Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagonka na prezydenta Hollande'a nowym pomysłem na dochodowy biznes

0
Podziel się:

Pojawianie się niezbyt przychylnych Hollande'owi publikacji na półmetku jego kadencji wskazuje na duży poziom frustracji i żalu wobec niego ze strony wyborców.

Nagonka na prezydenta Hollande'a nowym pomysłem na dochodowy biznes
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Koszulki, naklejki, a nawet szampan z wizerunkiem Francois Hollande'a i przesłaniającym mu oczy napisem _ Spadaj _ stały się znakiem firmowym przeciwników prezydenta Francji. Po sukcesie książki jego byłej partnerki, na takiej nagonce można nad Sekwaną zarobić.

Pierwsze egzemplarze wspomnień Valerie Trierweiler pt. _ Merci pour ce moment _ ("Dziękuję za tę chwilę"), poświęconych m.in. jej rozstaniu z Hollande'em, ukazały się w księgarniach 4 września. W zaledwie cztery dni książka, będąca próbą wyrównania rachunków byłej pierwszej damy z prezydentem i zawierająca wiele niewygodnych dlań szczegółów, rozeszła się w 145 tys. egzemplarzy. Szacuje się, że autorka bestseleru zarobi ok. 2 mln euro.

Sukces wspomnień Trierweiler najwyraźniej rozochocił wydawców, którzy stawiają obecnie na książki otwarcie atakujące szefa francuskiego państwa. Według informacji tygodnika satyrycznego _ Le Canard Enchaine _, Aquilino Morelle - były doradca polityczny prezydenta, zwolniony w kwietniu po posądzeniu o konflikt interesów, miał otrzymać 70 000 euro zaliczki od wydawcy za napisanie książki o swojej współpracy z Hollande'em.

_ - Książki o tematyce politycznej i o politykach zawsze dobrze się sprzedawały we Francji _ - mówi PAP socjolog ds. mediów Dżamil Dakhlia. _ Polityka cieszy się w ogóle dużym zainteresowaniem Francuzów, a tego rodzaju rewelacje zaspokajają z jednej strony ciekawość poznania kulis sprawowania władzy, a z drugiej odpowiadają na pewne prawo społeczeństwa do lustracji rządzących nim polityków _ - wyjaśnia.

Frustracja i żal wyborców

Pojawianie się niezbyt przychylnych Hollande'owi publikacji na półmetku jego kadencji wskazuje ponadto - według eksperta - na duży poziom frustracji i żalu wobec niego ze strony osób, które z różnych przyczyn zostały odsunięte od jego najbliższego otoczenia.

_ - Hollande szybko podziękował osobom, nad którymi wisiały kłopoty z prawem. Narobił sobie w ten sposób wielu wrogów, którzy poczuli się niesłusznie odrzuceni przez prezydenta, jak Morelle czy Trierweiler _ - wskazuje socjolog.

_ - Okazuje się, że wielu Francuzów ma podobne odczucia względem prezydenta, postrzeganego jako polityk, który wszystkich oszukał, nie spełniając swych wyborczych obietnic - zauważa. - Stąd m.in. takie zainteresowanie wspomnieniami Trierweiler czy zapowiadaną książką Morelle'a _.

_ Życie prywatne polityków to już nie tylko ich sprawa _

Zjawisko pewnej nagonki na Hollande'a jest według francuskiego socjologa również przejawem radykalnej zmiany, która nastąpiła w stosunkach między mediami a środowiskiem polityków. _ Jeszcze do czasów Jacques'a Chiraca istniał niepisany pakt polegający na dyskrecji i szacunku dla tajemnicy życia prywatnego polityków ze strony dziennikarzy _ - przypomina.

_ - Ten pakt - dodaje Dakhlia - został jednak złamany przez samych polityków, którzy zdecydowali się upublicznić część swojego życia prywatnego _. _ Było to podyktowane w dużej mierze społeczną krytyką; zarzucano politykom oderwanie od rzeczywistości i niewłaściwą ocenę prawdziwych oczekiwań wyborców. Politycy postanowili zatem zbliżyć się do ludu, udowodnić, że potrzeby Francuzów nie są im obce, że są zwyczajnymi ludźmi tak, jak zrobił to Hollande _, który jeszcze w kampanii wyborczej w 2012 r. zapowiedział, że będzie +normalnym prezydentem+" - wyjaśnia.

Ekspert zastrzega, że ta zmiana podejścia ma również drugą stronę medalu. _ Otwarcie przez polityków drzwi do własnego życia prywatnego doprowadziło do desakralizacji zajmowanych przez nich funkcji. Politycy stali się nam za bardzo znajomi _ - dodaje.

_ - Zresztą, gdy popatrzy się na sytuację Hollande'a, który pracuje w rządzie ze swoją byłą partnerką Segolene Royal, matką jego dzieci, którą chciał mianować ministrem, ale nie mógł ze względu na zazdrość ze strony Trierweiler, to powstaje gotowy scenariusz opery mydlanej - wskazuje socjolog. - Trudno się zatem dziwić, że nikt już nie krępuje się jawnie i publicznie atakować tak +znajomego+ prezydenta _.

Ruch _ Hollande do dymisji _rośnie w siłę

Niechęć do Hollande'a przybrała oryginalne formy politycznego oporu, przynosząc jego pomysłodawcom niemałe zyski. _ - Gdybym miał smykałkę do handlu, mógłbym naprawdę zarobić _ - mówi 34-letni David van Hemelryck, inżynier z wykształcenia, założyciel ruchu _ Hollande do dymisji _.

Zdjęcie twarzy Hollande'a, którego oczy zakryte są napisem _ Spadaj _, stało się w ciągu kilku miesięcy szeroko rozpoznawalnym znakiem założonego w lipcu 2013 r. ruchu _ Hollande Demission _. Rozpowszechniany na opaskach, naklejkach, koszulkach, a nawet na butelkach szampana znak firmowy przeciwników prezydenta spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Gadżety można nabyć na stronie ruchu w cenie od 1 do 100 euro.

_ Nie nadążamy z produkcją _ - potwierdza van Hemelryck, dla którego ów znak jest istotnym symbolem walki nie tylko z Hollande'em, ale i _ całym systemem _, który reprezentuje prezydent. _ Poprzez ten symbol chcemy dać ludziom odwagę, by przeciwstawili się władzy, podejmując akty obywatelskiego nieposłuszeństwa _ - precyzuje.

Popyt na podobne gadżety Dżamil Dakhlia tłumaczy tym, że znak _ Hollande do dymisji _ jest dość uniwersalny. _ Przemawia bowiem do osób o różnym profilu społeczno-zawodowym na całej francuskiej prawicy, jak i skrajnej lewicy _ - wyjaśnia. _ Osoby, które nie miały w zwyczaju demonstrować na ulicy, znalazły w opaskach, naklejkach czy koszulkach bardzo dla nich oryginalną i nowoczesną formę przekazu, która bardziej im odpowiada jako sposób wyrażenia swojego niezadowolenia z prezydenta _ - podsumowuje socjolog.

Czytaj więcej w Money.pl
Kłopoty Hollande'a. Coraz mniej Francuzów... Tymczasem premier Manuel Valls niezmiennie cieszy się 52-procentowym poparciem, czyli 34 punkty procentowe powyżej notowań szefa francuskiego państwa.
Partnerka prezydenta Francji nie wytrzymała Dziennikarka Valerie Trierweiler, pozostanie w szpitalu do którego trafiła z powodu _ silnego wstrząsu emocjonalnego _. Prasa ujawniała, że szef państwa ma romans.
Spotkanie Putin-Hollande: Rosja wprowadza w błąd Moskwa ma kilka różnych interpretacji konfliktu na Wschodzie, posługując się nimi w zależności od sytuacji i adresata przekazu - twierdzi Frankfurter Allgemeine Zeitung.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)