Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Rosji. Duma wyostrzy kary

0
Podziel się:

Projekt jest odpowiedzią na starcia opozycjonistów protestujących przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml z policją.

Protesty w Rosji. Duma wyostrzy kary
(AP/Fotolink/East News)

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła w pierwszym czytaniu kontrowersyjny projekt ustawy drastycznie zaostrzającej kary pieniężne za łamanie przepisów o zgromadzeniach publicznych.

Początkowo pierwsze czytanie tego projektu, przedłożonego przez partię Jedna Rosja, było planowane na ubiegły piątek, jednak zostało przesunięte pod presją opozycji, która zagroziła zbojkotowaniem posiedzenia.

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadija Ziuganowa, socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja (SR) Siergieja Mironowa i nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego żądały obniżenia górnej granicy proponowanych kar, zanim projekt trafi pod obrady izby.

W efekcie zdecydowano, że wysokość kar zostanie określona w toku drugiego czytania projektu. Mimo to trzy frakcje opozycyjne nie poparły go w pierwszym czytaniu. Za jego przyjęciem głosowali tylko posłowie rządzącej Jednej Rosji, mającej 238 mandatów w 450-miejscowej izbie, tj. większość absolutną.

Projekt jest odpowiedzią na starcia opozycjonistów protestujących przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml z policją, do których doszło w Moskwie 6 maja, w przededniu zaprzysiężenia prezydenta. Rannych zostało ponad 70 osób, w tym około 30 policjantów.

Projekt zakłada, że kara grzywny za naruszenie ustawy o zgromadzeniach publicznych - zebraniach, wiecach, demonstracjach, pochodach i pikietach - zostanie podniesiona z 5000 do 1 mln rubli (ze 160 do 32200 dolarów) dla osób fizycznych oraz z 50 tys. do 1,5 mln RUB (z 1600 do 48300 USD) dla osób prawnych.

Wśród wykroczeń, za które miałyby obowiązywać takie kary, inicjatorzy projektu wymienili przekroczenie zgłoszonej liczby uczestników akcji i zmianę trasy pochodu. Animatorzy zmian proponują też wprowadzenie nowej kary administracyjnej - robót publicznych w wymiarze od 20 do 200 godzin.

Opozycja obawia się, że podczas drugiego czytania do projektu zostaną wniesione poprawki, które ograniczą prawo do organizowania wystąpień publicznych. Prawo takie mogą utracić osoby, które mają niezatarte wyroki sądowe lub były pociągane do odpowiedzialności administracyjnej za złamanie przepisów o zgromadzeniach.

Zmiany takie mogą dotknąć przede wszystkim liderów obecnych antyputinowskich protestów - opozycyjnego adwokata, bojownika z korupcją i blogera Aleksieja Nawalnego oraz koordynatora radykalnego Frontu Lewicy Siergieja Udalcowa.

Przed wtorkowym posiedzeniem Dumy policja zatrzymała kilkanaście osób, które przed siedzibą izby protestowały przeciwko projektowi Jednej Rosji. Wśród zatrzymanych jest lider demokratycznego Jabłoka Siergiej Mitrochin.

Czytaj więcej o sytuacji w Rosji w Money.pl
Mało zmian. Zobacz, kto będzie rządził Rosją Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził strukturę i skład nowego rządu, na którego czele stoi Dmitrij Miedwiediew.
Zaskakujące zachowanie rosyjskiej policji Według relacji rosyjskich mediów po raz pierwszy od 2 tygodni nie zatrzymano żadnego z demonstrantów.
Likwidują obozy demonstrantów. Znów wrócą? Siły specjalne policji OMON zlikwidowały obóz antyputinowskiej opozycji na placu Kudrińskim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)