Zwraca na nie uwagę opublikowany dzisiaj raport komisarza Rady Europy (RE) do spraw praw człowieka Nilsa Muiżnieksa, który przebywał we wrześniu w Symferopolu na Krymie i w Kijowie.
W dokumencie, jak poinformowała służba prasowa RE, podkreślono, że wszystkie przypadki naruszenia praw człowieka, do których doszło na Krymie od lutego, powinny zostać skutecznie zbadane, a winni - pociągnięci do odpowiedzialności.
W raporcie przedstawiono różne przykłady naruszania praw człowieka, w tym śmierć jednego i zaginięcie trzech aktywistów społecznych.
Komisarz Muiżnieks wyraził zaniepokojenie sytuacją najbardziej narażonych na szykany grup ludności Krymu - Tatarów krymskich, Ukraińców i wszystkich tych, którzy zrezygnowali z rosyjskiego obywatelstwa.
W swym raporcie Nils Muiżnieks zaznaczył, że budzą niepokój przeprowadzane przez uzbrojonych ludzi w maskach przeszukania w muzułmańskich instytucjach religijnych, w biurach, a nawet w domach przedstawicieli miejscowych Tatarów. Zaniepokojenie wywołują też próby przejęcia kontroli nad świątyniami należącymi do Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego; Cerkiew ta nie uznaje zwierzchności Moskwy.
_ - Mniejszości powinny mieć zapewnione warunki do wyznawania swej religii, zdobywania wykształcenia w swoim języku, powinny móc otwarcie wypowiadać swoje zdanie bez lęku _ - napisano w raporcie.
Komisarz RE wskazał na ważność dostępu do Krymu międzynarodowych organizacji humanitarnych i obrońców praw człowieka, a także na znaczenie możliwości monitorowania sytuacji na Krymie.
Tatarzy krymscy byli przeciwni przyłączeniu Krymu do Rosji; 300-tysięczna muzułmańska społeczność tatarska w większości zbojkotowała głosowanie w marcowym referendum, po którym Moskwa przyłączyła Krym do FR.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
"Nie zamykajcie granic dla Rosjan!" Oburzenie przedstawicielki rosyjskiego MSZ dotyczy między innymi ostatnich przypadków odmowy wpuszczenia rosyjskich artystów i dziennikarzy na Łotwę i Ukrainę. | |
Krym ma problemy. Mieszkańcy narzekają Restrykcje ze strony Ukrainy i unijne sankcje, ograniczają możliwości rozwoju telekomunikacji, a także sektora bankowego. | |
Ponad milion uchodźców z Syrii przebywa w Libanie Konflikt w Syrii rozpoczął się od pokojowych protestów w marcu 2011 r. przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada i szybko przekształcił się w zbrojną rebelię. |