Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Następca Donalda Tuska? Tym zajmie się dziś zarząd PO

0
Podziel się:

Rzecznik partii wspomniała również o Elżbiecie Bieńkowskiej, która jest kandydatką na komisarza UE.

Następca Donalda Tuska? Tym zajmie się dziś zarząd PO
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zarząd Platformy Obywatelskiej w środę zajmie się m.in. rekomendacją na premiera po dymisji Donalda Tuska związanej z objęciem funkcji szefa Rady Europejskiej - powiedziała w środę rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Pytana, czy premier podczas posiedzenia zarządu, który zbiera się o godz. 15, będzie rekomendował konkretne nazwiska rzeczniczka rządu, odparła: _ Będzie oczywiście mowa co będzie po odejściu Donalda Tuska i kogo Platforma powinna rekomendować na stanowisko premiera _.

Dopytywana przez dziennikarzy o następcę wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej, która jest kandydatką na komisarza UE, odparła, że o tym wyborze zdecyduje przyszły premier. _ To jest pytanie do nowego premiera. To on będzie przedstawiał skład swojego rządu i zespół osób, z którymi chciałby pracować _ - dodała.

Kidawa Błońska była także pytana, czy to prawda, że po odejściu Bieńkowskiej planowany jest ponowny podział ministerstwa infrastruktury i rozwoju. _ To znowu zadanie dla nowego premiera, do uzgodnień koalicyjnych. Dzisiaj za wcześnie by o tym mówić _ - odparła.

Rzeczniczka rządu zapewniała, że Bieńkowska ma pełne wsparcie premiera. _ Rada Ministrów była przekonana, że to bardzo dobra kandydatura. Oczywiście premier uważa, że pani Bieńkowska jest bardzo dobra _ - dodała. Podkreśliła, że w sprawie teki, którą miałaby otrzymać wicepremier, trwają jeszcze negocjacje w UE. _ Czekajmy cierpliwie, zawsze w takich sytuacjach milczenie jest najlepsze _ - stwierdziła.

Bieńkowska jest kandydatką na komisarza UE. Według źródeł rządowych PAP, Bieńkowska ma zostać unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po zakończeniu przesłuchania przez szefa KE zgłoszonych kandydatów.

Rzeczniczka rządu była także pytana, kiedy odbędzie się spotkanie premiera i prezydenta Bronisława Komorowskiego. _ Jutro zaczyna się bardzo ważny szczyt związany z NATO Oni są w kontakcie. To spotkanie będzie bardzo szybko _ - odparła.

_ W najbliższych dniach premier złoży dymisję na ręce pana prezydenta Komorowskiego, prezydent wyznaczy nowego kandydata na premiera, który będzie miał 14 dni na przedstawienie składu rządu i mam nadzieję, że wtedy puzzle będą ułożone _ - powiedziała.

Premier Donald Tusk, w związku z objęciem funkcji szefa Rady Europejskiej, złoży rezygnację z urzędu premiera, jednocześnie podając rząd do dymisji. Po przyjęciu dymisji - zgodnie z konstytucją - to prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład Rady Ministrów.

W ciągu dwóch tygodni od dnia przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów, prezydent powołuje szefa rządu oraz ministrów. Od dnia powołania premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu i uzyskanie wotum zaufania dla swojego gabinetu.

Dziennikarze pytali też o informację premiera ws. tzw. afery podsłuchowej; wskazywali, że szef rządu obiecał jej udzielić do końca września. _ Premier spełnia wszystkie obietnice i dotrzymuje słowa. Ten tydzień jest wyjątkowy i zdominowany przygotowaniem do złożenia dymisji, przygotowaniem do objęcia przez premiera nowej funkcji i zamknięciem spraw _ - tłumaczyła Kidawa-Błońska. Według niej to szef MSW powinien udzielić informacji w tej sprawie. _ I taka informacja na pewno będzie _ - zapewniła rzeczniczka rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziedziczenie długów. Rząd proponuje zmiany Większą ochronę spadkobierców przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi spadkowe zmarłego zakłada projekt nowelizacji prawa cywilnego.
Premier ogłosi nazwisko nowego ministra Na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania jest wakat, po tym jak dotychczasowa pełnomocniczka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego w okręgu wielkopolskim.
Renta socjalna dla przebywających za granicą? Sędziowie TK uzasadniali, że _ regulacja uderza w godność osoby uprawnionej do renty socjalnej i pozbawia jej prawa do godnego życia, w tym do ukończenia studiów za granicą _.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)