Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja na Białorusi. Kampania na rzecz więzionego aktywisty

0
Podziel się:

Działania władz wobec niegoa mają bezprawny charakter i polityczne motywy - podkreślono we wspólnym oświadczeniu Centrum Praw Człowieka Wiasna i Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH).

Opozycja na Białorusi. Kampania na rzecz więzionego aktywisty
(AP/Fotolink/East News)

Paweł Winahradau w ciągu ostatnich lat przesiedział w areszcie ponad 165 dni. Obrońcy praw człowieka apelują do wszystkich o przyłączanie się do akcji wsparcia dla niego.

_ - Działania władz Białorusi wobec Pawła Winahradaua mają bezprawny charakter i polityczne motywy, których celem jest skłonienie go do zaprzestania publicznej działalności _ - podkreślono we wspólnym oświadczeniu Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ i Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH).

26-letni Winahradau, który jest działaczem młodzieżowego skrzydła opozycyjnej kampanii _ Mów Prawdę! _ - organizacji _ Zmiana _, w 2011 roku został skazany na 4 lata kolonii o zaostrzonym rygorze za udział w protestach po wyborach prezydenckich z grudnia 2010 r. We wrześniu 2011 r. został ułaskawiony przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, ale od tego czasu był wielokrotnie skazywany na krótsze kary aresztu - od 5 do 25 dni.

_ Wiasna _ obliczyła, że od wyjścia z kolonii karnej przesiedział 165 dni w areszcie, z czego 65 dni w ciągu ostatniego roku.

Na przykład wymierzono mu 12 dni aresztu za wywieszenie przy wejściu do stacji metra portretu więźnia politycznego Mikoły Statkiewicza oraz historycznej flagi Białorusi czy 10 dni aresztu za urządzenie w centrum Mińska _ wiecu pluszowych zabawek _ z transparentami głoszącymi np. _ Alaksandrze, odpuść ludziom! _ i _ Zabawki przeciw bezprawiu _. W zeszłym tygodniu po raz kolejny skazano go - tym razem na 15 dni aresztu - za jakoby niecenzuralne wyrażanie się.

Obrońcy praw człowieka apelują, by zamieszczać w internecie nagrane przez siebie wideo popierające Winahradaua albo swoje zdjęcie z portretem opozycjonisty, tagując je #freeVinahradau. _ Wiasna _ wzywa także do wysyłania mu kartek do więzienia i podaje adres aresztu, w którym jest przetrzymywany.

_ - Rozpoczynamy tę kampanię nie tylko jako wyraz poparcia dla Pawła Winahradaua, ale i generalnie przeciwko praktyce arbitralnych zatrzymań w naszym kraju _ - podkreślił na konferencji prasowej w Mińsku wiceszef _ Wiasny _ Walancin Stefanowicz.

Zaznaczył, że przykład Winahradaua, który _ praktycznie żyje w więzieniu _, pokazuje, w jaki sposób białoruskie władze represjonują ludzi o innych poglądach, a także potwierdza niesprawiedliwość systemu prawnego w Białorusi.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska wydała go reżimowi. Teraz nam dziękuje Choć Polska wspiera białoruską opozycję to ponosi winę za aresztowanie Bialackiego.
Były białoruski więzień polityczny zatrzymany Może to mieć związek z przygotowaniami do mistrzostw świata w hokeju na lodzie lub z sobotnim marszem środowisk niezależnych w rocznicę katastrofy czarnobylskiej - domyślają się opozycjoniści.
Białoruski opozycjonista zatrzymany Żona polityka poinformowała, że rano wyszedł z domu do garażu, by pojechać do biura ZPO, ale po kilku minutach jakiś mężczyzna powiedział jej przez domofon, że mąż został zatrzymany.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)