Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Policja zaciska pasa. Nie zatrudni 3 tysięcy policjantów

0
Podziel się:

800 mln złotych - o tyle w tym roku mniej ma do dyspozycji policja.

Policja zaciska pasa. Nie zatrudni 3 tysięcy policjantów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

800 mln złotych - o tyle w tym roku mniej ma do dyspozycji policja. Oszczędza się m.in. na inwestycjach budowlanych i nowych wakatach.

Temat powraca przy nowelizacji budżetu, nad którym dzisiaj będzie debatował Sejm. Cięcia w budżecie oznaczają brak pieniędzy na zatrudnienie kolejnych 3 tysięcy policjantów.
Pozwoli to zaoszczędzić około 156 mln złotych. O tych i innych oszczędnościach informowano już wcześniej, teraz są one zapisane w nowelizacji budżetu.

_ - Oszczędności nie oznaczają redukcji zatrudnienia _ - mówił wczoraj wicepremier Grzegorz Schetyna. Minister podkreślił jednak, że nie będzie żadnych nowych inwestycji.

Policja ma w tym roku do wydania 8,3 mld złotych. Pierwotnie zakładano wydatki na poziomie 9,2 mld złotych. Jednak poszukiwanie oszczędności przez rząd spowodowały uszczuplenie policyjnej kiesy. 403 mln złotych tyle zamierzano wydać na modernizację policji w ramach programu. Ta kwota ostała jednak przesunięta na rok kolejny.

  • 156 mln złotych - 3 tys. wakatów
    • 403 mln zł - z programu modernizacji policji, realizację przesunięto na 2010
    • 243 mln zł z pozostałych wydatków

2/3 policyjnego budżetu stanowią pensje dla około 100 tysięcy funkcjonariuszy. - _ Wynagrodzenia policjantów to jeden z punktów na których nie będziemy oszczędzać _ - zapewnia Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Jak zapewnia podinspektor ustalono listę priorytetów na które nie może zabraknąć pieniędzy. Chodzi o wynagrodzenia właśnie, paliwo do policyjnych wozów, bieżące utrzymanie komisariatów i utrzymanie niezbędnego systemu teleinformatycznego. Rzecznik Sokołowski zapewnia, że _ zwykły obywatel nie powinien odczuć cięć w policji _.

Nie ukrywa jednak, że wprowadzenie oszczędności było konieczne. Powstał m.in. program racjonalizacji kosztów, który wprowadza bardziej przemyślane korzystanie ze sprzętu, itp. Policja niechętnie wydaje pieniądze na delegacje, wstrzymane zostały inwestycje budowlane, nie ma nowych przyjęć i rzadziej korzysta się z usług firm zewnętrznych, np. w ramach szkoleń i przy wykonywaniu ekspertyz.

By ograniczyć wydatki stworzono specjalny wewnętrzny zespół controllingu, który porównywał wydatki na różnych komisariatach. Okazało się, że koszt przejechanego 1 km przez radiowóz może wahać się od 70 groszy do 8 złotych. _ - Rozbieżności są więc ogromne _ - mówi Sokołowski.

_ -Jest za dużo samochodów, za dużo starych aut, a średni roczny przebieg policyjnego auta to niecałe 15 tysięcy kilometrów . _ A minimum powinno być 25 tys. km rocznie _- tłumaczył te proporcje w dzienniku policja997.pl insp. Andrzej Trela, zastępca komendanta głównego Policji ds. logistyki. Średnio samochód w policji przejeżdża dziennie niewiele ponad 40 km, a powinien ponad 70. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że jest anachroniczne, złe zarządzanie - _podsumowuje Trela. _ _

Raport Money.pl
*Ile wydaliśmy z budżetu na policję w 2008? * Ponad 8,6 mld złotych wydamy z budżetu na policję. Pensje dla prawie 100 tysięcy funkcjonariuszy pochłoną blisko 70 procent tej sumy. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)