Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjski samolot wojskowy nad Bałtykiem

0
Podziel się:

To kolejny incydent z udziałem samolotów rosyjskich w ostatnich miesiącach.

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjski samolot wojskowy nad Bałtykiem
(Kirill Naumenko/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Sojusz Północnoatlantycki dwukrotnie poderwał w ciągu ostatnich dwóch dni swoje samoloty F-16 nad Bałtykiem z powodu obecności rosyjskiej maszyny zwiadowczej w tym rejonie - poinformowały dziś siły zbrojne Łotwy.

W komunikacie na Twitterze łotewska armia powiadomiła, że 21 października NATO wydało rozkaz startu alarmowego w celu przechwycenia rosyjskiego samolotu Ił-20; do podobnego incydentu doszło dzień wcześniej. NATO ze swej strony poinformowało jedynie, że rosyjski samolot nie naruszył przestrzeni powietrznej państwa członkowskiego sojuszu.

To kolejny incydent z udziałem samolotów rosyjskich w ostatnich miesiącach. Jak podał pod koniec września _ Financial Times _, strzegące przestrzeni powietrznej państw bałtyckich myśliwce NATO startowały w bieżącym roku w trybie alarmowym z powodu zagrożenia granicy Litwy 68 razy, a zatem znacznie częściej niż kiedykolwiek od ponad 10 lat.

Łotwa odnotowała 150 _ bliskich incydentów, _ czyli przypadków nadlatywania i ryzykanckiego manewrowania rosyjskich samolotów. Estonia podała, że jej przestrzeń powietrzna została w bieżącym roku naruszona przez rosyjskie samoloty pięć razy, podczas gdy przez poprzednie 8 lat łącznie siedem razy.

Czytaj więcej w Money.pl
Co NATO robi źle? Polscy politycy wymieniają - _ Nie pamiętam czasów, by wokół Europy było tyle kryzysów _ - alarmuje Radosław Sikorski.
1300 żołnierzy z 5 państw NATO w gotowości Manewry potrwają do 22 października i mają na celu zwiększenie gotowości bojowej w klasycznej obronie lądowej.
Rosyjscy żołnierze wycofają się. Rozkaz Kremla Polecenie takie Putin wydał ministrowi obrony po wczorajszej naradzie z członkami Rady Bezpieczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)