Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partyjne konwencje samorządowe PO, PiS i SLD-lewicy Razem

0
Podziel się:

Trzy największe partie zorganizowały konwencje przedwyborcze w Warszawie.

Partyjne konwencje samorządowe PO, PiS i SLD-lewicy Razem
(Witold Rozbicki/Reporter)

Ruszyła kampania przed wyborami samorządowymi. Trzy największe partie zorganizowały konwencje przedwyborcze w Warszawie.

Podczas warszawsko-mazowieckiej konwencji Platformy Obywatelskiej premier Ewa Kopacz zapewniła, że jej partia ma ofertę dla Polaków. Premier przyznała, że Platforma oddaliła się od ludzi. Chce to jednak zmienić. Ewa Kopacz podkreśliła, że PO ma konkretną ofertę: zamiast kłótni - zgoda, zamiast problemów - rozwiązania, zamiast ideologii - konkrety. Premier powiedziała, że dzięki Platformie Polska się zmieniła. Zmieniły się miasta i wsie dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.

Przypomniała, że do wykorzystania są pieniądze z nowej perspektywy unijnej. -_ Dzisiaj Polacy mają poczuć tę zmianę w swoich rodzinach i domach _ - podkreśliła szefowa rządu. - _ Mają poczuć, że nie muszą rezygnować z pracy, gdyż znajdą miejsce dla dziecka w żłobku. Mają poczuć, że nie muszą rezygnować ze swoich ambicji, gdyż ich rodzice czy dziadkowie znajdą miejsce w domach dziennego pobytu _- dodała.

Zwracając się do kandydatów PO do sejmiku Mazowsza Ewa Kopacz podkreślila, że powinni pamiętać, iż ich pracodawcą nie będzie marszałek, ale wszyscy obywatele. Dodała, że warszawiacy zaufali Hannie Gronkiewicz-Waltz i wyraziła przekonanie, że będzie ona prezydentem na kolejną kadencję.

Prezydent Warszawy przedstawiła dziesięć swoich priorytetów. To dokończenie budowy II linii metra, budowa południowej obwodnicy, budowa Szpitala Południowego, podnoszenie bezpieczeństwa mieszkańców, budowa tras tramwajowych i ścieżek rowerowych, rozszerzenie oferty dodatkowych zajęć w szkołach i przedszkolach, stworzenie programu budownictwa społecznego i Karty Warszawskiego Seniora.

- _ To wszystko po to, aby Warszawa stała się miastem wygodnym, aktywnym, przyjemnym na co dzień, dostępnym _ - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy podziękowała premier Kopacz za obietnice dotyczące stolicy, jakie złożyła ona w expose.

Część z nich, jak darmowe porady prawne, budowa żłobków i przedszkoli, czy promocja zdrowego żywienia już realizujemy - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że _ szczytem marzeń byłoby uwolnienie Warszawy od dwóch panów: Janosika i Bieruta _.
Podczas konwencji zaprezentowano liderów list PO w wyborach do Rady Warszawy i sejmiku mazowieckiego.

Co z aferą taśmową?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas Warszawskiej Konwencji Wyborczej PiS oskarżył tymczasem nową premier o _ zakopanie _ sprawy raportu o aferze taśmowej. Tak szef PiS komentował niezrealizowanie obietnicy byłego już szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, że do 30 września przedstawiony zostanie raport dotyczący okoliczności podsłuchiwania polityków i biznesmenów w warszawskich restauracjach.

Zdaniem Kaczyńskiego, niedotrzymanie tej obietnicy jest symptomatyczne dla nowego rządu i zapowiada to, co będzie dalej. Dlatego nie warto zajmować się rządem, ale trzeba się zająć przyszłością kraju. Jarosław Kaczyński zapowiedział walkę z biurokracją i wsparcie dla rodzin. Mówił też o potrzebie zlikwidowania przepisów ograniczających przedsiębiorczość.

Podkreślił, że Polska nie może rozwijać się w wolnym, 3-procentowym tempie, ale może wykorzystać swój potencjał do znacznie bardziej dynamicznego rozwoju. Aby było to możliwe, trzeba, jak powiedział prezes PiS, zlikwidować barykadę biurokratyczną i barykadę społeczną, składającą się z różnego rodzaju układów. Kaczyński podkreślił wagę polityki prorodzinnej. Według niego, obecne działania rządu nie są wystarczające, by wesprzeć decydujących się na większą liczbę dzieci. Prezes PiS obiecał zwiększenie wsparcia dla rodzin. Jarosław Kaczyński przedstawił uczestnikom konwencji kandydata PiS na prezydenta Warszawy. Jest nim Jacek Sasin.

"Polska musi być gospodarna"

Podczas inauguracji kampanii Krajowego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej - Lewica Razem przewodniczący SLD Leszek Miller oświadczył, że Polska stoi w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa socjalnego, a nie militarnego. Jak mówił, Polska ma być gospodarna, a nie militarna. Zdaniem Millera, jeśli stać budżet państwa na zbrojenia, muszą się w nim odnaleźć środki na cele socjalne.

-_ Miarą nowoczesności i stabilności państwa jest kapitał ludzki, a nie potęga militarna _- tłumaczył polityk. Przewodniczący SLD przedstawił główne elementy programu wyborczego partii. Są to między innymi likwidacja gimnazjów, bezpłatne przedszkola i żłobki, przekształcenie szpitali w spółki użyteczności publicznej, komisariaty policji w każdej gminie czy opieka medyczna i stomatologiczna w szkołach.

Miller podkreślił, że obywatele zasługują na demokratyczne, egalitarne i postępowe państwo. Szef Sojuszu zapowiedział pozytywną kampanię wyborczą. Sojusz chce prezentować to, co chce osiągnąć dla mieszkańców, a nie przeciwko nim. Leszek Miller powiedział, że chciałby widzieć Polskę mądrą, zdrową i bezpieczną.

Stąd akcentowanie wsparcia dla edukacji, służby zdrowia oraz bezpieczeństwa nie tylko na ulicach, ale także w kontekście podstawowych potrzeb rodziny. Miller mówił też między innymi o decentralizacji rozumianej jako wynoszenie niektórych instytucji z Warszawy.
Kandydatem SLD na prezydenta Warszawy jest Sebastian Wierzbicki. Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada, a ich druga tura 30 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Sondaż CBOS. PO przed PiS. Kto jeszcze wszedłby do Sejmu? Mimo utraty pozycji lidera rankingu PiS uzyskało najlepszy wynik od ostatnich wyborów parlamentarnych.
Sprawdź, kto będzie kandydował w wyborach samorządowych Część kandydatów na prezydentów miast ma już PO i PiS. Partie także przygotowują listy do sejmików.
Wybory do Europarlamentu. Zaskakujące wyniki Gdyby głosowanie odbyło się dziś, główna partia opozycyjna zdobyłaby 19 mandatów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)