Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Masoneria w warszawskim Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Dyrektor warszawskiego Muzeum zaznacza, że na wystawie będzie można zobaczyć cały rytuał masoński - między innymi jak wygląda przyjęcie adepta do loży, jakie były masońskie obrządki.

Masoneria w warszawskim Muzeum Narodowym
(Jacek Wajszczak/REPORTER)

Warszawskie Muzeum Narodowe przygotowuje wielką wystawę poświęconą masonerii. Po ogromnym sukcesie ekspozycji prac Aleksandra Gierymskiego, którą odwiedziło prawie 100 tysięcy osób, można się spodziewać, że ta także będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wolnomularstwo to międzynarodowy ruch, który powstał w I połowie XVIII wieku w Anglii. Nie były do niego dopuszczane kobiety Jego członkowie wielką wagę przywiązywali do etyki, sprawiedliwości i poznawania świata przez rozum.

Dyrektor warszawskiego Muzeum Agnieszka Morawińska chciałaby, żeby na wystawie można było zobaczyć taki obraz masonerii, o którym mówi się bardzo rzadko - to wszystko, co wynikło z ideałów oświeceniowych. Przypomina, że takie instytucje jak na przykład muzeum, encyklopedia, inicjatywy, które zmierzały do zebrania całej wiedzy to dzieło masonów.

Agnieszka Morawińska mówiąc o nich przypomina pierwszy skład Uniwersytetu Warszawskiego, a także między innymi Waleriana Łukasińskiego, jak też wielu powstańców, wymienia wielu wybitnych duchownych, czyli osoby, które działały na rzecz kraju i innych ludzi.

Dyrektor warszawskiego Muzeum zaznacza, że na wystawie będzie można zobaczyć cały rytuał masoński - między innymi jak wygląda przyjęcie adepta do loży, jakie były masońskie obrządki

Wystawa _ Masoneria. Pro Publico Bono _ będzie czynna od 11 września.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawie 100 tys. osób obejrzało tę wystawę Na warszawskiej wystawie można było zobaczyć niemal cały twórczy dorobek artystyo. Prócz obrazów, rysunków i drzeworytów zgromadzono również fotografie modeli, którzy mu pozowali.
Kolejny cenny obraz wraca do Polski Do Polski wraca XVIII-wieczna praca Święty Filip chrzci sługę królowej Kandaki. Został namalowany przez uznanego niemieckiego malarza Johanna Conrada Seekatza (1719-1768).
Szwajcaria chce nam odebrać ważny obiekt Muzeum Polskiemu w Rapperswilu grozi eksmisja z XIII-wiecznego zamku nad Jeziorem Zuryskim
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)