Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obowiązkowe szczepienia. "Nie kłujesz. Nie płacimy"

0
Podziel się:

Nowe prawo będzie obowiązywać od 2016 roku.

Obowiązkowe szczepienia. "Nie kłujesz. Nie płacimy"
(AdamGregor/iStockphoto)

Nie zaszczepisz dziecka? Nie będzie zasiłku. Rodzicom, którzy odmówią szczepienia, nie będą przysługiwać zwolnienia podatkowe związane z posiadaniem dzieci. Australia zmienia przepisy w związku z nasilającym się ruchem antyszczepieniowym. Nowe prawo będzie obowiązywać od 2016 roku. A co robi Polska?

"No jab, no pay", czyli "Nie kłujesz, nie płacimy" - to hasło zmian, jakie wprowadza rząd Tony'ego Abbotta. A chodzi o konkretne pieniądze. Jak podaje agencja Reutersa, 250 dolarów tygodniowo dostają australijscy rodzice w ramach zasiłku na dzieci, do tego dochodzą zwolnienia podatkowe na dzieci, które wynoszą łącznie około 15 tys. dolarów rocznie.

Scott Morrison, australijski minister opieki społecznej, jednoznacznie dał do zrozumienia, że skoro rodzice nie wywiązują się ze swojego obowiązku, państwo nie będzie na nich łożyć. Zdaniem australijskich władz aż 39 tys. dzieci poniżej siódmego roku życia nie zostało zaszczepionych na żadną, nawet śmiertelnie niebezpieczną chorobę, bo ich rodzice sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom - podaje Reuters.

Podobny problem mają władze na całym świecie. A wraz z rosnącą modą na nieszczepienie dzieci odradzają się śmiertelne choroby, które według szacunków miały przejść do historii. Jak czytamy w raporcie WHO, dzięki programowi masowych szczepień, w 1979 roku całkowicie została wyeliminowana czarna ospa, a takie choroby, jak polio, krztusiec, odra, świnka i różyczka są już na ostatniej prostej.

Jak przekonują lekarze, niezaszczepione dziecko czy dorosły mogą stanowić zagrożenie dla szerszego ogółu, a na ich leczenie w publicznej służbie zdrowia złożą się podatnicy. Są to realne pieniądze. Według szacunków przedstawianych przez dr. Pawła Grzesiowskiego, wydatki na ratowanie życia dzieci chorych na przykład na odrę pięciokrotnie przewyższają koszty prewencyjnych szczepień.

Koszt szczepionki w porównaniu do kosztów ratowania życia
źródło: Brimingham and Stein
Koszt szczepienia Koszt ratowania życia
ODRA 3 dol. 15 dol.
BCG+DTP+OPV+ODRA 14 dol. 41 dol.
Hib 21 dol. 55 dol.
Hepatitis B 8 dol. 59 dol.

Polska weźmie przykład z Australii?

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że z roku na rok przybywa osób, które postanawiają nie szczepić swoich dzieci. Podczas gdy w 2009 roku liczba odmów wynosiła 3,1 tysiąca, to po pięciu latach wzrosła ponad czterokrotnie i w 2014 roku wyniosła już 12,8 tysiąca. Im wyższy współczynnik zaszczepionych, tym większa szansa na niemal całkowite wyeliminowanie groźnych chorób zakaźnych na danym terenie. Jednak, jak tłumaczą eksperci, nawet przy takim wysokim odsetku jak w Polsce (95 procent), spadek zaledwie o pięć punktów procentowych może oznaczać powrót masowych zachorowań, a nawet ryzyko wystąpienia epidemii.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/200/242632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczepienia-w-polsce-za-darmo-szczepic-sie,87,0,1735255.html) Sprawdź, ile kosztują nas szczepieniaPrzeczytaj raport Money.pl o rynku szczepionkowym i ruchach anti-vaccine.
To dlatego coraz częściej słychać głosy, że rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych i bezpłatnych szczepień należy karać, gdyż stanowią potencjalne zagrożenie. W jaki sposób?

Pojawiają się pomysły, aby do przedszkoli czy żłobków państwowych nie były przyjmowane dzieci niezaszczepione. Projekt uchwały zaproponował krakowski radny, który chciałby, aby do samorządowych przedszkoli przyjmowane były tylko te dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia. Argumentuje, że aby w przyszłości zapobiec rozszerzaniu się chorób zakaźnych, trzeba zobowiązać władze miasta do egzekwowania obowiązku dostarczania przez rodziców zaświadczeń o szczepieniach dzieci.

Jak na razie jednak to jedynie wojewoda ma możliwość zdyscyplinowania rodziców poprzez nałożenie kary finansowej. Pomimo że w Polsce szczepienia dzieci są obowiązkowe, to nikt na siłę dziecka nie zaszczepi. Wyjątkiem zastosowania przymusu jest jedynie podejrzenie lub rozpoznanie choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej.

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przypomina, że rodzice, którzy nie spełniają obowiązku szczepień, mogą zostać ukarani grzywną do 1,5 tys. zł., ale kary finansowe mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.

źródło: Money.pl na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia i biura analiz sejmowych w raporcie z lutego 2015 roku

Powracające epidemie

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że zanim szczepionka na przykład przeciw odrze stała się ogólnie dostępna, każdego roku na świecie chorowało około 130 mln osób. W Polsce obowiązkowe szczepienia wprowadzono w 1975 roku, przedtem każdego roku na odrę chorowało od 120 tys. do 200 tys. osób, z tego 100-300 osób umierało.

Do niedawna śmiertelność wśród dzieci spowodowana odrą systematycznie spadała. W 2000 roku zmarło na tę chorobę 562 tys. osób na świecie, czyli prawie pięciokrotnie więcej niż dwanaście lat później. Tendencja była tak wyraźna, że prognozowano nawet, że w niektórych regionach świata uda się ją całkowicie wyeliminować. W Europie miało to nastąpić w 2015 roku. Już wiadomo, że nie będzie to możliwe.

W Niemczech, gdzie nie ma obowiązkowych szczepień, od października 2014 roku zachorowało na nią ponad 600 osób, a jeden chłopiec z jej powodu zmarł. Jak szacuje WHO, odra stanowi ósmą z kolei przyczynę zgonów na świecie i odpowiada za co dziesiątą śmierć wywołaną różnymi przyczynami wynikającymi z powikłań wśród dzieci poniżej 5. roku życia.

źródło: Money.pl na podstawie danych PZH

W Polsce w tym roku odnotowano już 10 przypadków tej choroby. To jeszcze nie tak wiele i jak zapewnia Bondar, jeszcze nie możemy mówić o epidemii. Nie oznacza to jednak, że i nas, już niebawem, czekać będzie podobny problem jak Niemcy, Wielką Brytanię czy Stany Zjednoczone. W 2013 roku ponad 9200 przypadków odry odnotowano łącznie w Gruzji oraz Turcji, skąd część zakażeń mogła zostać przeniesiona do krajów Unii Europejskiej. W 2014 roku w Polsce zachorowań na odrę było 110, czyli o 25 więcej niż rok wcześniej i o 40 więcej niż w roku 2012.

Odchodzenie od szczepień jest coraz groźniejszym zjawiskiem. Amerykańska, niezależna organizacja non profit "Council on Foreign Relations" udostępniła infografikę w postaci interaktywnej mapy, która pokazuje ogniska chorób zakaźnych, przeciwko którym są szczepionki. Naniesiono na nią dane z Europy i Ameryki zebrane w latach 2008-2014. Uwzględniania ona m.in. zachorowania na odrę (measles), świnkę (mumps), różyczkę (rubella), polio, krztusiec (whooping cough).

Loading...

Mimo alarmujących danych rodzice odmawiający szczepień wciąż są przekonani, że ewentualne skutki uboczne wynikające ze szczepienia dzieci są większe niż korzyści. Chodzi głównie o niepożądane odczyny poszczepienne (NOP).

Czytaj więcej w Money.pl
Ultimatum USA dla wrogów... szczepień To właśnie w tym stanie wykryto większość z ponad stu tegorocznych zachorowań na odrę w Stanach Zjednoczonych.
Szczepionka na grypę chroni serce Specjaliści przeanalizowali 14 wirusów wykorzystywanych w tego typu szczepionkach i stwierdzili, że cztery z nich nadają się do dalszych eksperymentów ukierunkowanych na opracowanie szczepionki przeciw chorobom serca.
Sprawdź, ile kosztują nas szczepienia Do 19 roku życia każdy Polak dostaje sześć różnych szczepionek przeciwko 10 chorobom, które są podawane średnio 21 razy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)