Resort sprawiedliwości pracuje nad programem, który pozwoli młodzieży z poprawczaków znaleźć pracę.
Ministerstwo chce, żeby trudna młodzież - po opuszczeniu takich placówek - mogła znaleźć normalną pracę i dzięki temu nie powrócić na drogę przestępczą.
Na razie projekt jest w fazie uzgodnień i negocjacji z poszczególnymi związkami, które zrzeszają różnorodnych pracodawców. Ministerstwo Sprawiedliwości rozmawia między innymi ze Związkiem Rzemiosła Polskiego, z Ochotniczymi Hufcami Pracy oraz z Urzędami Pracy. Być może projekt będzie mógł ruszyć już na początku przyszłego roku.
Związek Rzemiosła Polskiego ma doświadczenie w tego typu projektach - mówi Maciej Prószyński, dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej przy Związku Rzemiosła Polskiego.
Związek Rzemiosła Polskiego zapowiada, że włączy się w program ministerstwa sprawiedliwości. Trzeba jednak - jak zaznaczył Maciej Prószyński - przygotować konkretne rozwiązania prawne, które pozwolą przekonać przyszłych pracodawców do zatrudnienia młodzieży z poprawczaków.
Prószyński zwrócił uwagę, że motywujące mogłyby być na przykład dodatkowe ubezpieczenia takiego pracownika.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
*NIK o resocjalizacji nieletnich: Zbyt droga i nieskuteczna * System resocjalizacji nieletnich jest drogi i nieskuteczny; 58 proc. wychowanków poprawczaków i schronisk dla nieletnich wraca na drogę przestępstwa, niewłaściwy jest nadzór nad placówkami resortu sprawiedliwości - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Czytaj w Money.pl |