Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński wzywa PiS do zerwania z Brytyjczykami

0
Podziel się:

Wicepremier wezwał prezesa Jarosława Kaczyńskiego do wystąpienia z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), w której
obok PiS jest m.in. partia brytyjskiego premiera Davida Camerona.

Piechociński wzywa PiS do zerwania z Brytyjczykami
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier Janusz Piechociński (PSL) wezwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do wystąpienia z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), w której obok PiS jest m.in. partia brytyjskiego premiera Davida Camerona. PiS zdecyduje po odpowiedzi Camerona na list Kaczyńskiego.

Piechociński w liście do Kaczyńskiego zwraca uwagę, że Cameron negatywnie odnosi się do polskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii. Według lidera PSL, Kaczyński pozostając w tej samej frakcji co Cameron _ politycznie bierze odpowiedzialność za godzące w dobre imię Polaków na emigracji słowa swoich partnerów w Europie _.

Piechociński podkreśla też, że brytyjscy konserwatyści, którym przewodzi Cameron, _ kwestionują zasadność istnienia Wspólnej Polityki Rolnej _; domagają się _ istotnego ograniczenia, o ile nie likwidacji dopłat bezpośrednich dla rolników _.

_ Jako przedstawiciele PSL, partii, która nie może zgodzić się ani na obrażanie Polaków mieszkających poza naszymi granicami, ani na powątpiewanie w sens Wspólnej Polityki Rolnej, wzywamy Pana partię do wystąpienia z frakcji w Parlamencie Europejskim, którą tworzycie z Brytyjczykami _ - napisał Piechociński do lidera PiS.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział, że współpraca PiS z brytyjskimi konserwatystami, którzy głoszą poglądy _ sprzeczne z naszymi narodowymi interesami _, wymaga _ stanowczej reakcji _ m.in. w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

W liście do Kaczyńskiego Piechociński przekonuje, że głos oddany w eurowyborach na _ przedstawicieli PiS bratających się z grupą brytyjskich polityków będzie oznaczał wzmocnienie w PE polityki sprzecznej z interesem polskiego społeczeństwa i całej gospodarki _.

PiS odpowiada, że zdecyduje o uczestnictwie we frakcji EKR po odpowiedzi Camerona na list, jaki skierował do niego Kaczyński.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak przypomniał, że kilkanaście dni temu Kaczyński przesłał list do brytyjskiego premiera, w którym wyraził zdziwienie jego krytycznymi słowami o otwarciu rynku pracy dla przybyszów z nowych państw UE, w tym z Polski. _ Na razie jeszcze odpowiedź nie nadeszła. Traktujemy bardzo poważnie tę sprawę. Brak zdecydowanej reakcji ze strony premiera Camerona odbije się na naszych relacjach w tej samej frakcji politycznej _ - zaznaczył Błaszczak.

Pytany o dalszą współpracę z brytyjską Partią Konserwatywną we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, odparł: _ Współpracujemy, bo chcemy, żeby Parlament Europejski miał pozytywny wpływ na sytuację w Polsce. W związku z tym od odpowiedzi Camerona uzależniamy nasze dalsze działania. Poczekajmy _.

Rzecznik PiS Andrzej Duda powiedział, że Jarosław Kaczyński odpowie na list Piechocińskiego, gdy go otrzyma. Na razie - zaznaczył - pismo do szefa PiS nie dotarło.

Duda zaproponował także innym partiom politycznym, aby po wyborach do PE - jeśli tylko byłoby to możliwe - stworzyły jedną frakcję. _ Zawsze byliśmy zwolennikami współpracy polskich formacji politycznych w Parlamencie Europejskim, żeby w jak najlepszy sposób realizować nasze interesy narodowe _ - powiedział Duda.

_ - Stoimy na stanowisku, że po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego polskie formacje polityczne, które się do niego dostaną, powinny się dogadać i razem stanąć w ramach wspólnego, jednolitego bloku _ - dodał.

Z kolei europoseł PiS Tomasz Poręba zasugerował Piechocińskiemu, aby _ bardziej skoncentrował się na sprawach gospodarczych, tak aby nie umknęła mu kolejna umowa gazowa z Rosją _. _ Rząd, który reprezentuje Piechociński powinien wreszcie zacząć bronić praw Polaków w Niemczech, w których rządzą partnerzy PSL w Parlamencie Europejskim, czyli CDU/CSU. Mam też pytanie do wicepremiera: jak PSL w PE czuje się w towarzystwie Eriki Steinbach, która jest koalicjantem Angeli Merkel? _ - dodał.

W niedzielę Cameron zasygnalizował, że prawo do zapomogi na dzieci dla imigrantów, które pozostały w kraju ojczystym, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE. Wskazał przy tym na dzieci polskie. Z zapomogi przewidzianej w prawie unijnym korzysta w Wielkiej Brytanii 25659 polskich dzieci, co czyni je największą grupą wśród beneficjentów.

Szef MSZ Radosław Sikorski krytycznie wypowiedział się o planach pozbawienia zasiłków dla pozostających w krajach ojczystych dzieci imigrantów w W. Brytanii. Polskie MSZ podkreśla, że _ choć konieczne jest likwidowanie luk w prawie europejskim, to jednak krytykowana przez Camerona unijna polityka nie stanowi luki, ale jest ogólnoeuropejską zasadą, z której korzystają także obywatele brytyjscy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski atakuje Camerona. Za dzieci Szef MSZ ostro skrytykował plany pozbawienia zasiłków dla dzieci imigrantów na Wyspach. Rozłam w brytyjskim rządzie?
Będzie wojna z Londynem o zasiłki? Szef polskiej dyplomacji wskazuje, że ograniczenie zasiłków na dzieci oznaczałoby nierówne traktowanie podatników.
Prezes PiS oburzony słowami Camerona. "Są niedopuszczalne" Brytyjski premier powiedział, że otwarcie rynku pracy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej to był duży błąd.
Londyn zaostrza test zasiłkowy dla obcych Imigranci będą musieli wykazać się znajomością angielskiego i odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań - ogłosił resort pracy i emerytur.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)