Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ludzie Mubaraka chcą kupić sobie wolność. Nowe władze się zgodzą?

0
Podziel się:

Nowe władze rozważają za i przeciw propozycji skazanych za korupcję członków obalonego reżimu.

Ludzie Mubaraka chcą kupić sobie wolność. Nowe władze się zgodzą?
(primeministergr/CC/Flickr)

Dawni przedstawiciele reżimu obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka (na zdjęciu), * którzy są oskarżeni bądź odsiadują wyroki za korupcję, *chcą się wykupić. Zaproponowali, że w zamian za wolność przekażą państwu swoje pieniądze i dobra, najprawdopodobniej przejęte nielegalnie.

Poinformowały o tym egipskie media państwowe. Rząd w Kairze wskazał, że zbadał tę propozycję, która z jednej strony pomogłaby wyciągnąć państwową kasę z kłopotów finansowych w czasach kryzysu gospodarczego, lecz z drugiej - mogłaby wywołać protesty przeciwko dawnym członkom reżimu.

Minister finansów Momtaz Said, cytowany przez dziennik _ al-Ahram _, powiedział, że niektórzy bliscy współpracownicy Mubaraka, którzy zostali już skazani, albo przeciwko którym toczy się proces, zaproponowali, że przekażą pieniądze lub inne dobra w zamian za wyjście z więzienia Tora pod Kairem.

_ - Zebranie pieniędzy od tych, którzy przebywają w więzieniu Tora leżałoby w interesie państwa ze względu na obecna trudną sytuację w kraju _ - przyznał minister, odnosząc się m.in. do rosnącego deficytu budżetowego.

_ - Jako minister finansów uważam, że w interesie kraju jest negocjowanie, przy założeniu, że prawo nie zakazuje tego rodzaju porozumień _ - dodał.

Według egipskiej telewizji państwowej, co najmniej dziesięciu przedstawicieli dawnego reżimu złożyło taką propozycję. Nie wiadomo, czy zrobili to również sądzeni za korupcję dwaj synowie Mubaraka - Alaa i Gamal.

Jak podaje dziennik _ al-Ahram _, _ w Egipcie skradziono w sumie 225 miliardów dolarów _. Gazeta nie precyzuje jednak, ile osób ze szczytów władzy było zaangażowanych w malwersacje, jakimi metodami było to robione, ani w jakim czasie.

Sam Hosni Mubarak jest oskarżony o korupcję oraz współudział w zabójstwie manifestantów podczas 18-dniowej rewolty, która doprowadziła do jego obalenia w lutym 2011 roku. Grozi mu kara śmierci. Wyrok w sprawie Mubaraka ma zapaść 2 czerwca.

O sytuacji w Egipcie czytaj w Money.pl
Egipcjanie ogłosili co zrobią z Mubarakiem Egipski minister spraw wewnętrznych polecił szpitalowi w więzieniu Tora pod Kairem, przygotować się na przyjęcie byłego prezydenta.
Obalili dyktatora, teraz są nad przepaścią W rok po obaleniu dyktatora Hosniego Mubaraka, pogarszająca się sytuacja gospodarcza stanowi największe zagrożenie dla procesów demokratycznych.
W Egipcie gorąco. Islamiści przejmą władzę? Pierwsza tura głosowania w trzeciej grupie dziewięciu prowincji odbyła się w zeszłym tygodniu. Druga potrwa do jutra.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)