Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO za kontrolą i ograniczeniem możliwości wywozu leków z Polski

0
Podziel się:

Platforma chce, aby zmiany w prawie weszły w życie w styczniu 2015 roku.

PO za kontrolą i ograniczeniem możliwości wywozu leków z Polski
(Bartosz KRUPA/East News)

Ograniczenie możliwości wywozu leków z Polski w sytuacji ich braku lub ograniczonej dostępności dla pacjentów w naszym kraju - zakłada projekt zmian w prawie farmaceutycznym, który klub PO jeszcze w czwartek złoży do marszałka Sejmu.

_ - Tanie leki są wywożone poza granice naszego kraju, oczywiście jest wolność rynku i wolność gospodarcza, ale doszło do takiej sytuacji, że polscy pacjenci zgłaszają braki w dostępności do leków. To jest problem, który posłowie PO postanowili rozwiązać, dlatego w czwartek składamy projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który unormuje tę sytuację i spowoduje, że polscy pacjenci będą mieli dostęp do leków _ - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej wiceszefowa komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO).

Obecnie hurtownie, a także część aptek w ramach importu równoległego produktów leczniczych, sprzedaje niektóre leki do krajów sąsiednich, tam gdzie ceny są znacznie wyższe niż w Polsce - np. do Austrii czy Niemiec. Często jest tak, że hurtownia odmawia sprzedaży aptece w Polsce, a jednocześnie sprzedaje ten sam lek innej hurtowni, za granicę.

Zgodnie z projektem ustawy, Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna miałby prawo do sprzeciwu na wywóz z kraju leków najbardziej zagrożonych niedoborami. W praktyce wyglądałoby to tak, że tworzona byłaby lista najbardziej zagrożonych dostępnością leków; jeśli dany podmiot takiego pozwolenia nie uzyska, bądź też wbrew niemu sprzeda lek za granicę, nałożona zostanie na niego _ dolegliwa kara administracyjna _.

Posłanka PO Janina Okrągły powiedziała, że projekt zmian w prawie farmaceutycznym zakłada m.in. uregulowanie rynku wywozu leków do krajów Unii Europejskiej.

Rajmund Miller (PO) przekonywał, że celem zmian jest _ zahamowanie wywozu leków z Polski, przeniesienie odpowiedzialności (za wywóz leków) pod jurysdykcję Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, która będzie monitorowała ilość leków, począwszy od aptek w Polsce, poprzez hurtownie i szpitale oraz placówki służby zdrowia _. Jak dodał, Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna stworzy też listę leków, których aktualnie brakuje i zapewnieni, że te leki będą dostępne we wszystkich aptekach.

Platforma chce, aby zmiany w prawie farmaceutycznym weszły w życie w styczniu 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemieckie media: pigułki "po" będą dostępne w aptekach bez recepty Niemiecki minister zdrowia Hermann Groehe zamierza zliberalizować przepisy regulujące dostęp do tzw. pigułek "po" - podały w czwartek niemieckie media.
Organizacja konsumencka chce ograniczyć zbędną antybiotykoterapię Antybiotyki przestają leczyć ludzi ze śmiertelnych chorób, gdyż bakterie rozwijają na nie oporność.
Eksperci: w terapii cukrzycy nie nadążamy za światowymi standardami W leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2, która stanowi 95 proc. przypadków cukrzycy, Polska nie nadąża za standardami światowymi, w tym europejskimi.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)