Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo planuje rewolucję w korporacjach

0
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ponownie otworzyć korporacje prawnicze. Konkursy na aplikacje adwokacką i radcowską mają być prostsze. A egzamin zawodowy tylko przez trzy lata pozostanie w rękach korporacji.

Ministerstwo planuje rewolucję w korporacjach
(PAP/Radosław Pietruszka)

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje zmiany w ustawach korporacyjnych. Przygotowując poprawki wynikające z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował niektóre przepisy otwierające dostęp do zawodu radcy prawnego i adwokata, postanowiło również zmienić zasady naboru na aplikacje. Projekt ustawy już w przyszłym tygodniu ma trafić do uzgodnień międzyresortowych i nie jest wykluczone, że jeszcze w tym roku znajdzie się w Sejmie.

*Poprzeczka obniżona *
Ministerstwo proponuje obniżenie zakresu tematycznego egzaminu oraz precyzyjne określenie aktów prawnych, których znajomość jest wymagana na tym egzaminie.

"Analizowaliśmy wyniki poprzedniego konkursu i w naszej ocenie zakres tematyczny egzaminów, oparty na 19 ogromnych dziedzinach prawa, jest zbyt szeroki i w dużej części nie pokrywa się z programem studiów prawniczych. Proponujemy również obniżenie liczby pytań w teście i limitu punktów, który absolwent prawa musi uzyskać podczas konkursu, aby uzyskać pozytywny wynik" - mówi Iwona Kujawa, dyrektor departamentu aplikacji prawniczych resortu sprawiedliwości.

_ Dotychczas bezbłędnie należało odpowiedzieć na ponad 76 procent pytań. Planowane jest obniżenie poprzeczki do 60-70 procent. _
Inną ważną zmianą jest skrócenie procedury wpisów na listy aplikantów.

"Obecnie trwa to 3 miesiące, a nasze doświadczenie pokazuje, że nawet dłużej. Właśnie ta długa procedura wymusiła konieczność przeprowadzenia w tym roku konkursu w lipcu, co stwarzało wiele problemów osobom, które nie miały możliwości zdania egzaminu magisterskiego odpowiednio wcześniej. Uważamy, iż egzaminy na aplikacje powinny odbywać się na początku września" - dodaje Iwona Kujawa.

Ministerstwo chce również ujednolicić testy na aplikację radcowską i adwokacką, tak by konkursy odbywały się na podstawie tych samych zestawów pytań. * *

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)