Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakiet kolejkowy. Neumann: te rozwiązania poprawią warunki leczenia

0
Podziel się:

Wiceminister przypomniał, że większość rozwiązań określonych w ustawach wejdzie w życie od stycznia.

Pakiet kolejkowy. Neumann: te rozwiązania poprawią warunki leczenia
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Wiceminister przypomniał, że większość rozwiązań określonych w ustawach wchodzących w skład pakietów wejdzie w życie od stycznia 2015 r. Wyjaśnił, że do ustaw od stycznia powinno wejść w życie także 15 rozporządzeń, z których cztery już zostały przyjęte, 10 jest w trakcie uzgodnień i konsultacji, a jedno w fazie przygotowań.

Wydaje nam się, że nie ma żadnego zagrożenia, aby do końca roku nie przyjąć wszystkich niezbędnych aktów prawnych - mówił Neumann i dodał, że także prezes NFZ przygotował już projekty zarządzeń w tym zakresie.

Neumann mówił też o negocjacjach z lekarzami POZ. _ Jesteśmy w trakcie tych negocjacji i zbliżamy swoje stanowiska _ - zapewnił. Według niego, negocjacje powinny zakończyć się w listopadzie. Podkreślił, że te rozmowy potwierdziły też wspólne przekonanie MZ i lekarzy, że rola lekarza rodzinnego powinna być znacznie wzmocniona w systemie. Jak dodał, trzeba też odbudować przekonanie w społeczeństwie, że lekarz rodzinny ma kompetencje, aby zajmować się większością problemów zdrowotnych.

_ Lekarze rodzinni otrzymali nowe zadania, ale też propozycję zwiększonego wynagrodzenia za te działania _ - mówił i wyjaśnił, że negocjowana jest m.in. kwota, jaka ma trafić do POZ na dodatkowe badania. _ Nasze średnie propozycje wynoszą o 10 proc. więcej niż obecnie jest przeznaczane na POZ _ - podkreślił Neumann.

Jak mówił, NFZ przeznacza na badania diagnostyczne w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ok. 350 mln zł rocznie. _ Nie zabieramy tej kwoty z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej () Ta kwota zostanie u specjalistów, a lekarze POZ też będą mogli te badania wykonywać i dostaną na to dodatkowe środki _ - wyjaśniał.

_ Dodatkowo zaproponowaliśmy dołożenie do POZ 30 mln zł rocznie na sprzęt informatyczny _ - poinformował. Ponadto wiceminister mówił, że w ramach przygotowań do nowych rozwiązań resort w listopadzie i grudniu razem z Centrum Onkologii w Warszawie przeprowadzi szkolenia onkologiczne dla lekarzy rodzinnych. Jak przewidywał, weźmie w nich udział ok. 1,7 tys. lekarzy. Zapewnił, że będą też organizowane kolejne szkolenia w przyszłych latach.

Posłowie dopytywali o szczegóły dotyczące m.in. finansowania rozwiązań pakietowych, plan finansowy NFZ, szkolenia lekarzy, zadania lekarzy POZ.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka także przyznała, że stanowiska w rozmowach z MZ zbliżyły się, jednak zastrzegła, że PPOZ to jeden z wielu partnerów do rozmów z resortem ws. rozwiązań dotyczących lekarzy POZ. _ Doszło do zbliżenia stanowisk, ponieważ pojawiły się propozycje finansowania dodatkowych zadań _ - mówiła.

Jednocześnie wskazywała na to, że nie wszystkie rozwiązania mogą się sprawdzić. Według niej dopracowania wymaga m.in. karta pacjenta onkologicznego, a także szczegóły dotyczące przejmowania przez lekarzy rodzinnych opieki nad pacjentem po leczeniu onkologicznym. Wskazywała, że propozycja zwoływania konsylium, które określi plan leczenia chorego na raka, może być problemem w małym mieście.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze o pakiecie kolejkowym. Są obawy _ - W onkologii zwłoka związana z oczekiwaniem przekłada się na niepotrzebne śmierci - _ mówią specjaliści.
Pakiet kolejkowy czeka na podpis prezydenta Nowe przepisy zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)