Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityka w Turcji. Szef wywiadu zrezygnował z funkcji, chce do parlamentu

0
Podziel się:

Hakan Fidan to jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Wybory do parlamentu odbędą się w czerwcu</br>
Wybory do parlamentu odbędą się w czerwcu</br> (Voice of America/public domain)

Szef tureckiego wywiadu Hakan Fidan, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, zrezygnował ze stanowiska, by móc startować w czerwcowych wyborach parlamentarnych - poinformowało w sobotę dwóch przedstawicieli tureckich władz.

Fidan, który odegrał kluczową rolę w próbach niedopuszczenia do hakerskich podsłuchów rozmów telefonicznych osób z najbliższego otoczenia Erdogana, uwikłanych w skandal korupcyjny, jest postrzegany jako potencjalny kandydat na stanowisko przyszłego ministra spraw zagranicznych Turcji.

Przejście Fidana do polityki sprawi - jak zauważa Reuters - że szef państwa będzie miał kolejnego lojalnego sojusznika w rządzie, tworzonym przez jego Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Dwaj wysocy rangą urzędnicy tureccy poinformowali, że Fidana na stanowisku szefa wywiadu najprawdopodobniej zastąpi Muhammed Dervisoglu, podsekretarz stanu ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Hakan Fidan został mianowany na szefa Narodowej Agencji Wywiadowczej (MIT) przez Erdogana przed blisko pięciu laty, gdy ten jeszcze był premierem.

Skandal korupcyjny wybuchł w połowie grudnia 2013 roku m.in. za sprawą podsłuchów telefonicznych. W wielu miejscach kraju przeprowadzono skoordynowane operacje policyjne. Śledztwo w sprawie korupcji na najwyższych szczeblach władzy doprowadziło do rezygnacji trzech ministrów rządu Erdogana i uderzyło w jego otoczenie polityczne oraz rodzinę.

Szef rządu odpowiedział na śledztwo wymianą kadr w wymiarze sprawiedliwości i policji. Usunął ze stanowisk około 6 tys. funkcjonariuszy policji, wymienił prokuratorów, a czystki dotknęły nawet publiczne media i władze w nadzorze bankowym i telekomunikacyjnym. Nowi prokuratorzy w październiku ub.r. wycofali zarzuty korupcyjne.

Hakan Fidan odegrał kluczową rolę w rozmowach pokojowych z separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którzy od 30 lat toczą wojnę partyzancką na rzecz większej autonomii w południowo-wschodniej Turcji.

Był również główną osobą w walce o władzę między Erdoganem a jego dawnym sojusznikiem, mieszkającym od lat na emigracji w USA muzułmańskim duchownym Fethullahem Gulenem, którego stronnicy mają wpływy w tureckiej policji i sądownictwie.

Erdogan oskarża Gulena o wywołanie skandalu korupcyjnego w ramach próby zamachu stanu oraz o tworzenie _ równoległego państwa _ w Turcji właśnie za pośrednictwem swoich zwolenników w policji, wymiarze sprawiedliwości i innych instytucjach.

MIT, w przeciwieństwie do policji, pozostał pod silną kontrolą Erdogana.

Czytaj więcej w Money.pl
Aresztowali nastolatka za obrazę prezydenta Nastolatek z miasta Konya w środkowej Turcji został aresztowany przez policję pod zarzutem dopuszczenia się obrazy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana - podały tureckie media w czwartek.
Turcja kontroluje internet. Nie ma wolności Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał młodzież, by nie stawała się niewolnikami nowoczesnej technologii.
Prezydent Turcji chce być jak brytyjska królowa Recep Tayyip Erdogan postanowił wykorzystać to stanowisko do przejęcia faktycznej władzy w państwie, czego nie przewiduje konstytucja z 1980 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)