Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe miasta w Polsce. Zobacz, gdzie powstały

0
Podziel się:

To efekt zmian administracyjnych wchodzących w życie 1 stycznia.

Nowe miasta w Polsce. Zobacz, gdzie powstały
(CC BY-SA 3.0/Goku122/Wikimedia)

Rzecznik ministerstwa administracji i cyfryzacji Artur Koziołek wyjaśnia, że status miasta udało się uzyskać trzem miejscowościom.

Chodzi o Władysławowo w powiecie puckim w województwie pomorskim, Stopnicę w powiecie buskim w województwie świętokrzyskim i Chocz w powiecie pleszewskim w województwie wielkopolskim.

W przypadku Władysławowa zmiana ma charakter administracyjny. Do tej pory status miejski miała cała Gmina Władysławowo, od dziś - jedynie miejscowość o tej nazwie. Otaczające ją mniejsze miejscowości Chałupy, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Rozewie, Tupadły i Ostrowo są teraz wyłączone z administracyjnego obszaru miasta.

Dla wielu miejscowości status miasta to powód do szybszego rozwoju, do miasta łatwiej ściągnąć inwestorów. Niektóre z "nowych miast" posiadały przed laty prawa miejskie, a teraz odzyskują status miasta. Tak jest w przypadku zarówno Stopnicy jak i Chocza, które były miastami do 1870 roku.

Dziś wchodzi w życie jeszcze jedna zmiana na mapie administracyjnej Polski. W województwie lubuskim miasto na prawach powiatu Zielona Góra łączy się z gminą Zielona Góra w powiecie zielonogórskim.

Czytaj więcej w Money.pl
MdM do poprawy? Wypycha młodych na peryferia Kontynuowanie programu może generować dodatkowe koszty dla samorządów i społeczeństwa - grzmią eksperci.
Ujęcia z AC: Unity w zestawieniu z prawdziwymi miejscami w Paryżu Assassin's Creed: Unity może i miał problemy techniczne na starcie, ale jednego nie można tej grze odmówić - graficy i modelarze 3D odrobili kawał świetnej roboty jeśli chodzi o architekturę Miasta Zakochanych.
Oficjalne wyniki wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów PKW ujawniła dane z prawie wszystkich miast i gmin. Sprawdź kto wygrał, a gdzie konieczna będzie druga tura wyborów.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)