Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym"

2008-11-28 06:46

Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym"

29 listopada zaczną obowiązywać przepisy zmieniające taryfikator mandatowy. W wielu przypadkach grzywny będą wyższe.

Wysokość mandatów nakładanych przez policję uzależniona jest od analizy liczby wypadków. Dlatego, zgodnie z uzasadnieniem ustawy zmieniającej przepisy o ruchu drogowym, wyższe będą kary za wykroczenia najczęściej powodujące wypadki. Wykroczenia, które według statystyk skutkują wyłącznie mandatem taryfikator traktuje łagodniej.

Piesi przechodzący na czerwonym świetle przez jezdnię, dziś jeszcze mogą dostać za to mandat w wysokości 250 złotych. Ponieważ kara ta zawsze wzbudzała oburzenie, a do zdarzeń dochodziło w miejscach i w porach, gdzie czerwone światło pojawiało się częściej niż samochód - stawka mandatu została obniżona do 100 zł.

Kary dla pieszych i rowerzystów
Wykroczenie Mandat przed
29 XI 2008
Mandat po
29 XI 2008
Przejście przez pasy na czerwonym świetle
250 zł
100 zł
Jazda rowerem po chodniku i przejściu dla pieszych 50 zł
100 zł

Gorzej mają rowerzyści. Nie jeżdżą po ścieżkach rowerowych, bo tych brakuje, a za przejazd po chodniku zapłacą o 50 zł więcej niż wcześniej.

Najpoważniejszą zmianą jest pięciokrotnie większy mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Od 29 listopada za to wykroczenie zapłacimy 500 zł, kwota ta nie może być zmniejszona.

Taki sam wydatek czekać będzie teraz kierowcę, który przejedzie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Kary dla kierowców
Wykroczenie Mandat przed 29 XI 2008 Mandat po
29 IX 2008
Parkowanie na miejscu dla inwalidów 100 zł 500 zł
Jazda bez włączonych świateł w ciągu dnia 100 zł 100 zł
Jazda bez włączonych świateł w tunelu 100 zł 200 zł
Niezachowanie odstępu w tunelu w trakcie korka
- 100 zł
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 5-10 km 50 zł 100 zł
Przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o 10-20 km 50-100 zł 200 zł
Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym o 5-10 km 50 zł -
Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym o 10-20 km
50-100 zł 200 zł
Przejazd na czerwonym świetle 20-300zł
500 zł

Mandaty batem na piratów

Wzrosną kwoty mandatu za przekroczenie prędkości. Na terenie zabudowanym dodatkowych 5km/h to 100 zł kary, kolejne 10km/h - 200 zł. Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h grozi mandatem 1 000 zł.
Na terenie niezabudowanym za przekroczenie prędkości dostaniemy mandat 200-900 zł.

Kierowcy zawodowi są zobowiązani do przestrzegania określonych granic związanych w czasem pracy. Za skrócenie minimalnego czasu odpoczynku pomiędzy przewozami kierowca zapłaci 100-500 zł. Za wydłużenie czasu przewozu o piętnaście minut przysługuje kara 150 zł grzywny.

Kary dla kierowców zawodowych
Skrócenie minimalnego czasu odpoczynku: Kwota mandatu
o czas do jednej godziny 100 zł
o czas od jednej do trzech godzin 300 zł
o czas powyżej trzech godzin 500 zł
Przekroczenie maksymalnego czasu przewozu: kwota
o czas 15-30 minut 150 zł
o czas 30-120 minut 300 zł
o czas powyżej 120 minut 500 zł

W 2007 r. zanotowano 49 tys. 536 wypadków, w których 5583 osoby zginęły, a 63 tys. 224 osoby zostały ranne. Rok wcześniej wypadków było o prawie 3 tys. mniej. Liczba zabitych jest o 7 proc. wyższa niż rok wcześniej. Według pomysłodawców zmian wyższe kary za wykroczenia w ruchu drogowym powinny przyczynić się do zmniejszenia liczy wypadków i ich ofiar.

ZOBACZ TAKŻE:


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2012-07-18 11:53:09 77.115.40.* | bmw e36
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
Te mandaty wszystkie są chore!! sekunda i człowiek 500zł traci..
2012-03-27 12:24:41 46.169.124.* | Wapniak/a/
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
Słusznie. Nic nie robić, tylko karać...
2012-03-26 23:22:25 77.255.6.* | bmcv
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [1]
Rozumie jak karają piratów ale sekunde człowiek sie załapie na czerwonym bo niechce nagle chamować i prawie połowa mieśiecznego zarobku do tyłu .Kto te mandaty ustala ? chyba ci co mają mase kasy bo do zwykłego człowieka to 500 zł to OGROMNA I OKRUTNA kara.
2013-02-21 18:10:52 31.62.37.* | Jack265
ale zanim zapali sie czerwone to jest zolte.no nie?????????
2009-02-14 20:53:32 83.30.114.* | andowc
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
Andrzej Rosiewicz - Chłopcy Radarowcy

http://pozytywny.wrzuta.pl/audio/jRXeOEYMiy/andrzej_rosiewicz_-_chlopcy_radarowcy
2009-01-22 10:48:55 212.160.172.* | Nova.
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
Jak słyszę, że znowu chcą podnieść taryfikator mandatów za przekroczenie proędkości, to mnie krew zalewa. Wcale nadmierna prędkość nie jest główną przyczyną wypadków. Nawet jeśli statystyki tak pokazują, to najpierw trzeba sie zastanowić, jakie wypadki drogowe i jak zostały zakwalifikowane do tych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Czy to, że ktoś stuknął inny wóz przy predkości 60 km/h, tam gdzie akurat było ograniczenie do 40, to oznacza, że przyczyną kolizji była nadmierna prędkość? Wcale tak nie musi być, bo przyczyną np. mogło być nieuzasadnione gwałtowne hamowanie samochodu poprzedzajacego.

Jedna z poniżej wypowiadajacych sie osób, niekaki 'szmon' bardzo celnie ują temat: powinieneś jechać z taką prędkością, przy której czujesz się pewnie. Oznacza to, że nawet tam gdzie jest dozwolone 80 km/h możesz nie czuć sie na siłach jechać nawet 70 km/h.

Szkoda, że statystyki wypadków nie podkreślają, że najczęściej przyczyną wypadków i kolizji drogowych są:
- zły stan techniczny pojazdu (hamulce już nie te; światła stopu niedziałające; krzywa geometria nadwozia itd.)
- niezachowanie szczególnej ostrożności (ogromne reklamy przy drogach rozpraszające uwagę kierowców; rozmawianie z pasażerem lub przez telefon kom. bez względu na to, czy jest w statywie, czy nie, po prostu niektóry nie mają podzielności uwagi itd.)
- zły stan dróg (ile razy wyrzuciło Cię na muldzie lub prawie wyrwało Ci kierownic jak wjechałeś w dziurę o 30 cm głębokości, bo wczesniej jej niezauważyłeś?)
- znaki drogowe wprowadzajace w błąd oraz nieuzasadnione ograniczenia prędkości w danym miejscu (bo kiedyś może właśnie na tym odcinku ktoś potrącił rowerzystę, to zaraz ustawiają ograniczenie prędkości)
- zły stan psychofizyczny kierowcy (zmęczenie; prowadzenie po spożyciu dużej ilości alkoholu; gorsze predyspozycje do prowdzenia pojazdów osób powyżej 50 roku życia, których niestety nikt nie kieruje na przymusowe badania lekarskie)

Właśnie w zeszłym tygodniu straż miejska zrobiła mi zdjęcie na prostym odcinku drogi, który prowadzi przez las. Żadne leśne ludki tam nie wychodzą na drogę, nawet roweżyści tam nie bywają, no ale ograniczenie jest do 50 km/h. Jechałam tam 80 km/h. Codziennie tam jeżdzę, bo to moja droga do pracy. Akurat dziś rano przede mną jechał samochód straży miejskiej, który własnie na tym odcinku jezdni jechał ponad 80 km/h. Szkoda, że nie mam kamery w samochodzie.

Pozdrawiam świadomych swoich możliwości kierowców
2008-12-01 21:16:53 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [2]
mała refleksja:
właśnie przed chwilą wróciłem z Niemiec. Zrobilem trasę Seelow - Muncheberg - Waldau - Furstenwalde - Frankfurt. Wiekszośc trasy po tzw. landówkach, kilkadziesiąt kilometrów autostrada. Wjeżdżając do Niemiec , na granicy widnieje : teren zabudowany: 50km/h, poza t.z. 100km/h, autostrady 130km/h. A w praktyce, poza autostradami prawie nigdzie nie da się tymi predkościami jechać, wystarczy, że wzdłuż drogi rosną drzewa i już masz ograniczenie do 80km/h, przed każdym skrzyżowaniem max. 70km/h, a przez miejscowości w większości są szykany i ograniczenia do 40km?h.
I jak myślicie, jak zachowują się tamtejsi kierowcy? W praktyce 95% z nich ani na moment nie przekracza w/wym predkości, jeśli sie już jakiś trafi, to przeważnie jest durnym Polakiem. Przez jakieś 15-20km jechałem za jakąś ciężarówką z predkością ok. 70/80 km/h, za nami zebrał się spory sznur samochodów, ale żaden nie wyprzedzał, dopóki nie trafił się idiota, nasz rodak. Niestety, brak kultury, chamstwo i głupota to przywary naszych kierowców, co zresztą to forum w 100% potwierdza.
2008-12-02 22:14:12 korpolady
popieram. jazda na czerwonym to straszna glupota. z drugiej strony jak czasami patrze na skrzyzowania ktore w beznadziejny sposob zostaly przebudowane i zlikwidowano na nich zielone strzalki to czlowieka cos trafia. jest tez masa skrzyzowan (szczegolnie w warszawie), gdzie zeby skrecic na swiatlach w lewo trzeba poczekac na czerwone i zrobic to nielegalnie - inaczej nie ma najmniejszych szans na skret. sa tez miejsca na trasach gdzie absolutnie nie wiadomo dlaczego wprowadzono takie a nie inne zakazy lub nie usunieto znakow z czasow dawnych robot, gdzie lubi stac policja i lapac sfrustrowanych kierowcow. zadbajmy wiec tez o te rzeczy zanim policja masowo ruszy z mandadatmi. kultura jazdy w polsce jest na niskim poziomie - dopoki nie bedzie ona elementem obowiazkowej nauki podczas kursow prawa jazdy oraz nie bedzie krytykowana wszem i wobec to nic sie nie zmieni.
2008-12-03 20:25:25 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]

kultura jazdy w polsce jest na niskim poziomie - dopoki nie bedzie ona
elementem obowiazkowej nauki podczas kursow prawa jazdy oraz nie bedzie krytykowana
wszem i wobec to nic sie nie zmieni.


to będzie bardzo trudno zmienić, bo takie zachowania mamy w naszej słowiańskiej duszy, ale to nie jest żadne wytłumaczenie. Sam, czasami jeżdżę po naszych drogach i nie sądzę, by takie sytuacje z nieaktualnym oznakowaniem były jakieś nagminne, oczywiście zdarzają się, ale by to usunąć wystarczy nawet darmowy telefon na Policję, by ta zareagowała i poinformowała odpowiednie służby. Wiele takich i podobnych sytuacji mozna w bardzo prosty sposób rozwiązać, tylko po co, kiedy wygodniej tylko narzekac.
2008-12-01 00:13:43 83.27.52.* | koyotoko
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
5 km/h - jak ma to odczytać kierowca POloneza itp modeli? Bajzel i głupora totalna! A moze nakażą modernizację prędkościomierzy w starszych modelach? ! DEBILIZM do kwadratu!
2008-11-30 22:29:38 217.98.38.* | Fosz
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
Przejechanie na czerwonym - 500 zł, przejście na czerwonym 100 zł. Jedna i druga sytuacja może skończyć się tak samo.
2008-11-30 20:47:36 89.74.62.* | szmon
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
Przeczytalem komentarze i widze pare ciekawych pomyslow, jednak nie wiem czy daloby sie je zrealizowac w Polsce. Calkowite zniesienie ograniczen predkosci jest niedobre. Mimo wszystko nie oszukujmy sie, kto z nas na 2 kierunkowej drodze o 2 pasach w kazda strone z ograniczeniem 40km/h bedzie jechal 40? Wszyscy chca ograniczac predkosc poruszania sie, ale nie zauwazaja tego ze wolna jazda sama w sobie tez nie jest dobra. Moj ojciec zawsze powtarza "jedz z taka predkoscia z jaka czujesz sie bezpiecznie". Tak wiec najwazniejsze jest poznanie wlasnych mozliwosci. Bez tego nie da sie bezpiecznie jezdzic, niezaleznie od obranej predkosci.. Co do kierunkowskazow, fajnie byloby nauczyc ludzi ze jezeli chca zmienic pas ruchu/skrecic nalezy to sygnalizowac odpowiednio wczesniej... do tego ze takich znakow jak ustap pierwszenstwa czy stop nalezy bezwzglednie przestrzegac, bo one nie stoja tam bez potrzeby. Jest tez wielu burakow ktorzy z pasa z ktorego wolno jechac prosto albo w prawo staraja sie pojechac w lewo... To sa nasze problemy, a nie ludzie jezdzacy 70 po miescie.
2008-11-30 14:58:01 83.21.254.* | erhrwh
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
www.grzaniec.com
2008-11-30 09:01:21 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
warto obejrzeć zanim zaczniesz szaleć za kierownicą:

http://patrz.pl/filmy/drastyczne-wypadki-samochodowe

http://patrz.pl/filmy/wypadki-samochodowe

http://www.youtube.com/watch?v=7V4P2NWKyiU

proponuję się teraz nad sobą zastanowić!!
2008-11-29 09:52:37 mirezz
Zastanawiam sie dlaczego za przekroczenie predkosci powyzej... [2]
... 50km/h nie traci sie na pewien czas prawa jazdy. Taka procedura obowiazuje w wiekszosci krajow europy. Jak kogos stac na 1000zl mandatu, oznacza to ze moze jezdzic tak szybko jak mu sie to podoba. Zabranie prawka za znaczne przekroczenie predkosci zabolalo by w rownym stopniu emeryta, studenta jak i biznesmena. A tak - no coz, nawyzej sie zaplaci tysiaka, albo i nie.
2008-11-30 00:07:05 83.8.111.* | kujawiak
Piraci drogowi byli, są i będą i nawet mandaty po 2000 zł ich nie wyeliminują. Moim zdaniem, należało by zakazać posiadania we wszystkich samochodach (osobowych ciężarowych, TIR-ach i innych) "zdobyczy techniki" jakim jest CB radio, poprzez które zwolennicy szybkiej jazdy przekazują sobie wiadomości o patrolach drogowych. fotoradarachm itp i tam jada zgodnie z przepisami, apo minięciu takiej "przeszkody" rozpoczynają dalej szaleńczą jazdę.
2008-11-29 23:45:30 83.8.111.* | kirowca amtor
Popieram, zabieranie prawa jazdy ,ale żeby dotyczyło to również osób posiadających immunitety, bo na drogach wszyscy powinni być równo traktowani
2008-11-29 07:33:38 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [3]
Money.pl schodzi na psy!! Cenzura to praktyki z minionej epoki, a wy skoro ja stosujecie sięgacie rynsztoka. Gdzie się podziały moje wpisy??
Zachowujecie się jak TVN, Supertacja i TokFM.
2008-12-02 15:10:54 151.92.176.* | mam szminkę...

Gdzie się podziały moje wpisy??

Chyba jak rydzykowe radio, chciałeś powiedzieć???
2008-12-02 20:00:15 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
rydzykowe jest poniżej krytyki, aż tak nisko się nie zniżam, to poniżej mojej godności!
2008-11-29 07:40:49 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
a może moderator jest jednym z tych idiotów pędzących bez rozumu i nagminnie łamiących przepisy??
Nasze przepisy drogowe niczym nie odbiegają od tych w innych państwach UE, a może są nawet zbyt mało restrykcyjne, ale kierowców mamy zdecydowanie najgorszych, co dokładnie potwierdzają Wasze wpisy.
2008-11-29 06:45:37 62.148.94.* | asior
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
skąd macie te bzdury? nie zmieniają się wysokości stawek za przekroczwenie prędkości, zmiany są wiec kosmetyczne bo 95% mandatów policja wystawia za prędkość
2008-11-29 00:37:53 Pilsener  [ Sofciarski Cyklinator Parkietów ]
Jeszcze a propo wpływów z mandatów [2]
Mandaty mają się nijak do bezpieczeństwa, dostają je w 99% kierowcy, którzy "nawiną się" a nie powodują wypadki - to raz.

Dwa - jest ograniczona "pula", którą każdy kierowca gotów jest zapłacić i albo nie płaci, albo instaluje sobie CB radio. Drastycznie rośnie też liczba kierowców, którzy przestrzegają drobiazgowo wszystkich, nawet najbardziej absurdalnych przepisów - ograniczenie do 50, na wszelki wypadek pojedzie 40.

Przez to policja goni w piętkę i wraca do starych praktyk: fotoradary na długich prostych w szczerym polu, czajenie się w krzakach na bzdurnych ograniczeniach - nie ma to nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa, bo de facto mandat to forma podatku, a nie element państwa prawa i środek dyscyplinujący kierowców - są nawet naciski, aby wpływy z mandatów wciąż rosły. Ale kierowca nie jest głupi - nie da się golić jak leszcz. Kierowcy są najbardziej okradaną grupą społeczną w polsce a o ich psychikę nikt nie dba.
2008-11-30 00:24:54 87.207.9.* | madmax4
zgadzam siee z Tobą w 100% taka polska właśnie.
Zapraszam do włoch czy hiszpani, lub innego normalnego kraju gdzie policjant jest przyjacielem kieowcy i przechodnia - ma pomagac i służyc obywatelowi. A nie tak jak w polsce czając sięz radarem po krzakach i szukając miejsc gdzie jakis urzędas bezmyślnie postawił znak aby nabijaćkasęurzędom.
2008-11-30 09:05:19 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
idiota nie ma przyjaciół!
2008-11-29 00:29:04 Pilsener  [ Sofciarski Cyklinator Parkietów ]
Inwalida [0]
W lokalnej prasie ostro skrytykowałem sens wyznaczania miejsc dla inwalidów, gdyż nie spotkałem jeszcze np. w sklepie inwalidy - po tym artykule owszem, spotkałem dwie osoby na wózkach w markecie. W 99% inwalidowóz wiezie członka rodziny inwalidy lub człowieka prawie w 100% sprawnego, nieoficjalnie zezwolenie na parkowanie w miejscu dla inwalidów kosztuje w moim mieście prawie 1000 zł - ale jaka potem wygoda!

Kiedyś rozmawiałem z inwalidą to powiedział, że nie lubi, jak ludzie traktują go jak kalekę - choć ma grupę to parkuje normalnie. Jak to z Wami jest, inwalidzi?
2008-11-29 00:28:47 fred  [ Bywalec forum ]
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [1]
Rządy nawaliły.
Nie ma dróg - są samochody. Wpuszczeni w ślepą uliczkę.
Wysokie mandaty - Argentyna. Biedni ludzie tego nie wytrzymają.
2008-11-29 00:30:57 Pilsener  [ Sofciarski Cyklinator Parkietów ]
Jak nie? A kto Ci każe płacić mandaty? System egzekucji jest tak skuteczny, że choć zmieniłem dwa razy adres, wciąż 90% mandatów przychodzi na stary. Dziwnym trafem akwizytorzy nigdy nie mają takich problemów - jakimś psim swędem zawsze dostają moje dane...
2008-11-28 23:48:03 193.120.116.* | pieszy
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
bedądz na wakacjach w kraju na "M" oraz "I" byłem zdziwiony ze ludziska nie zwarzaja na przejsciu na czerwone swiatło -wszyscy sie spieszą tylko policjant stoi leniwie przy swiatłach i nie raguje na to, a u nas w Pl to odrazu w kominiarka powieni wzywac do tych co na czerwonym..... to absurd znowu sie cofamy ale z kąds trzeba znalez na wypłaty i limuzyny RZĄDOWE to tyle....Polsko
2008-11-28 18:51:40 83.21.180.* | Zbyniu
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
To przyjdzie mi sprzedać rower bo nie będzie gdzie nim jezdzić.
2008-11-28 16:59:19 213.77.116.* | gorgomes
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
Proponuję zabronić używania aut, ewentualnie ograniczyć prędkość do zera. Wpłynie to na drastyczne zmniejszenie wypadków, chociaż nie sądzę, by można je było wyeliminować do zera. Przecież może pieszy przewrócić się na auto! Taki zakaz wpłynie pozytywnie na drogi, bo nie będą dalej niszczone, i na auta, bo w większości nie nadają się do jazdy. Powolistaje się ta Polska groteską wiekszą niż za PRL-u. A może by tak jednak powyśmiewać paradoksy II albo IV Rzeczypospolitej, panie Orłoś, bo PRL to już rzecz prawie nieznana dla dzisiejszych 25 latków.
2008-11-28 16:19:36 77.114.169.* | Coola
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
To bzdura mająca podnieść wpływy z mandatów.
Wystarczyłoby tylko podnieść ściągalność mandatów
poprzez chociażby zajmowanie pojazdów pod zastaw.
Jednocześnie podniesienie ściągalności z obecnej około 50% zwiększyłoby bezpieczeństwo na drodze. Drugie 50% i tak nie będzie płacić droższych, 500 złotowych mandatów.
2008-11-28 15:33:43 83.25.51.* | jb
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
To jedyna rzecz, którą jest wstanie zrobić PO - zamiast budować, remontować dróg zwiększać mandaty i stawiać fotoradary.
2008-11-28 14:05:57 193.19.124.* | dsd
Bez sensu mandat... [3]
Co da mandat 1000zł dla gościa jadącego np Bentleyem? Mandat powinien być obliczany na podstawie majętności kierowcy. Dla frajera z Bentleya 1000zł to pikuś ale dla pana Zenka jadącego starym Poldkiem to majątek.
A co do fotoradarów - ustawiajcie je głąby na skrzyżowaniach a nie na dwupasmówkach w mieście z ograniczeniem do 40km/h.
2008-11-29 00:37:39 83.238.230.* | zdespeowany
A jeśli jadę służbowym Transitem, który jest warty kilka Twoich "H wie co"?
2008-11-30 09:26:57 ds
Miszczu z Transita- - Ja tylko wspomniałem o majętności kierowcy - nie o tym czym jedzie... Może słyszałeś o US (urząd skarbowy ;)) tam składamy nasze pity... na ich podstawie US daje sygnał do drogówki a oni ustalają wysokość twojej jazdy na czerwonym...
2008-11-28 18:12:37 88.115.181.* | never_mind
a gdyby to frajer jechał Poldkiem a pan Zenek Bentleyem?
2008-11-28 13:08:54 83.4.10.* | kierowca
PUŁAPKI NA KIEROWCÓW: FOTORADARY [1]
-na drodze szybkiego ruchu dwupasmowej w kazdą stronę co chwila ograniczenia prędkości do 70, 60 lub nawet 50km/godz.... (Bielsko-Katowice)
2008-11-28 21:07:19 Agit  [ Bywalec forum ]
To prawda. Jednak wiadomo po co są te ograniczenia. Przy skrzyżowaniach. I to jest akurat zrozumiałe.
Jednak mnie najbardziej wkurzył znak "teren zabudowany" przy 2-pasmowej drodze i to bez żadnego skrzyżowania. Nie wiem co za matoł stawiał ten znak. Normalnie można tą drogą jechać 80 km/h, a tu nagle takie coś...
2008-11-28 13:04:25 83.4.10.* | kaczaMANNA
SŁABE DROGI SANKCJONUJE RESTRYKCYJNE PRAWO [0]
...taka tradycja w Polsce...
2008-11-28 12:42:01 84.10.239.* | JAW
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [2]
Patrząć na to, co wyprawiają kierowcy na drogach, uważam, że mandaty są nadal przynajmniej 4-krotnie za niskie. Najlepiej uczy ból. Choćby ten w portfelu i należy go zadawać
2008-11-29 00:39:36 83.238.230.* | zdesperowany
Kolego, chyba jeżdzisz tylko do kościoła
2008-11-29 08:18:31 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
a kolega może wybiera się na cmentarz albo przynajmniej zbiera na dobry wozek inwalidzki?? Kolega pewnie inaczej na to spojrzy, gdy straci w wypadku drogowym kogoś bliskiego, może matke , ojca, dziecko...
2008-11-28 11:35:51 ?!  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
Budżet państwa uratowany!!! Od dawna wiadomo, że mandaty nie maja charaketeru karnego, ale fiskalny!!!
2008-11-28 11:01:16 md
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [1]
Kompletna bzdura z tym mandated dla rowerzystów.
A jakiej wysokości jest mandat dla pieszych, którzy chodza po ścieżkach rowerowych bo nie napisali.
Czy 7 latek na rowerze to też rowerzysta??? Przecież takie dziecko nie ma uprawnień do poruszania sie po ulicy ;-))
To co zabieramy dzieciom rowery, czy wrzucamy je "na pewną śmierć" na ulicy ????
2009-08-18 22:58:25 89.76.181.* | miziol
Nie -pisz bzdur tylko zajrzyj do kodeksu drogowego bo to nie boli. Tam są dokładnie opisane prawa i obowiązki rowerzysty w różnych przedziałach wiekowych. A pieszych na ścieżkach rowerowych rozjeżdżaj i po problemie bo takie masz prawo.
2008-11-28 10:46:16 Howard Webb  [ Bywalec forum ]
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [4]
A może tak po wybudowaniu 3 tys. km autostrad podwyższać mandaty?!
A moja propozycja jest taka, aby prędkość jazdy zależała od umiejętności kierowcy, tym którzy chcą jeździć szybciej pozwólmy zrobić testy na umiejętność jazdy, niech pani Gienia jeździ 50/ godz, a pan Zbyszek bystry chłopak 60/godz
2008-11-28 11:44:04 Alfista  [ Człowiek Hossa ]
Popieram tą dywersyfikację ograniczeń prędkości w zależności od umiejętności! Tak na dobrą sprawę jest jeden sposób by to skutecznie przeprowadzić - i to paradoksalnie bardzo tani - znieść ograniczenia prędkości... Znaki można zostawić, informowały by one jaka jest prędkość zalecana...
2008-11-28 21:15:43 Agit  [ Bywalec forum ]
Podejście nie jest głupie. Są zakręty z ograniczeniem do 60km/h które dobry samochód z ABS i ESP weźmie bez żadnego ryzyka i przy 100km/h. Ale np. stary poldek to by z takiego zakrętu wyleciał przy tej prędkości.

Ja np. cenię sobie ograniczenia prędkości przy zakrętach gdyż wiem dzięki nim jak niebezpieczny jest to zakręt. I biorąc poprawkę na na swój samochód wiem przy jakiej prędkości nic mi na nim nie grozi.
Poza tym doskonale widać po polskich drogach że średnia prędkość jazdy po nich się zwiększyła bo ludzie mają lepsze samochody i czują się w nich bezpieczniej, a ograniczenia dalej są takie jakie były kilkanaście lat temu.
Do tego na autostradach nie powinno być ograniczeń prędkości, tak jak ma to miejsce w Niemczech. Dzięki temu gówniarze wyszaleli by się tam a nie w miastach gdzie jest to zdecydowanie niebezpieczne. A do tego każdy mógłby sobie tam jeździć tak jak mu się podoba i nie miałby potem presji żeby po mieście też jeździć szybciej.
2008-11-29 08:26:21 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]

ludzie mają
lepsze samochody i czują się w nich bezpieczniej, a
ograniczenia dalej są takie jakie były kilkanaście lat
temu.


a te prawie 6000 trupów rocznie wzięło się z sufitu czy wszystkie jeżdziły starymi poldkami?? A Niemcy to kolega widział pewnie tylko w TV, bo mimo braku kodeksowego ograniczenia prędkości w Niemczech na 90% autostrad nie mozna jeżdzić szybcej jak 120/130 km/godz. Wystarczą znaki drogowe!
2008-11-28 10:12:20 sztayer
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [5]
Panowie Kierowcy a co sądzicie o nowych pomysłach na poprawę "bezpieczeństwa" na skrzyżowaniach w postaci odzielnych świateł do skrętu w lewo, o likwidacji zielonych strzałek itp. Co sądzicie o systemie za ogromne pieniądze, który zamiast pomóc powoduje jeszcze większe korki???
2008-11-28 10:49:28 Howard Webb  [ Bywalec forum ]
Żadnych zielonych strzałek nie potrzeba, idźmy przykładem Kanady gdzie na czerwonym świetle można skręcić w prawo.
2008-11-28 11:36:10 90.141.11.* | Karolooooo
Obawiam się, że kultura jazdy Polaków nie jest tak wysoka, jak kultura kierowców kanadyjskich i zlikwidowanie strzałek, a razem z nimi umożliwienie skręcania w prawo na czerwonym świetle, spowodowałoby wiele wypadków, wymuszeń, etc.
2008-11-28 11:46:54 Alfista  [ Człowiek Hossa ]
??? Słuchaj kierowcy z Ameryki północnej gdyby musieli jeździć w Polsce ulegli by masowej eksterminacji! Po prostu u nas jest niebezpiecznie, bo nikt nie odpowiada za bezpieczeństwo! Niby są masy specjalistów którzy za to odpowiadają, ale czy słyszałeś by kogokolwiek z nich kiedykolwiek wsadzono z tego powodu do więzienia, lub chociaż ukarano jakąś grzywną???
To co oni tacy bezbłędni są?!?!?
2008-11-29 08:35:34 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
coś się koledze pomieszało. Za bezpieczeństwo na drodze odpowiada jej uzytkownik dostosowując jazdę do obowiązujących przepisów i warunków na drodze. Za co chcesz karać zarządce drogi?, za to, że jakiś małolat po dyskotece poobraca wszystkie znaki drogowe, rozbije sygnalizację świetlną, wyrwie słupki prowadzące?

a jak się kolega zachowa widząc, że pijak nie może otworzyć sobie samochodu?, pewnie pomoże mu wsiąść i zapali silnik!!
2009-02-14 19:52:09 94.75.64.* | Ems12345
Kolega się myli. Jeśli projektant drogi zamiast bezkolizyjnego skrzyżowania zaprojektuje zwykłe, choćby ze światłami, to automatycznie (statystycznie) skazuje na stratę zdrowia i majątku kilka/ kilkanaście osób.

System można zaprojektować tak, że nie pozwala na błędy użytkowników.

W Niemczech na głównych drogach:
- NIE MA SKRZYŻOWAŃ klasycznych. Są same bezkolizyjne.
- NIE MA TERENÓW ZABUDOWANYCH - drogi poprowadzone są poza miastami
- ROBOTY DROGOWE jeśli występują, to są bardzo wyraźnie oznakowane. Bariery odgradzają wykopy od części czynnej tak, że samochód nie może tam wpaść. Zatrzyma się na barierze.

Jeszcze raz: system może być tak zaprojektowany, że nie pozwala na błędy użytkowników. A przynajmniej zmniejsza możliwość ich popełnienia.
2008-11-28 09:56:31 156.133.50.* | sukcesor
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [9]
Jak zwykle probuje sie u nas poprawic statystyki zakazami, nakazami, karami i innymi pozornymi dzialaniami. Nikogo to nie rusza. To kolejne nieskuteczne promysly, slabe, pozorne srodki zaradcze przeradzajace sie w pospolite absurdy. Liczba wypadkow i ofiar rosnie bo jest coraz wiecej aut, wzmaga sie ruch a dobrych drog nie przybywa. Co z autostradami, stanem drog, szerokimi poboczami, obwodnicami, bezkolizyjnymi skrzyzowaniami drog i torow??? Ciagle niestety sytuacja sie nie poprawia. Za to pieniadze na fotoraday sa, wymuszone absurdale swiatla przez caly rok itp. itd. Rzadzacy staraja sie nieudolnie leczyc skutki a nie powody. Na zachodzie jezdzi sie szybciej i bezpieczniej. Sek tkwi nie w predkosci ale w infrastrukturze, ktorej u nas ciagle brakuje!!! takie moje zdanie
2008-11-28 10:45:39 83.4.10.* | kaczaMANNA
TAK. RACJA. DOJENIE kierowców -sposób na podreperowanie lokalnych budżetów.
Na porządną infrastrukturę oczywiście nie ma kasy bo łatiwej administracja/władza zarobi na mandatach niż na ułatwianiu zycia obywatelom, przy okazji uzasadniając swe istnienie...
2008-11-28 19:47:32 janru  [ Bywalec forum ]
A jak zaczną wszyscy jeździć przepisowo to się budżet sypnie CO?
2008-11-28 10:19:50 217.153.72.* | e2
NIe zgodze sie na zachodzie jest od pokolen tępione chamstwo na drogach, tam ludzie umieja jezdzic, wiedza ze jak jest znak '50' to sie jezdzi 50 a nie 70 jak u nas. Sprobuj u nas jechac 70 to ci zaraz co drugi mignie swiatlami albo Cie wyprzedzi jadac przy wyprzedzeniu prawie 90km/h... Fotoradar przynjmniej wymusza zmniejszenie predkosci. A nasze drogi jak beda lepszej jakosci to zamist 70 w terenie zabudowanym beda jezdzic 90!!
2008-12-02 14:57:46 83.28.186.* | zbje - Mysłowice
Ale w Polsce bardzo często "zapracowani" drogowcy po skończonej niby robocie zapominają zabrać z sobą czasowo ustawione znaki drogowe ograniczające prędkość jazdy. Czy tutaj też należy karać kierowcę? Takie znaki stoją po kilkanaście dni i nikt, nawet ci "spece" od fotoradarów nie reagują.
2008-11-29 00:43:59 83.238.230.* | zdesperowany
ale tam są autostrady
2008-11-28 12:58:50 83.4.10.* | kaczaMANNA
W prędkości nawet 120km/h nie ma nic złego ale na dobrej drodze.
W Polsce słabe drogi sankcjonuje RESTRYKCYJNE PRAWO.
2008-11-28 10:16:25 217.153.44.* | spokój wodza
Wystarczy jeździć umiejętnie i w miarę przepisowo, wtedy nie trzeba się niczego obawiać. Ciekawe kiedy się wezmą na poważnie za ignorantów nie używających kierunkowskazów?
2008-11-28 11:49:58 Alfista  [ Człowiek Hossa ]
Nie wezmą się. Podobnie jak nigdy nie wezmą się za karanie tych którzy zaczynają wyprzedzać zajeżdżając drogę innemu pojazdowi który już wyprzedza... Bo to nie jest kasowe!!!
Sprawdza się tylko to na czym można łatwo sporo zarobić, np. prędkość, alkohol, ew. czerwone światło. Bo tu nie o bezpieczeństwo, a o kasę chodzi!
2008-11-28 21:24:13 Agit  [ Bywalec forum ]
Tu bym polemizował. Policjanci doskonale wiedzą że Polacy jeżdżą za szybko. Gdyby mieli się trzymać przepisów i łapać każdego kto je łamie to musieliby zatrzymywać co drugi samochód. Za to wolą ograniczyć się do łapania tych najgroźniejszych. Dlaczego polskie fotoradary mają ustawiony limit robienia zdjęć samochodom przekraczającym prędkość o 20-30 km/h? Bo inaczej po godzinie by się zapchały, a potem łapanie prawdziwych świrów przekraczających prędkość o 60 czy 80km/h już by nie złapali, a to takich wolą łapać bo to oni są najniebezpieczniejsi, a nie Ci którzy przy łądnej pogodzie jadą o 10km/h szybciej niż znak im na to pozwala.
2008-11-28 09:36:12 77.253.201.* | St.
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
To jest sztuczny sposób na podniesienie podatków. Postawią znak ograniczenia prędkości do 40km/h w terenie podmiejskim a 50m dalej łobuza z suszarką albo fotoradar. Tylko ograniczeni ludzie daja się nabrać na to, że to w ich interesie, że mandat poprawi bezpieczeństwo. BZDURA!
2008-11-28 09:16:49 83.5.85.* | pier..nie jade
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [0]
e w d... to mam przesiadam się na autobusy nie stac mnie na auto i te mamndaty.
2008-11-28 08:45:29 80.68.235.* | a320
Przyjeźcie do nas, do Wrocławia miasta idiotów drogowych [3]
Statystycznie w 60% Wrocławiak wjeżdźa na czerwonym, na żółtym 95%. Robią to wszyscy, kobiety, mężczyźni, krawaciarze, robole, złomy, nówki, dostawczaki, ciężarówki.
Więc gdy zobaczysz samochód z rejestracją DW strzeż się.
2008-11-30 00:37:29 87.207.9.* | dźony
ja tam skręcam w prawo na czerwonym i kicham przepisy
od 10 lat jeżdzę i nie spowodowałem zadnego wypadku a i mandatu za to nie zapłaciłem, 2 razy tylko za prędkość i do tego w miejscach w których nie było zagrożenia, tylk opolicmajstry chcieli sobie dorobićdo wypłaty
wstyd, polskie prawo jest do bani , nawet nasz cudotwórca tusk i społka tego nei zmieni bo to kompletne matoły , jak jeden...
2008-11-28 10:08:54 217.153.72.* | leszeaaaa
Wroclaw to jeden wielki korek po 7 i po 15
Chociaz dzis bylo pusto (why?)
2008-11-28 08:46:13 80.68.235.* | a320
Przyjedźcie, sorry
2008-11-28 08:42:09 217.194.34.* | Gregos
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [1]
Z tymi mandatami dla rowerzystów za jazdę po chodnikach w przypadku gdy brakuje ścieżek rowerowych to zupełny kretynizm.
Ja jeździłem rowerem po chodnikach, jeżdzę i jeździł będe nawet gdyby mandaty były jeszcze wyższe bo mając do wyboru 100 czy nawet 200 zł mandatu albo resztę życia na wózku inwalidzkim lub trumnę wybieram mandat.
A na głupotę urzędników nie ma rady.
Chyba że wprowadzą przepis że wpływy z mandatów nakładanych rowerzystą będą w całości przeznaczone na budowę ścieżek rowerowych ale u nas jak zwykle kasa ta trafi w "czarną dziurę"
2008-11-28 09:18:39 83.3.78.* | Jerzy.
Bardzo dobra opinia,popieram to.
2008-11-28 08:27:21 87.105.187.* | Rapiw
Ile wypadków zdarzyło się z powodu durnych przepisów? [3]
15 minut przekroczenia czasu przewozu = 150zł. Czyli zamiast jechać spokojnie chwilkę dłużej, zawodowcy będą gnali na parking na wariata. Ale w statystykach nie ma takiej przyczyny jak "głupota przepisów".
To samo z rowerami - to wymyślił jakiś wyjątkowy inteligent.
2008-11-29 11:49:04 81.190.43.* | Ralph1971
Co za brednie !!! eskalacja sankcji ,to nie jest srodek ,ktory wymusi zmianę postaw kierowców.
Polska jest krajem rozwijającym się ,ludzie się bardzo spieszą ,bo duzo pracują.
Trzeba zbudować drogi szybkiego ruchu ,to zniknie 50 % idiotycznych kolizji wynikajacych z diabelskiego pospiechu ,a wiec wzrośnie bezpieczenstwo.
Niech mi ktos wmowi ,ze w tak zakorkowanym mieście jak Wawa da sie jeżdzić przepisowo :),to jest niemozliwe,bo innaczej zalatwi sie jedną sprawę dziennie.
Fajnie jak ktos ma etat,ale mnostwo ludzi pracuje na wlasny rachunek ,albo ma rodziny ,do których che dojechac o normalnej porze.
Zamordyzm panuje,tak krytykuje ten rząd Rosje ,a jest to typowo ruska metoda na podwładnych.
Od siebie nie trzeba wymagać nic ,a od obywateli 100 % poprawności.
Drogi rzadzie-niedługo wszyscy Wam usiądą na dupie ,tak jak 90 % obywateli Unii Europejskiej.
Poczekajcie no troche niech ludzie z tej powszechnej biedy wyjdą troszkę .
Moje słowa się ziszczą w 100%.
2008-11-29 11:19:51 93.105.230.* | rebus
OK.MANDATY WZRASTAJĄ,.DLACZEGO JEDNAK PIESI ,KTÓRZY NIEJEDNOKROTNIE WPADAJA NA JEŻDNIĘ PROSTO POD KOŁA KIERÓWCÓW ,MAJA PŁACIĆ MNIEJ.PESZEMU WIECZNIE SIĘ ŚPIESZY,TRAKTOWANY JEST JAK PRZYSŁOWIOWA ŚWIĘTA KROWA.A PRZECIEŻ 5TO KIEROWCY TRUDNIEJ ZATRZYMAC SAMOCHÓD ,GDY KTOŚ TAKI BEZMYŚLNIE WPADNIE NA JEZDNIE.KTO ZNOWU ZATWIERDZIŁ TAK GŁUPI PRZEPIS.TRAKTUJCIE WSZYSTKICH JEDNAKOWO.TAK SAMO BZDURĄ JEST NAKŁADANIE MANDATÓW Z POWODU PRZEKROCZENIA PREDKOŚCI O 5 KM.TO JEST WRECZ NIEZAUWAZALNE NA DRODZE.,JAK MAMY SIĘ WLEC JAK ŻÓŁWIE TO ZMNIEJSZCIE SZEROKOŚĆI CHODBNIKÓW,POSZERZCIE DROGI I PRZEDE WSZYSTKIM OBNIŻCIE KOSZTY PALIWA.MOZNA BY ZREZYGNOWAC Z SAMOCHODOW ,GDYBY KOMUNIKACJA MIEJSKA BYŁA BARDZIEJ SPRAWNA.NIEKTÓRE PODWYŻKI SĄ ZASADNE ,ALE TAK OGÓLNIE TO ZNOWU BUBEL
2008-11-28 11:54:39 Alfista  [ Człowiek Hossa ]
Nie ma. Podobnie jak nikt się nie zastanawia jaki wpływ na bezpieczeństwo mają zachowania drogowe tzw. "ciot" drogowych, ludzi jeżdżących słabo i powoli... nierzadko zajeżdżających drogę innym... spowalniających ruch np. wjeżdżając na skrzyżowanie i próbując skręcić w lewo (kilku przeciętnych kierowców zdążyło by już kilka razy pojechać, a to dalej stoi...).
2008-11-28 06:57:55 caray  [ Bywalec forum ]
Re: Mandaty ostro w górę. 500 zł za jazdę "na czerwonym" [10]
kary nic nie poprawia dopóki infrastruktura sie nie poprawi. a już najwiekszym skandalem jest ten mandat za jazdę na rowerze, gdzie w takim razie ma jechac rowerzysta?
2008-11-28 08:33:51 212.76.37.* | fadasdas
Rowerzysta moze jechac po chodniku jesli ograniczenie predkosci jest wyzsze niz 60km/h i nie ma sceizki rowerowej.
2008-11-28 19:51:48 janru  [ Bywalec forum ]
I zachowywać ostrożność wobec pieszych .a nie odwrotnie bo to jest chodnik dla pieszych .
2008-11-28 08:56:07 83.10.166.* | firma pogrzebowa
Ja się nie zgadzam aby rowerzyści jeździli po chodnikach
2008-11-28 11:10:20 193.84.246.* | adadad
a pod moim domem babcie z wózkami spacerują po ścieżce rowerowej zamiast po chodniku...
2008-11-28 12:48:23 193.201.167.* | tomixon
Dwa dni temu dostałem mandat 400 zł za prędkość.
Ograniczenie było do 70 km/h ja jechałem 120.
Pusta droga. Wyprzedzałem tira, który jechał 100.
Policjant cywilną czarną Vectrą, który suszył, zapytany przeze mnie, dlaczego nie zatrzymał tira stwierdził, że on zarabia na życie jako kierowca a ja mam Audi i stać mnie na mandaty.
Jeden z kilku tysięcy 40 tonowych tirów z Ukrainy ma większe przywileje...
2008-11-29 00:49:20 83.238.230.* | zdesperowany
Z Ukrainy nie ściągną pieniędzy
2008-11-28 23:34:04 83.4.238.* | szczepoch
no tak tir jedzie 100tka na ograniczeniu do 70 ale Tobie i tak za wolno było no to wyprzedzanko... jakoś mi Ciebie nie szkoda
2008-11-28 13:43:25 62.121.67.* | Czesiol
Zatem czas kupić Tira.... Pewnie Ciebie tez stać.. ;)
2008-11-28 14:46:52 83.22.123.* | muniak
hahahahhah chcesz jezdzic szybciej kup tira hahahahahah