Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV. Od kiedy?

0
Podziel się:

Minister kultury chce zmian do końca roku i podkreśla, że nie ma zamiaru wprowadzać żadnego nowego podatku.

Na zdj. Bogdan Zdrojewski
Na zdj. Bogdan Zdrojewski (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nowa opłata audiowizualna powinna być o połowę niższa od abonamentu radiowo-telewizyjnego - powiedział dzisiaj minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zadeklarował jednocześnie, że nie ma zamiaru wprowadzać żadnego nowego podatku, a jedynie zastąpić abonament wspomnianą opłatą.

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska, która również uczestniczyła w konferencji, podkreśliła, że w Polsce, jak w każdym cywilizowanym kraju, powinny być media publiczne, które powinny mieć zapewnione środki na realizowanie misji publicznej. _ W związku z tym jakieś przychody związane z finansowaniem tych mediów muszą pójść z kieszeni obywateli i to jest zupełnie oczywiste _ - mówiła.

Minister kultury podkreślił, że _ nie ma zamiaru wprowadzać żadnego nowego podatku _. _ Zastanawiamy się nad tym, jak jedną opłatę zastąpić drugą, a nie wprowadzić nową. Nie jest prawdą, że propozycja, która jest przygotowywana w ministerstwie, to jest wprowadzenie opłaty powszechnej w stosunku do tej opłaty, która w tej chwili nie jest powszechna. Ta, która jest w tej chwili, jest także powszechna _ - dowodził.

Przypomniał, że rejestracja odbiornika radiowego lub telewizyjnego jest obligatoryjna, a według GUS w mniej niż 1 proc. gospodarstw domowych nie ma żadnego odbiornika. _ To, że odbiorniki nie są rejestrowane, to jest inna kwestia _ - mówił Zdrojewski.

Według niego decyzja w sprawie opłaty audiowizualnej musi zapaść w 2014 r. Minister zaznaczył, że żadna decyzja w tej kwestii nie zapadła, a propozycja ministerstwa kultury _ wymaga jeszcze pewnych rozstrzygnięć _.

Jak mówił, w przestrzeni publicznej pojawiają się opinie, że nie warto płacić na telewizję, bo _ nie ogląda się tych programów, bo jakość misji telewizji publicznej jest niska _. _ Podkreślam, że ta akurat uwaga jest słuszna, jakość nie jest najwyższa z różnych powodów _ - dodał. Zdrojewski podkreślił jednak, że brak źródła finansowania mediów publicznych z abonamentu oznacza w pierwszej kolejności likwidację Polskiego Radia oraz ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, bo to one są utrzymywane w przeważającej części z pieniędzy publicznych.

Zdrojewski zaznaczył, że TVP z przychodów abonamentowych utrzymuje swoje ogólnopolskie programy jedynie w 7 proc. Jak zadeklarował, zależy mu, aby telewizja publiczna realizowała misję publiczną, z czym _ jest obecnie kłopot _. Chce też, aby telewizja publiczna dalej ograniczała reklamy.

_ Dzisiaj powszechnie obowiązująca opłata abonamentowa za radio i telewizję wynosi prawie 20 zł, ministerstwo kultury proponuje obniżenie opłaty o połowę _ - zaznaczył minister. Zapowiedział też, że podtrzymane będą ulgi i zwolnienia obowiązujące obecnie w przypadku abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Obecnie zwolnione z obowiązku jego płacenia są m.in. osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji oraz te, które ukończyły 75. rok życia.

Zdrojewski zaproponował, aby w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej minimum 10 proc. dochodów z niej zostało przeznaczone na programy misyjne realizowane przez media prywatne, bo - jak podkreślił - wierzy, że stacje prywatne mogą realizować misję publiczną.

_ Mogę już dziś z czystym sumieniem wskazać programy, które mają charakter misji na najwyższym poziomie i które są realizowane przez prywatne media _ - mówił. Według niego do programów realizujących misję publiczną należy zaliczyć także _ porządne _ programy informacyjne w mediach publicznych, ale one w ocenie ministra nie powinny być finansowane z pieniędzy publicznych, _ z różnych względów, przede wszystkim politycznych _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie unikniemy już abonamentu? - _ Na rachunku energetycznym po prostu pojawiłby się jeszcze jeden zapis dotyczący opłaty audiowizualnej _ - tłumaczy Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia.
_ Zamknięcie radia i telewizji to zamach stanu _ Zamknięcie mediów publicznych równa się z zamachem stanu - napisali w oświadczeniu członkowie jednego z największych związków zawodowych w kraju.
Ważny wyrok dla firm. Poczta Polska może... Poczta Polska może bez zapowiedzi kontrolować, czy firmy mają zarejestrowane odbiorniki telewizyjne lub radiowe - orzekł dzisiaj Naczelny Sąd Administracyjny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)