Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS chce zmian w Trybunale Konstytucyjnym

0
Podziel się:

Trzy godziny po wyroku Trybunału Konstytucyjnego marszałek Sejmu wyciągnął z szuflady projekt zmian w ustawie o TK autorstwa SLD -donosi "Rzeczpospolita"

Trzy godziny po wyroku Trybunału Konstytucyjnego marszałek Sejmu wyciągnął z szuflady projekt zmian w ustawie o TK autorstwa SLD – donosi „Rzeczpospolita”.

Wcześniej premier nie uniknął emocji i jeszcze zanim Trybunał wydał orzeczenie w sprawie mandatów samorządowców, Jarosław Kaczyński mówił o "cyrkowych sztuczkach prawniczych".

Ponadto jak donosi „Rzeczpospolita” od słów szybko przeszedł do czynów. Zdaniem gazety marszałek Sejmu Marek Jurek nagle zainteresował się leżącym od jesieni projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa SLD. Zrobił to we wtorek wieczorem, niespełna trzy godziny po werdykcie Trybunału w sprawie samorządowców.

ZOBACZ TAKŻE:Premier Kaczyński powinien zostać odwołany
Zdziwienia nie krył lider SLD, Wojciech Olejniczak, lider SLD. Obawia się on, że PiS zmieni projekt i wprowadzi takie zmiany, które pozwolą na wybór od nowa wszystkich członków Trybunału. Politycy SLD zapowiadają, że nie pozwolą na wywrócenie do góry nogami ich projektu.

Co na to PiS? Współpracownicy marszałka Jurka tłumaczyli, że włączenie projektu SLD do porządku obrad spowodowane jest faktem, iż leżał w szufladzie marszałka już pół roku. Politycy PiS potwierdzają jednak, że rozważają zmiany w wyborze sędziów Trybunału. -Trzeba się zastanowić, czy osoby, które pełniły funkcje rządowe i parlamentarne, powinny być potem proponowane do Trybunału – tłumaczą w "Rzeczpospolitej".

W środę wieczorem odbyło się pierwsze czytanie projektu. Teraz ma trafić do prac w komisji.

| Co popronuje projekt autorstwa PiS? |
| --- |
| Złożony we wrześniu zeszłego roku projekt zmian w wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego wprowadza jedną istotną zmianę: kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału wskazywałyby środowiska prawnicze: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i Krajowa Rada Sądownictwa. Prawo przedstawiania kandydatów miałby też prezydent. Obecne przepisy dają prawo wskazywania kandydatów do TK prezydentowi, grupie 50 posłów oraz Prezydium Sejmu. |

Marszałek Jurek zaprzecza doniesieniom "Rzeczpospolitej"

Marszałek Sejmu Marek Jurek zaprzeczył informacji z dzisiejszej "Rzeczpospolitej", która napisała, że trzy godziny po werdykcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie samorządowców wyciągnął on z szuflady projekt zmian w Trybunale autorstwa SLD.

Marek Jurek podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny jest niezależną władzą i zmiany w jego funkcjonowaniu powinny być przeprowadzane ostrożnie.

Pytany o wypowiedź premiera o "cyrkowych sztuczkach prawniczych" Trybunału Konstytucyjnego, Marek Jurek powiedział, że była ona "emocjonalna".ZOBACZ TAKŻE:

Marek Jurek powiedział w "Sygnałach Dnia" , że zapowiedź tego, że Sejm rozstrzygnie wprowadzenie SLD-owskiej propozycji zmian w Trybunale Konstytucyjnym była już dwa tygodnie temu. Dodał, że decyzja o rozszerzeniu porządku obrad została podjęta rano, a tylko sam punkt znalazł się w nim wieczorem, już po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

"To jest bardzo efektowne połączenie dwóch wydarzeń, które nie mają ze sobą nic wspólnego" - podkreślił Marek Jurek. Marszałek Sejmu zapowiedział, że w tej sprawie wyśle do "Rzeczpospolitej" sprostowanie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)