*Komisja Nadzoru Finansowego skreśliła z listy dwóch doradców inwestycyjnych i zawiesiła maklera papierów wartościowych w związku z wykorzystaniem i ujawnieniem informacji poufnych związanych z gorszymi od spodziewanych wyników PGNiG - poinformował Urząd KNF. *
Komisja jednogłośnie skreśliła z listy doradców inwestycyjnych dwie osoby: z Millennium TFI i BRE Wealth Management. Jako powód podano wykorzystanie informacji poufnej dotyczącej planowanych wyników finansowych spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w drugim kwartale 2008 r. przed ich publikacją 13 sierpnia 2008 r.
Komisja jednogłośnie zawiesiła na rok uprawnienia zamieszanego w tę samą sprawę maklera papierów wartościowych z Domu Inwestycyjnym BRE Banku. Zarzucono mu, że ujawnił osobie nieuprawnionej informację poufną dotyczącą planowanych wyników PGNiG.
6 sierpnia 2008 r., na tydzień przed opublikowaniem oficjalnych wyników PGNiG za II kwartał ub.r., cena papierów spółki spadła o 7,73 proc. Urząd uznał, że tego dnia sprzedający otrzymali tajne informacje, iż wyniki firmy będą gorsze od oczekiwanych.
Tego samego dnia w portalu internetowym _ Pulsu Biznesu _ pojawiła się informacja, iż _ ze spółki na rynek wypłynęła negatywna informacja, która nie powinna ujrzeć światła dziennego _ oraz że _ chodzi o niższy od prognozowanego przez biura maklerskie wynik netto firmy w drugim kwartale _. Jeden z cytowanych w artykule maklerów zauważył, że wynik ten miał być o 100 mln zł niższy od średniej z prognoz analityków.
Wyniki PGNiG rzeczywiście okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych. UKNF wszczął postępowanie, w trakcie którego nie tylko przesłuchał przedstawicieli firm sprzedających akcje PGNiG w dniu 6 sierpnia 2008 r., ale także dotarł do kopii poczty elektronicznej oraz billingów rozmów telefonicznych. Z firm inwestycyjnych uzyskano nagrania rozmów telefonicznych. Dokonano również analizy rachunków inwestycyjnych podmiotów dokonujących w tym czasie sprzedaży akcji PGNiG.
Urząd ustalił, że informacja dotycząca wyników PGNiG za drugi kwartał 2008 r. została przekazana ze spółki 6 sierpnia 2008 r. przez pracownika departamentu relacji inwestorskich PGNiG pracownikowi jednej z firm inwestycyjnych w rozmowie telefonicznej.
Następnie informacja ta była przekazywana między pracownikami firm sprzedających akcje PGNiG 6 sierpnia 2008 r. Rozmowy na ten temat prowadziło 18 pracowników firm inwestycyjnych.
Urząd ustalił, że większość sprzedających akcje spółki 6 sierpnia 2008 r. stanowili inwestorzy instytucjonalni z czterech grup finansowych, z tego 73,34 proc. łącznego wolumenu sprzedaży akcji spółki stanowiły transakcje na rachunkach jednej grupy finansowej.
UKNF wszczął 10 postępowań administracyjnych. Marta Chmielewska-Racławska z Urzędu poinformowała, że w sprawach maklerów i doradców prowadzonych jest jeszcze siedem postępowań. _ - Urząd może prowadzić postępowania wobec osób z licencjami. Są one niezależne w stosunku do postępowań związanych z odpowiedzialnością karną _ - wyjaśniła. Sprawą zajęła się także Prokuratura Okręgowa w Warszawie.