoby tych, którzy realizują duże inwestycje _ - mówił prezydent Poznania.

Zdaniem Grobelnego, przed samorządami stoją wielkie wyzwania, ponieważ dobiega końca okres finansowania ze środków unijnych w obecnej perspektywie finansowej. Wiele samorządów musi też bardzo poważnie oszczędzać, rezygnując z części zadań.

Według szefa ZMP, żeby poprawić sytuację finansową samorządów, trzeba zwiększyć ich dochody albo umożliwić wprowadzenie oszczędności. Wiele oszczędności - jego zdaniem - nie zależy jednak od decyzji władz miejskich, tylko centralnych. _ Mamy np. mało racjonalny system oświatowy. Jeżeli nie poprawi się tego systemu, to nie będziemy ani w stanie obniżyć jego kosztów, ani poprawić wyników kształcenia _ - ocenił Grobelny.

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast. Obecnie do związku należy 297 miast, w których mieszka około 75 proc. miejskiej ludności Polski.

O polskiej oświacie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t82153.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;nauczyciele;pracuja;najkrocej;na;swiecie,249,0,918265.html) Nikt na świecie nie pracuje tak krótko Tak wynika z najnowszego raportu Education at Glance 2011 OECD. Rocznie ciało pedagogiczne spędza przy tablicy 489 godzin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/oecd;o;edukacji;polska;sredniakiem,198,0,919750.html) Nauczyciele mało zarabiają. Bo mało pracują? Zarobki polskich nauczycieli, choć nieco wzrosły, są na tle Europy wciąż bardzo niskie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t73837.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyzsze;pensje;dla;lepszych;nauczycieli,54,0,923958.html) Wyższe pensje dla lepszych nauczycieli Minister edukacji zapowiada zmiany w Karcie Nauczyciela. Przypomina, że nauczyciele dostali podwyżki mimo kryzysu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Ja
4 lata temu
Tak było kiedyś, obecnie nauczyciel w sensie prawnym, jest dziwolągiem , niby jest urzędnikiem państwowym, ale pensje płaci mu gmina lub powiat.