Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Pełnomocnictwo od osoby prawnej. Kiedy nie będzie skuteczne?

0
Podziel się:

Zobacz, w jakim przypadku pełnomocnik nie będzie mógł działać w twoim imieniu.

Pełnomocnictwo od osoby prawnej. Kiedy nie będzie skuteczne?
(Iurii Sokolov - Fotolia.com)

Upoważnienie innej osoby do reprezentowania w niektórych sprawach jest wygodne dla przedsiębiorców. Nie ma z tym problemu, gdy jedna osoba udziela pełnomocnictwa drugiej. Gorzej natomiast, gdy to firma chce wyznaczyć swojego reprezentanta na przykład przed sądem. Nie wystarczy tylko podpis prezesa czy właściciela. Zobacz, kiedy takie pełnomocnictwo będzie nieważne.

Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, pełnomocnictwo może mieć trzy rodzaje: ogólne, rodzajowe i szczegółowe. W pierwszym przypadku mocodawca pozwala mu na wykonywanie w jego imieniu wielu czynności prawnych, które są konieczne do prowadzenia działalności. Pełnomocnik może więc na przykład zawierać umowy, pobierać czynsz lub reprezentować przedsiębiorcę w kontaktach z innymi podmiotami.

Przy pełnomocnictwie rodzajowym ten zakres jest już mniejszy. Przedsiębiorca upoważnia tylko do jednego rodzaju czynności, na przykład zawierania umów o pracę. Wtedy pełnomocnik nie może już na przykład podpisać umowy kredytowej czy sprzedać środków trwałych należących do przedsiębiorcy.

Z kolei szczegółowe obowiązuje tylko na czas jednej, konkretnej czynności. Przedsiębiorca może bowiem upoważnić osobę trzecią na przykład tylko do sprzedaży konkretnego samochodu czy zawarcia umowy z pracownikiem.

Bez zmian pozostają również obowiązkowe elementy takiego pełnomocnictwa. Muszą się w nim znaleźć:

  • dane mocodawcy i pełnomocnika,
  • zakres umocowania,
  • własnoręczny podpis upoważniającego,
  • data i miejsce sporządzenia pełnomocnictwa.

Prezes, członek zarządu czy właściciel?

Problem pojawia się natomiast, gdy mocodawcą jest osoba prawna. Czyje dane powinny się znaleźć na pełnomocnictwie? Właściciela, prezesa, członków zarządu czy rady nadzorczej? To zależy przede wszystkim od tego, jaką formę prawną ma przedsiębiorstwo.

To, kto ma prawo do udzielania pełnomocnictwa w imieniu firmy powinno być zawarte w najważniejszym dokumencie - umowie spółki (w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) lub statucie (spółka akcyjna). Nie zawsze jednak takie wytyczne są przy zakładaniu firmy uwzględniane. W takim przypadku z pomocą przychodzi Kodeks spółek handlowych.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi on, że "do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem".

Dokładnie takie samo brzmienie ma art. 373, odnoszący się do spółki akcyjnej. Oznacza to więc, że do udzielenia pełnomocnictwa nie jest w tym przypadku wymagana zgoda wszystkich członków zarządu. Wystarczy, że dogada się tylko dwóch z nich lub jeden, ale pod warunkiem, że poprze go również prokurent spółki.

W przypadku postępowania przed sądem samo okazanie upoważnienia podczas rozprawy może nie wystarczyć. Pełnomocnik musi również udowodnić, że jego mocodawca miał prawo taki dokument wystawić. Dlatego dobrze, żeby podczas rozprawy miał ze sobą nie tylko pełnomocnictwo, ale również na przykład wyciąg z Krajowego Rejestrowego Sądowego, w którym będą dane członków zarządu i prokurenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto sposób na nadmiar obowiązków w firmie Trzeba jednak uważać, bo złe skonstruowanie dokumentu może sprawić, że osoba trzecia otrzyma uprawnienia, których dostać nie powinna.
1 tys. zł dla rodziców bez prawa do urlopu Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji posłowie zdecydowali jednomyślnie o pozytywnej rekomendacji dla rządowego projektu.
Śmierć strony w sprawie sądowej. Co wtedy? W takim przypadku postępowanie wcale się nie kończy, a sąd ma tylko jedno wyjście. Zobacz, jakie.
prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)