Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy przejmują dowodzenie nad komandosami NATO

0
Podziel się:

Zanim nasi "specjalsi" osiągnęli poziom wyszkolenia umożliwiający dowodzenie, kilka lat intensywnie ćwiczyli.

Polacy przejmują dowodzenie nad komandosami NATO
(Dowództwo Wojsk Specjalnych)

Nasi żołnierze rozpoczęli dyżur w ramach sojuszniczych oddziałów specjalnych, w dodatku to polscy komandosi dowodzą tymi strukturami. Zanim nasi _ specjalsi _ osiągnęli poziom wyszkolenia umożliwiający dowodzenie, kilka lat intensywnie ćwiczyli.

_ - Jednym z ostatnich sprawdzianów były przeprowadzone we wrześniu 2014 roku ćwiczenia o kryptonimie _ Noble Swort _ _ - tłumaczy Inspektor Wojsk Specjalnych, generał Piotr Patalong. To wtedy Polska ostatecznie potwierdziła, że jest zdolna do dowodzenia wszystkimi komandosami w NATO.

Generał Patalong zwrócił uwagę, że inne państwa Sojuszu do podobnych zdolności dochodziły nawet 10-15 lat. Natomiast Polacy możliwość dowodzenia _ specjalsami _ z NATO potwierdzili zaledwie w ciągu 5 lat. - _ To duży sukces, ale okupiony miesiącami ćwiczeń i sprawdzaniem naszych jednostek _ - dodał Inspektor Wojsk Specjalnych.

Zespół NATO-wskich jednostek specjalnych składa się w 3/4 z polskich komandosów. Ważną rolę w zespołach bojowych będą pełnić między innymi żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Jej dowódca pułkownik Wiesław Kukuła przyznał w rozmowie z IAR, że kosztowało to wojskowych wiele lat morderczych szkoleń. Doświadczenia zbierano też w czasie misji bojowych w Iraku i Afganistanie.

Dyżur bojowy w ramach sił specjalnych Polacy będą pełnić przez cały rok. W tym czasie komandosi wydzieleni do służby w NATO-wskich strukturach mogą działać w każdym zakątku świata, jeśli taka zapadnie decyzja na szczeblu sojuszniczym. _ Specjalsi _ są przygotowani do prowadzenia akcji na lądzie, w powietrzu i na morzu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy komandosi ćwiczą z NATO Satysfakcję z poziomu wyszkolenia, umiejętności i wyposażenia wojsk wyraził na spotkaniu z żołnierzami wiceminister obrony Maciej Jankowski.
Szef MON ma nietypową prośbę do opozycji - Bezpieczeństwo nie spada z nieba - tłumaczy Tomasz Siemoniak.
Misja w Afganistanie to klęska i rozczarowanie Zbrojna interwencja Zachodu w Afganistanie łącznie kosztowała życie 3,5 tys. zachodnich żołnierzy.
Pierwsze kobiety w Navy SEAL bohaterkami serialu Telewizja Fox razem z Thunder Road Television i studiem Warner Bros przygotowuje nowy serial wojenny.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)