Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawa człowieka w Azerbejdżanie w ogniu krytyki Rady Europy

0
Podziel się:

Chodzi m.in. o prześladowanie organizacji pozarządowych i rosnącą liczbę represji wobec niezależnych mediów i zwolenników wolności słowa.

Choć stolica kraju, Baku, błyszczy, <br>to prawa człowieka nie są tam respektowane<br>
Choć stolica kraju, Baku, błyszczy, <br>to prawa człowieka nie są tam respektowane<br> (Urek Meniashvili/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy skrytykowało stan demokracji w Azerbejdżanie. Zgromadzenie wyraziło zaniepokojenie pogorszeniem respektowania praw człowieka, prześladowaniem organizacji pozarządowych i rosnącą liczbą represji wobec niezależnych mediów i zwolenników wolności słowa.

W rezolucji posłowie zarzucają władzom w Baku nierealizowanie zaleceń, szczególnie dotyczących zmiany funkcjonowania instytucji państwowych i przywrócenia równowagi podziału władzy, w tym zmniejszenia dominujących uprawnień prezydenta.

Krytyka dotyczy też ordynacji wyborczej, która sprzyja osłabieniu opozycji. Dokonanie zmian - jak podkreślono - jest szczególnie ważne przed zaplanowanymi na listopad wyborami.

Zwrócono też uwagę na brak niezawisłości sądownictwa i rzetelności prowadzonych dochodzeń, często motywowanych politycznie. Zgromadzenie przedstawiło długą listę zaleceń i wezwało azerskie władze do bezzwłocznej ich realizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Azerbejdżan wesprze polską gospodarkę? W ciągu 2-3 lat Polska i Azerbejdżan mogą zwiększyć wymianę handlową do co najmniej 1 mld dolarów, a inwestycje polskiego kapitału w Azerbejdżanie w najbliższych latach nie powinny być mniejsze niż 100 mln USD - ocenił w środę wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Powstają dwa nowe mocarstwa gazowe Wszystkie kraje nadkaspijskie lawirują w relacjach z Rosją. Jednak to Iran i Turcja aspirują do roli mocarstwa.
Polska gotowa inwestować w Azerbejdżanie Janusz Piechociński chciałby rozmawiać o statkach do poszukiwań ropy i gazu, wieżach wiertniczych i polskich doświadczeniach w geologii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)