Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Postępy Rumunii i Bułgarii "wciąż niewystarczające" po wejściu do UE

0
Podziel się:

Kraje mają sporo do zrobienia, by wdrożyć u siebie zasady rządów prawa, zapewnić niezawisłość sądów i skutecznie walczyć z korupcją oraz zorganizowaną przestępczością - oceniła Komisja Europejska.

Postępy Rumunii i Bułgarii "wciąż niewystarczające" po wejściu do UE
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Kraje mają sporo do zrobienia, by wdrożyć u siebie zasady rządów prawa, zapewnić niezawisłość sądów i skutecznie walczyć z korupcją oraz zorganizowaną przestępczością - oceniła dzisiaj Komisja Europejska.

W opublikowanych raportach KE odnotowuje, że w ciągu minionych 18 miesięcy Bułgaria _ zrobiła kilka kroków naprzód _, m.in., jeśli chodzi o reformę sądownictwa. Jednak ogólne postępy nie są jeszcze wystarczające, a ich trwałość nie jest pewna - oceniono.

Wskazano, że kontrowersje towarzyszące nominacjom sędziowskim, kłopoty z wymierzeniem sprawiedliwości skazanym za przestępczość zorganizowaną oraz powtarzające się doniesienia o politycznych wpływach w systemie sądownictwa podkopały zaufanie opinii publicznej. _ W bardzo niewielu przypadkach przestępstwa korupcyjne oraz sprawy związane z przestępczością zorganizowaną znalazły swój finał w sądzie _ - ocenia KE. Dodaje, że we wdrażaniu reform nie pomagają częste zmiany rządu; w ciągu minionych 18 miesięcy Bułgaria miała trzy rządy.

W przypadku Rumunii ocena Komisji jest nieco lepsza. Bruksela pozytywnie ocenia osiągnięcia Rumunii dotyczące reformy sądownictwa oraz wdrażania rozwiązań, które mają zapobiec konfliktom interesów w instytucjach państwowych. Wątpliwości wciąż budzi niezawisłość sądów, a wiele przykładów świadczy o oporze wobec przeciwdziałania korupcji i konfliktom interesów - ocenia KE. Krytykuje również _ pośpieszną i nieprzejrzystą _ nowelizację kodeksu karnego w grudniu 2013 r., i polityczny wpływ na obsadzanie niektórych stanowisk w systemie wymiaru sprawiedliwości.

Opublikowane w środę raporty na temat Bułgarii i Rumunii to dokumenty w ramach tzw. Mechanizmu Oceny i Kontroli, oceniające postępy obu krajów w dziedzinie sprawiedliwości, walki z przestępczością i korupcją. Mechanizm Oceny i Kontroli dotyczy tylko tych dwóch państw, bo w chwili przyjmowania ich do UE w 2007 r. wciąż były obawy, że kraje te nie zdążyły wystarczająco dostosować się do standardów unijnych.

Choć raporty nie mają bezpośredniego związku ze staraniami obu krajów o wejście do strefy Schengen, to dla niektórych państw członkowskich są argumentem, by ten proces jeszcze opóźnić.

Według rzecznika KE do spraw wewnętrznych Michele Cercone sprawa przygotowań Rumunii i Bułgarii do wejścia do strefy Schengen nie powinna być wiązana z raportami, oceniającymi reformy w tych krajach. _ Oba kraje są w pełni gotowe do wejścia do strefy Schengen. Spełniają wszystkie kryteria i stawianie im nowych wymogów jest nieuczciwe _ - ocenił Cercone.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja w sądach. Biorą się za przestępców Specjalny pion prokuratury będzie pracował poza Pałacem Sprawiedliwości i odpowiadał bezpośrednio przed prokuratorem naczelnym Sotirem Cacarowem.
Sędzia sądu apelacyjnego w areszcie Sędzia Veronica Cirstoiu została oskarżona o przyjmowanie łapówek, handel wpływami i korumpowanie innych sędziów na łączną kwotę miliona euro.
Minister skazany za korupcję. Dymisja? Relu Fenechiu, skazany przez Sąd Najwyższy na pięć lat więzienia za korupcję, podał się do dymisji. Premier Victor Ponta objął komisaryczny zarząd tego resortu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)