Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porwane przez Boko Haram przeszły na islam

0
Podziel się:

Przywódca ugrupowania zaprzeczył także informacjom o zawieszeniu broni z władzami Nigerii.

Protesty przeciwko Boko Haram
Protesty przeciwko Boko Haram (PAP/EPA)

Przywódca ugrupowania Boko Haram poinformował też, że pond 200 uczennic uprowadzonych w połowie kwietnia zostało wydanych za mąż. Zaprzeczył także informacjom o zawieszeniu broni z władzami Nigerii - podała agencja Associated Press.

W materiale wideo opublikowanym w nocy z piątku na sobotę przywódca islamistów Abubakar Shekau poinformował, że nie ma szans na uwolnienie uczennic.

_ Kwestia dziewcząt nie istnieje, ponieważ dawno temu je zaślubiliśmy. (...) Nie ma odwrotu od tej wojny _ - podkreślił Shekau w materiale. Odniósł się tym samym do wcześniejszych doniesień o możliwości wymiany uczennic na przetrzymywanych przez Nigerię bojowników.

W drugiej połowie października władze Nigerii informowały o osiągnięciu porozumienia ze zbrojnym islamistycznym ugrupowaniem w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia uczennic.

Mimo tych doniesień w ciągu ostatniego tygodnia doszło m.in. do zajęcia przez ekstremistów miasta Mubi. Do starć doszło też w piątek w okolicach wioski Badeh. Porwanie dziewcząt pół roku temu poruszyło społeczność międzynarodową. Dziewczęta, głównie chrześcijanki, zostały uprowadzone 14 kwietnia w mieście Chibok w stanie Borno.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęły tysiące osób. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili swoje ataki.

Boko Haram postrzegane jest jako największe zagrożenie dla Nigerii - największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dżihadyści zajęli ponad 60 miast Kurdów Z kilkunastu spośród tych miejscowości wycofały się pod naporem przeciwnika Jednostki Ochrony Ludu Kurdyjskiego, jak nazywają się kurdyjskie oddziały samoobrony.
Dwie Hiszpanki chciały dołączyć do Al-kaidy To pierwszy w Hiszpanii przypadek zatrzymania kobiet, które chciały dołączyć do dżihadystów.
Internet ulubioną bronią dżihadystów Terroryści islamscy werbują dżihadystów przez internet używając języka hiszpańskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)