Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz otrzyma Nagrodę Karola Wielkiego w 2015 roku - ogłosiła kapituła tego prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego za zasługi dla europejskiej integracji.
Martin Schulz znacząco zwiększył rolę Parlamentu Europejskiego oraz umocnił zasadę parlamentaryzmu i demokratyczną legitymację (unijnych instytucji), nakłaniając grupy polityczne w PE do nominowania swych kandydatów na szefa Komisji Europejskiej, aby zapobiec obsadzeniu tego stanowiska przez przywódców państw UE w trakcie negocjacji za zamkniętymi drzwiami - powiedział rzecznik kapituły Juergen Linden._ - Schulz to wspaniały przedstawiciel ożywienia europejskiej demokracji _ - dodał.
W oświadczeniu uzasadniającym decyzję kapituły podkreślono jego bliskie kontakty z obywatelami, m.in. w państwach przeżywających trudności finansowe, takich jak Grecja, Portugalia, Włochy czy Hiszpania, a także solidarność z _ ludźmi opowiadającymi się za Europą _. Schulz wzmocnił społeczeństwo Ukrainy i wraz z Komisją Europejską przygotowywał umowę stowarzyszeniową z Kijowem - przypomniano. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 14 maja w Akwizgranie, w ratuszu zbudowanym na fundamentach pałacu Karola Wielkiego.
Laureat wyraził wdzięczność za decyzję o uhonorowaniu go nagrodą. Podkreślił, że uważa to za zachętę do _ wypracowywania sobie Europy _. _ Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej jestem przekonany, że potrzebujemy Europy pod względem gospodarczym, ekologicznym, politycznym, społecznym i kulturalnym _ - dodał.
Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 r. ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej; jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.
W 2010 r. jej laureatem został premier Donald Tusk, który zadedykował ją pokoleniu Solidarności oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Laudację na jego cześć wygłosiła kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Wśród innych laureatów nagrody są m.in.: Angela Merkel, Winston Churchill, Konrad Adenauer, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel i Bill Clinton. W 1998 r. wyróżniony nią został Bronisław Geremek, a w 2004 r. jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2014 r. wyróżnienie to otrzymał ówczesny przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Strasburg gani za opóźnienia. "Poważne obawy" PE przypomniał, że fundusze z polityki spójności, wraz ze współfinansowaniem zapewnianym przez państwa członkowskie, stanowią znaczną część wydatków publicznych związanych ze wzrostem gospodarczym w UE. | |
Europosłanka oszukała PE? Na sumę... Kobieta była posłanką od 2004 r., wybraną z województwa śląskiego z listy PO. | |
"Świat patrzy na Europę z podejrzliwością" Ponad 25 lat temu przemówienie w PE wygłosił Jan Paweł II. _ Wiele się zmieniło na całym świecie od tamtego czasu _ - mówił papież Franciszek. |