Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pacjenci w szpitalach z kodem kreskowym

0
Podziel się:

Ustawa o działalności leczniczej określa, że znak identyfikacyjny pacjenta ma zawierać informacje pozwalające na ustalenie jego imienia i nazwiska, daty urodzenia.

Pacjenci w szpitalach z kodem kreskowym
(thelinke/iStockphoto)

Szpitale będą musiały zaopatrzyć pacjentów w znaki identyfikacyjne z kodowanymi danymi, m.in. imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia - taki obowiązek nakłada na szpitale uchwalona przez Sejm ustawa o działalności leczniczej, która czeka na podpis prezydenta.

Dyrektor szpitala Wolskiego w Warszawie Marek Balicki uważa, że takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. W jego ocenie pozwoli np. uniknąć pomyłek przy wydawaniu leków.

_ - Oznakowanie pacjentów stosuje się w coraz większej liczbie szpitali na świecie. Pacjent przyjmowany do szpitala jest zaopatrywany w opaskę z zakodowanymi danymi np. w postaci kodu kreskowego. Podczas rozdawania leków w szpitalu sprawdzany jest kod kreskowy lekarstwa z kodem pacjenta. Pozwala to uniknąć pomyłki przy wydawaniu leków _ - zaznaczył. Dodał także, że część szpitali w Polsce stosuje już takie rozwiązania, a na rynku są firmy gotowe je wprowadzać.

Rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka Paweł Trzciński poinformował, że w szpitalu pacjenci od kilku lat noszą opaski identyfikacyjne z wypisanymi na nich: imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia, a także nazwą oddziału, na którym są hospitalizowani. Zaznaczył jednak, że nie są one kodowane. Podkreślił, że oznaczenie pacjenta pozwala odróżnić go od przypadkowych osób na terenie szpitala.

_ - Zdarzały się przypadki, że do lecznicy przychodziły samowolnie dzieci spoza szpitala. Mieliśmy też przypadki, gdy np. dziecko-pacjent samowolnie opuszczało szpital, bo chciało kupić coś w sklepie _ - powiedział.

Ustawa o działalności leczniczej określa, że znak identyfikacyjny pacjenta ma zawierać informacje pozwalające na ustalenie jego imienia i nazwiska, daty urodzenia. Jednocześnie sposób zapisu ma uniemożliwić identyfikację pacjenta przez osoby nieuprawnione.

Warunki i tryb zaopatrywania w znaki identyfikacyjne ma określić w rozporządzeniu Minister Zdrowia. Rozporządzenie ma określić także: sposób postępowania w razie stwierdzenia braku znaków identyfikacyjnych pacjentów oraz zakres informacji, jakie będą zawierać znaki identyfikacyjne.

Obecnie identyfikatory mają obowiązek nosić pracownicy szpitali; muszą one zawierać imię, nazwisko oraz funkcję danej osoby i znajdować się w widocznym miejscu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t136348.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;sluzbie;zdrowia;to;chwala;dla;rzadu;czy;strzal;w;stope,7,0,802567.html) Zmiany w służbie zdrowia to chwała dla rządu, czy strzał w stopę? Ekspert dla Money.pl: Przekształcenie szpitali w spółki kapitałowe nie będzie remedium na długi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szpitale;przekroczyly;kontrakty;o;miliard,64,0,789568.html) Szpitale przekroczyły kontrakty o miliard W tym roku placówki znów czeka batalia z NFZ o zapłatę nadwykonań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t116729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prywatyzacja;szpitali;pis;chce;referendum,21,0,770069.html) Prywatyzacja szpitali? PiS chce referendum Prawo i Sprawiedliwość domaga się przywrócenia opieki lekarskiej w szkołach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)